Reklama
reklama

Napsat si na plakát, že „bude práce“, umí každý

Když sociální demokraté naposledy prohráli parlamentní volby, nechali se někteří její mladší zástupci slyšet, že se strana neprezentovala jako dostatečně moderní, aby nalákala mladší voliče. Tatáž argumentace se pravidelně opakuje při volbě předsedy. Uběhlo pár let a stejná strana není ani trochu modernější. Už to totiž na cestě k moci není důležité. Místo toho v nedávné kampani předvedla stejný nemoderní, ublíženecký a konfrontační styl komunikace jako dosud. Už poněkolikáté pojala regionální volby jako referendum o vládě. Na základě výsledků voleb pak začala spolupracovat s posttotalitní stranou, kterou jen v Jihomoravském kraji volilo asi pětašedesát tisíc ignorantů.

Krajské volby ukázaly, že lidem je jedno, kdo jim vládne, pokud přijde s populistickými sliby; pokud se bude zaručovat, jak se postará o to, aby se měli dobře, a bude vzbuzovat dojem, že stačí hodit hlas do urny, sednout si k telenovele a čekat, až to přijde samo. Těchto šedesát tisíc lidí by si mělo udělat výlet do Severní Koreje, které nedávno kondoloval Vojtěch Filip.

 

Levicoví politici a jejich voliči se vyznačují až neskutečnou mírou pokrytectví. Energie, jízdné, potraviny či pohonné hmoty se zdražovaly i za vlád Zemana, Špidly, Grosse a Paroubka. Případy korupce ve veřejných zakázkách se objevují od roku 1993. Ale až teď to socialisté vytahují a ohánějí se obyčejným člověkem. Tím obyčejným člověkem, na kterého jistí předsedové ani nepomysleli, když si z poslaneckých náhrad šetřili na byt jen proto, že to nebylo vyloženě zakázáno.

 

Stejné je to s Davidem Rathem. Kdyby na jeho místě byl jakýkoliv politik mimo sociální demokracii, Ratha, Haška a Sobotky by bylo všude plno, jak by žádali demisi vlády. Jenže za mřížemi je Rath, takže to „musí“ být spiknutí a snaha o zničení „čestného“ politika.

 

Napsat si na plakát, že „bude práce“, umí každý, a primitivní volič na to skočí, aniž by se nad tím kriticky zamýšlel. Jenže v každé normální zemi se práce nedává, práce se hledá. Nikdo nemůže nikoho přinutit, aby přijal zaměstnance. Aby byla v regionech pracovní místa, musí se pro to vytvářet tržní podmínky, což zahrnuje také lákání investorů. Pokud socialisté začnou komunisty pouštět k moci a nechat je dělat politiku na vyšší úrovni, hrozí vážné nebezpečí, že začnou investoři odcházet třeba jen z principu a obyčejného lidského strachu z Bohuslava Sobotky. Práce pak nebude, protože nebude mnoho firem, které by ochotny vyjednávat s nevypočitatelnou krajní levicí s nevyřešenou minulostí. To už raději půjdou do Číny.

 

Bagatelizovat komunisty na základě předpokladu, že se budou chovat stejně jako jiné strany, je nesmysl. Zásadní je to, že se budou v určitých aspektech chovat, jako se chovala jejich strana před rokem 1989. S komunisty přichází do veřejného prostoru primitivismus a průměrnost obyčejného člověka, který je schopen uvěřit i tvrzení starosty Ivančic Vojtěcha Adama, že je nestraník, přestože za tuto posttotalitní stranu několikrát kandidoval a byl kdysi i členem.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Čtrnáctiletou dívku včera ve čtyři hodiny ráno podpíraly v Králově Poli tři další děti.
16.09.2018 - 18:21
Komentáře