Reklama
reklama

Na Starou radnici se vrátily symboly Brna - drak a kolo

   Dvě stě šedesát tři dní strávil Brněnský drak mimo průchod Staré radnice. Odstěhován musel být kvůli opravám. Vypreparovaný pětimetrový krokodýl nilský podstoupil kosmetickou údržbu a v pondělí se opět vrátil na řetězy do průchodu. Primátor Brna Roman Onderka zavěsil na zeď i druhý symbol Brna – dřevěné kolo.

Drak přečkal většinu letošního roku v Moravském zemském muzeu. Jeho restaurování  se ujali odborníci ze zoologického oddělení, kteří především očistili celý preparát, vrátili mu původní zabarvení a zakonzervovali kůži. Nejvíc práce měli s tlamou krokodýla, ve které museli vyměnit uvolněné a vylámané zuby. Rozdíly jsou nyní patrné na první pohled. Kůže byla zbavena nečistot, mušek a jejich larev. Má opět zelenou barvu. „Drak si dal pauzu ve wellness a u stomatologa. Chrup má opět kompletní a bílý,“ pokusil se o vtip při instalaci draka brněnský primátor Roman Onderka.

Poslední noc před převozem na radnici byl drak naskenován tak, aby mohl vzniknout jeho počítačový 3D model. Využit bude k turistické propagaci města a také při opravách skulptury. Lidé sice draka obdivují, ale je také často v ohrožení. Naposledy v roce 2009 připravili vandalové draka o několik drápů.

 

Legenda o Brněnském drakovi je jednou z nejznámějších moravských pověstí. Krokodýl se ale do Brna dostal v roce 1608, kdy jej při svém zvolení moravským markrabětem dostal darem Matyáš Habsburský od tureckého sultána. Po smrti byl vypreparován a vystaven. S ním se do průchodu radnice dnes vrátil i druhý symbol města - Brněnské kolo.

 

Primátor Roman Onderka zavěsil do průchodu i dřevěné kolo.

 

Průchod radnice bude zpřístupněn veřejnosti 30. listopadu, samotná radnice bude slavnostně otevřena 17. prosince.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře