Reklama
reklama

Na výlet do okolí Brna? Na hrad Veveří.

Pokud chcete s přáteli nebo rodinou podniknout nějaký jednodenní výlet do okolí města, pak může vaším cílem být například státní hrad Veveří, nacházející se 15 minut od Bystrce a Přístaviště lodí na brněnské přehradě.

Hrad Veveří se nachází pouhých 20 kilometrů severovýchodně od centra města Brna, nad zákrutem řeky Svratky, tam kde se do ní vlévá potok Veverka. Pokrývá jej rozsáhlý skalní ostroh, donedávna byl jeden z nejvíce poškozených a zanedbaných hradů na Moravě. Dlouho opuštěný, několikrát bezohledně přestavěný, sevřený v ošklivém betonovém krunýři, který z něj doslova rve kusy zděného těla. To je dnešní podoba kdysi slavné královské pevnosti, residence moravských markrabat i pozdějšího hrdého centra jednoho z největších moravských panských velkostatků. Nepovedenými opravami a dlouhodobým zanedbáním poškozená stavba byla posledních několik desetiletí už jen němou výčitkou těm, kteří jsou za to zodpovědní.

 

 

 

Hrad nabízí dva prohlídkové okruhy v interiéru a na vyhlídkovou terasu, odkud uvidíte na brněnskou přehradu. Průvodkyně vás seznámí s nepříliš pozitivní historií tohoto hradu a zodpoví všechny i zvídavé dotazy. Projít si můžete také samotná nádvoří hradu, kde se dostanete na vyhlídkovou věž nebo si projdete ochoz nacházející se na hradbách. Na hradě je také občerstvení s venkovním posezením, prodejna suvenýrů nebo hradní vinárna. Jedinečností tohoto hradu je možnost nahlédnout do původních, ničím neporušených prostor hradu.

 

 

 

Spojení k hradu s možností prohlídky je lodí brněnské flotily s časy odplutí z Přístaviště od 9.15 do 14.30 každých 45 minut nebo autobusem číslo 303  z konečné Bystrc Zoo od 9.15 do 15.15 každou hodinu. Na hradě se konají také nejrůznější akce nebo výstavy – více informací na www.veveri.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře