Reklama
reklama

Na výlet do okolí Brna? Na hrad Veveří.

Pokud chcete s přáteli nebo rodinou podniknout nějaký jednodenní výlet do okolí města, pak může vaším cílem být například státní hrad Veveří, nacházející se 15 minut od Bystrce a Přístaviště lodí na brněnské přehradě.

Hrad Veveří se nachází pouhých 20 kilometrů severovýchodně od centra města Brna, nad zákrutem řeky Svratky, tam kde se do ní vlévá potok Veverka. Pokrývá jej rozsáhlý skalní ostroh, donedávna byl jeden z nejvíce poškozených a zanedbaných hradů na Moravě. Dlouho opuštěný, několikrát bezohledně přestavěný, sevřený v ošklivém betonovém krunýři, který z něj doslova rve kusy zděného těla. To je dnešní podoba kdysi slavné královské pevnosti, residence moravských markrabat i pozdějšího hrdého centra jednoho z největších moravských panských velkostatků. Nepovedenými opravami a dlouhodobým zanedbáním poškozená stavba byla posledních několik desetiletí už jen němou výčitkou těm, kteří jsou za to zodpovědní.

 

 

 

Hrad nabízí dva prohlídkové okruhy v interiéru a na vyhlídkovou terasu, odkud uvidíte na brněnskou přehradu. Průvodkyně vás seznámí s nepříliš pozitivní historií tohoto hradu a zodpoví všechny i zvídavé dotazy. Projít si můžete také samotná nádvoří hradu, kde se dostanete na vyhlídkovou věž nebo si projdete ochoz nacházející se na hradbách. Na hradě je také občerstvení s venkovním posezením, prodejna suvenýrů nebo hradní vinárna. Jedinečností tohoto hradu je možnost nahlédnout do původních, ničím neporušených prostor hradu.

 

 

 

Spojení k hradu s možností prohlídky je lodí brněnské flotily s časy odplutí z Přístaviště od 9.15 do 14.30 každých 45 minut nebo autobusem číslo 303  z konečné Bystrc Zoo od 9.15 do 15.15 každou hodinu. Na hradě se konají také nejrůznější akce nebo výstavy – více informací na www.veveri.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře