Reklama
reklama

Na Špilberku skončily opravy, nyní se chystají oslavy

V uplynulých dnech skončila hlavní část rekonstrukce brněnského hradu Špilberk. V opraveném jižním křídle vznikly výstavní sály, nového kabátu se dočkala i hradní vinárna. To si mohou návštěvníci sami prohlédnout již tento víkend při příležitosti Hradních slavností.

Jižní křídlo bylo pro veřejnost uzavřeno 1. dubna 1987, od té doby bylo využito pouze jako depozitář. Obnova části hradu, při níž našli archeologové měděný plech na výrobu falešných mincí i zazděnou kočku, přišla za uplynulé tři roky asi na sto padesát milionů. Město sice plánuje další opravy, ty by ale neměly být tolik rozsáhlé jako doposud. Diskutuje se o úbočí pod hradem, cyklostezce, vinohradu či lanovce.   V rámci akce Brno – město uprostřed Evropy pořádá Špilberk zajímavý program od pátku 31. května až do neděle 2. června. Po celé tři dny budou v jižním křídle zpřístupněny tři expozice Krystalíza her, Od moderny po současnost/Galerie současného brněnského umění a O nové Brno/Brněnská architektura 1919-1939. V pátek v osm hodin večer pak proběhne slavnostní předání nových prostor Špilberku veřejnosti primátorem města Brna. Při té příležitosti zazpívají hvězdy jako Hana Ulrychová, Josef a Tereza Vágnerovi, Zuzana Gamboa a celou akci moderuje Karel Vágner.   Na sobotu jsou pro děti připraveny Historické hrátky, kde si mohou zasoutěžit o věcné ceny. Jejich snažení doplní představení šermířské skupiny REX, zatímco rodiče mohou volnou chvíli využít k degustaci moravských vín. V neděli se mimo jiné uskuteční Promenádní koncert Ústřední hudby Armády České republiky, zazpívá Libor Dlouhý.   „V době konání slavností bude mimořádně v provozu autobusová linka MHD číslo 81 v úseku Česká – Špilberk. Odjezdy ze zastávky Česká jsou od desíti hodin v hodinových intervalech až do osmnácti hodin,“ uvedl ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian.  

Autor: 
redakce
Aktuálně
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Komentáře