Reklama
reklama

Natural: rozdíl až 4 Kč

Ceny pohonných hmot na jižní Moravě atakují čtyřicetikorunovou hranici. V některých regionech jezdí řidiči tankovat i do Rakouska či Německa. Hlídat ceny se ale může vyplatit v Brně a okolí.

Brno – Podnikatel Jan Šedý potřebuje auto k dojíždění za zákazníky. Ve svém oboru nemůže jinak. Rostoucí ceny benzínu pociťuje, protože si nemůže dovolit zdražovat vlastní služby v odpovídajícím poměru. „Doby, kdy bylo jedno, kde tankuji, jsou dávno pryč,“ říká Šedý.

 

Ve městech velikosti Brna se však v rámci konkurenčního boje dá na benzínu ušetřit několik desítek korun na nádrž. Například ve Slatině ulici prodává jedna malá čerpací stanice litr Naturalu za 35,90 (hodnota zjištěná 11. dubna, pozn. red.). To je téměř o čtyři koruny méně než pumpa nadnárodního řetězce nedaleko výstaviště. Menší čerpací stanice bez komfortu a pestré nabídky občerstvení, fungují po celém Česku.

 

„Cena suroviny se na trhu pohybuje, včetně dopravy do vnitrozemí, kolem sedmnácti korun za litr. Daň u benzínu je devatenáct korun. Dostáváme se tedy na úroveň 36 korun za litr. Aby byl někdo schopen prodávat levněji, musel by prodávat se ztrátou nebo nakupovat surovinu levněji, než je běžné na trhu. Legální cesty jsou, ale jsou omezené,“ vysvětluje analytik Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

 

Podle profesionálního řidiče Richarda Vejvody se na jihomoravských čerpacích stanicích méně známých značek dá ušetřit díky kombinaci různých faktorů. „Někde třeba neberou karty, jen hotovost. Nemají také náklady na provoz bistra. Jen přijedu, natankuji a jedu,“ říká řidič. Na druhou stranu však právě menší čerpací stanice často neprojdou kontrolou České obchodní inspekce. „Myslím, že seznamy provinilců se dají dohledat, takže riziko natankování špatného benzínu se dá omezit,“ dodává.

 

Ekonom Tomáš Trávníček si myslí, že v poslední době přibývá podnikatelských oborů, které kvůli cenám benzínu zvyšují ceny. „Například různí instalatéři, zámečníci nebo podobná povolání,“ uvádí příklad.

Autor: 
admin
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře