Reklama
reklama

Na městské byty ve Znojmě si brousí zuby spekulanti

Revitalizace městských bytů. Téma, které dnes a denně řeší lidé ve Znojmě. Jiří Tima je jeden z nich. Začátkem měsíce dubna obdržel od města dopis, ve kterém mu přišly přesné informace, za jakou cenu a za jakých podmínek se prodej uskuteční. „Bydlímv jednopokojovém bytě na ulici Slovenská. Město mi nabídlo odkup za necelých sto třicet tisíc korun,“ prozrazuje Tima. Na výhodnou cenu však slyší i spekulanti.

Co mám dělat, když jsem v insolvenci? Může mě město vystěhovat nebo zvýšit rapidně nájem? Co když budu chtít byt prodat? To jsou otázky, na které v těchto dnech hledají odpovědi nájemníci městských bytů ve Znojmě. Na byty, jejichž nájemníci nemají na koupi peníze, si brousí zuby hlavně realitní makléři. Oficiálně to ale popírají. „Jeden z makléřů mluvil s mým přítelem, že pokud nebude mít peníze, může to „nějak“ zařídit s tím, že se nemusí bát a vše stvrdí podpisem smlouvy vypracované právníkem realitní kanceláře,“ vysvětluje Tima.

 

Podobnou situaci zažila i Michaela Česneková, která momentálně žije se svou matkou v třípokojovém městském bytě. Byt je psaný na matku. Ta ale peníze nemá. „O byt máme s maminkou zájem. Ona však peníze nemá a vzhledem k jejímu věku si nemůže vzít na byt ani úvěr, “ vysvětluje Česneková. „Odkupní cena bytu je necelých tři sta tisíc. Ani já nemám peníze v hotovosti a situaci budu muset řešit půjčkou. Zvažovala jsem, že se ozvu na leták, který mi přišel do schránky s nabídkou levné půjčky na městský byt. Raději se ale obrátím na specializované finanční poradce,“ dodala nájemnice.

 

Lidé by měli být velmi obezřetní. V zoufalé finanční situaci totiž mohou podle námi oslovených právníků podepsat smlouvu, ze které bude mít  prospěch realitní kancelář. Je proto potřeba, aby lidé, dřív než něco podepíší, zašli za nezávislým právníkem, který smlouvu řádně ošetří. Po  podepsání smlouvy už jde jen těžko něco řešit a lidem pak zbydou jen oči pro pláč. Obava lidí, že pokud byt nekoupí, skončí na ulici, je ale mylná. „Pokud bude každý nájemce řádně plnit povinnosti dle nájemní smlouvy, tak nemusí mít obavy, že by jej město vystěhovávalo nebo zvyšovalo nájemné, “ vysvětluje tisková mluvčíměsta Znojma Zuzana Pastrňáková.

Prodej bytů má několik fází. Akceptaci, schválení zastupitelstvem, úhradu kupní ceny, podpis kupní smlouvy a zavkladování na katastru. „Na akceptaci nabídky mají nájemníci šest měsíců. To znamená, že do půl roku od podání nabídky se musí rozhodnout, zda si byt koupí nebo ne,“ dodává Pastrňáková. Kromě samotné částky za byt si musí nájemníci nachystat i finanční prostředky za zprostředkování prodeje. „Nájemce hradí částku 2200 korun městu, což je částka za náklady za kolek na návrh na vklad kupní smlouvy do katastru nemovitostí. Zaplatit musí ještě 1200 korun za náklady spojené s vypracováním znaleckého posudku“, upřesňuje mluvčí.

 

Privatizace městských bytů, tedy projekt Klíč 2018, je rozplánován do pěti let. Rok 2018 platí zejména pro byty, které jsou kvůli dotacím vázány závazkem nemožností prodeje. U ostatních bytů město usiluje o to, aby nabídky všem nájemcům byly předány do konce června letošního roku. Do dnešního dne už město poslalo jedenáct set nabídek a téměř osm set nájemníků ji přijalo. U více než dvě stě lidí došlo k podpisům smluv.

Darina Rubešová

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Komentáře