Reklama
reklama

Natural: rozdíl až 4 Kč

Ceny pohonných hmot na jižní Moravě atakují čtyřicetikorunovou hranici. V některých regionech jezdí řidiči tankovat i do Rakouska či Německa. Hlídat ceny se ale může vyplatit v Brně a okolí.

Brno – Podnikatel Jan Šedý potřebuje auto k dojíždění za zákazníky. Ve svém oboru nemůže jinak. Rostoucí ceny benzínu pociťuje, protože si nemůže dovolit zdražovat vlastní služby v odpovídajícím poměru. „Doby, kdy bylo jedno, kde tankuji, jsou dávno pryč,“ říká Šedý.

 

Ve městech velikosti Brna se však v rámci konkurenčního boje dá na benzínu ušetřit několik desítek korun na nádrž. Například ve Slatině ulici prodává jedna malá čerpací stanice litr Naturalu za 35,90 (hodnota zjištěná 11. dubna, pozn. red.). To je téměř o čtyři koruny méně než pumpa nadnárodního řetězce nedaleko výstaviště. Menší čerpací stanice bez komfortu a pestré nabídky občerstvení, fungují po celém Česku.

 

„Cena suroviny se na trhu pohybuje, včetně dopravy do vnitrozemí, kolem sedmnácti korun za litr. Daň u benzínu je devatenáct korun. Dostáváme se tedy na úroveň 36 korun za litr. Aby byl někdo schopen prodávat levněji, musel by prodávat se ztrátou nebo nakupovat surovinu levněji, než je běžné na trhu. Legální cesty jsou, ale jsou omezené,“ vysvětluje analytik Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

 

Podle profesionálního řidiče Richarda Vejvody se na jihomoravských čerpacích stanicích méně známých značek dá ušetřit díky kombinaci různých faktorů. „Někde třeba neberou karty, jen hotovost. Nemají také náklady na provoz bistra. Jen přijedu, natankuji a jedu,“ říká řidič. Na druhou stranu však právě menší čerpací stanice často neprojdou kontrolou České obchodní inspekce. „Myslím, že seznamy provinilců se dají dohledat, takže riziko natankování špatného benzínu se dá omezit,“ dodává.

 

Ekonom Tomáš Trávníček si myslí, že v poslední době přibývá podnikatelských oborů, které kvůli cenám benzínu zvyšují ceny. „Například různí instalatéři, zámečníci nebo podobná povolání,“ uvádí příklad.

Autor: 
admin
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Komentáře