Reklama
reklama

Natural: rozdíl až 4 Kč

Ceny pohonných hmot na jižní Moravě atakují čtyřicetikorunovou hranici. V některých regionech jezdí řidiči tankovat i do Rakouska či Německa. Hlídat ceny se ale může vyplatit v Brně a okolí.

Brno – Podnikatel Jan Šedý potřebuje auto k dojíždění za zákazníky. Ve svém oboru nemůže jinak. Rostoucí ceny benzínu pociťuje, protože si nemůže dovolit zdražovat vlastní služby v odpovídajícím poměru. „Doby, kdy bylo jedno, kde tankuji, jsou dávno pryč,“ říká Šedý.

 

Ve městech velikosti Brna se však v rámci konkurenčního boje dá na benzínu ušetřit několik desítek korun na nádrž. Například ve Slatině ulici prodává jedna malá čerpací stanice litr Naturalu za 35,90 (hodnota zjištěná 11. dubna, pozn. red.). To je téměř o čtyři koruny méně než pumpa nadnárodního řetězce nedaleko výstaviště. Menší čerpací stanice bez komfortu a pestré nabídky občerstvení, fungují po celém Česku.

 

„Cena suroviny se na trhu pohybuje, včetně dopravy do vnitrozemí, kolem sedmnácti korun za litr. Daň u benzínu je devatenáct korun. Dostáváme se tedy na úroveň 36 korun za litr. Aby byl někdo schopen prodávat levněji, musel by prodávat se ztrátou nebo nakupovat surovinu levněji, než je běžné na trhu. Legální cesty jsou, ale jsou omezené,“ vysvětluje analytik Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

 

Podle profesionálního řidiče Richarda Vejvody se na jihomoravských čerpacích stanicích méně známých značek dá ušetřit díky kombinaci různých faktorů. „Někde třeba neberou karty, jen hotovost. Nemají také náklady na provoz bistra. Jen přijedu, natankuji a jedu,“ říká řidič. Na druhou stranu však právě menší čerpací stanice často neprojdou kontrolou České obchodní inspekce. „Myslím, že seznamy provinilců se dají dohledat, takže riziko natankování špatného benzínu se dá omezit,“ dodává.

 

Ekonom Tomáš Trávníček si myslí, že v poslední době přibývá podnikatelských oborů, které kvůli cenám benzínu zvyšují ceny. „Například různí instalatéři, zámečníci nebo podobná povolání,“ uvádí příklad.

Autor: 
admin
Aktuálně
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Komentáře