Reklama
reklama

Napsat si na plakát, že „bude práce“, umí každý

Když sociální demokraté naposledy prohráli parlamentní volby, nechali se někteří její mladší zástupci slyšet, že se strana neprezentovala jako dostatečně moderní, aby nalákala mladší voliče. Tatáž argumentace se pravidelně opakuje při volbě předsedy. Uběhlo pár let a stejná strana není ani trochu modernější. Už to totiž na cestě k moci není důležité. Místo toho v nedávné kampani předvedla stejný nemoderní, ublíženecký a konfrontační styl komunikace jako dosud. Už poněkolikáté pojala regionální volby jako referendum o vládě. Na základě výsledků voleb pak začala spolupracovat s posttotalitní stranou, kterou jen v Jihomoravském kraji volilo asi pětašedesát tisíc ignorantů.

Krajské volby ukázaly, že lidem je jedno, kdo jim vládne, pokud přijde s populistickými sliby; pokud se bude zaručovat, jak se postará o to, aby se měli dobře, a bude vzbuzovat dojem, že stačí hodit hlas do urny, sednout si k telenovele a čekat, až to přijde samo. Těchto šedesát tisíc lidí by si mělo udělat výlet do Severní Koreje, které nedávno kondoloval Vojtěch Filip.

 

Levicoví politici a jejich voliči se vyznačují až neskutečnou mírou pokrytectví. Energie, jízdné, potraviny či pohonné hmoty se zdražovaly i za vlád Zemana, Špidly, Grosse a Paroubka. Případy korupce ve veřejných zakázkách se objevují od roku 1993. Ale až teď to socialisté vytahují a ohánějí se obyčejným člověkem. Tím obyčejným člověkem, na kterého jistí předsedové ani nepomysleli, když si z poslaneckých náhrad šetřili na byt jen proto, že to nebylo vyloženě zakázáno.

 

Stejné je to s Davidem Rathem. Kdyby na jeho místě byl jakýkoliv politik mimo sociální demokracii, Ratha, Haška a Sobotky by bylo všude plno, jak by žádali demisi vlády. Jenže za mřížemi je Rath, takže to „musí“ být spiknutí a snaha o zničení „čestného“ politika.

 

Napsat si na plakát, že „bude práce“, umí každý, a primitivní volič na to skočí, aniž by se nad tím kriticky zamýšlel. Jenže v každé normální zemi se práce nedává, práce se hledá. Nikdo nemůže nikoho přinutit, aby přijal zaměstnance. Aby byla v regionech pracovní místa, musí se pro to vytvářet tržní podmínky, což zahrnuje také lákání investorů. Pokud socialisté začnou komunisty pouštět k moci a nechat je dělat politiku na vyšší úrovni, hrozí vážné nebezpečí, že začnou investoři odcházet třeba jen z principu a obyčejného lidského strachu z Bohuslava Sobotky. Práce pak nebude, protože nebude mnoho firem, které by ochotny vyjednávat s nevypočitatelnou krajní levicí s nevyřešenou minulostí. To už raději půjdou do Číny.

 

Bagatelizovat komunisty na základě předpokladu, že se budou chovat stejně jako jiné strany, je nesmysl. Zásadní je to, že se budou v určitých aspektech chovat, jako se chovala jejich strana před rokem 1989. S komunisty přichází do veřejného prostoru primitivismus a průměrnost obyčejného člověka, který je schopen uvěřit i tvrzení starosty Ivančic Vojtěcha Adama, že je nestraník, přestože za tuto posttotalitní stranu několikrát kandidoval a byl kdysi i členem.

Autor: 
redakce
Aktuálně
S tím, jak vyřešit nedostatek míst ve školkách si Brno lámalo hlavu již několik let. Nyní začínají vznikat modulové školky, jejichž stavba zabere maximálně pár týdnů. První taková začne od pondělí...
26.09.2017 - 12:21
Nový vzhled a kvalitnější zázemí. Brňané cestující vlakem přes Královo Pole se mohou těšit, že se tamní nádraží a nádražní budova kompletně promění. Začít se stavbou a opravami by se zde mohlo již v...
26.09.2017 - 11:34
Brněnským strážníkům přišla podezřelá dvojice mladíků s dámskou kabelkou. Ještě více zbystřili, když se mladíci při spatření strážníků dali na útěk. Vyšlo najevo, že kabelka byla kradená.
26.09.2017 - 08:06
Městské divadlo Brno se přidá k dalším brněnským divadelním budovám, které mění svůj vzhled k lepšímu. Během příštích dvou let získá i divadelní dům v Lidické ulici moderní tvář. Podle plánů vyjde...
25.09.2017 - 19:58
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Komentáře