Reklama
reklama

Na krokodýlí farmě začnou zabíjet. Už nebude jen atrakcí pro turisty

Krokodýlí farma ve Velkém Karlově, která je v českých podmínkách unikátní a chová přes dvě stě kusů krokodýlů, už nebude jen turistickou atrakcí. Od března tam totiž mohou chované krokodýly i zabíjet a maso prodávat.

Dosud platné zákony pro usmrcování hospodářských zvířat nedovolovaly počet krokodýlů chovaných na farmě ve Velkém Karlově jakkoliv regulovat. To však od března mění novela vyhlášky ministerstva zemědělství. Díky ní se krokodýl nilský stává běžným jatečním zvířetem. Majitelé farmy tak už mají o osudu těchto velkých exotických zvířat jasno. „Novelu vyhlášky vítáme a postupně půjde na porážku až sto třicet krokodýlů z celkových dvou set čtyř, kteří v Karlově jsou,“ přiblížil mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Agro Jevišovice se tak stává jedinou farmou v České republice s jatečním chovem krokodýlů.

 

Původní majitel, přitom zamýšlel před lety krokodýly nilské chovat i jako turistickou atrakci, to se však po převzetí firmy změnilo. „Nechceme chovat exotická zvířata. Jde spíš o dědictví po předchozím majiteli, který krokodýly choval,“ naznačil plány nového majitele Hanzelka. Podle Hanzelky ale nepůjde o výdělečný podnik. Výdaje na chov krokodýlů jsou podle něj značně vysoké a prodej jejich masa by mohl vzniklou ztrátu jen vyrovnat. Kilogram krokodýlího masa se na maloobchodním trhu prodává za tisíc korun. Krokodýli, kteří půjdou na porážku, váží přibližně pětadvacet až třicet kilo.

 

  

 

Kdy se s porážkou krokodýlů začne, ještě není jasné. Podle Hanzelky se termíny teprve budou plánovat. Nepůjde však o jednorázovou akci. „Budeme je porážet v průběhu celého roku, v závislosti na poptávce trhu,“ dodal mluvčí. Podle vyhlášky totiž musí být usmrcení plazů časově oddělené.

Krokodýli se chovají v obci Velký Karlov na farmě. V samotných Jevišovicích jsou pak někteří vystavováni v takzvaném krokoteráriu. Přímo v Jevišovicích se pak krokodýli určení k porážce vykrmí, vykuchají a zpracované kusy krokodýlího masa poputují do restaurací. Regulace počtu  krokodýlů ale nebude znamenat úplný konec pro krokodýlí farmu. V prohlídkovém teráriu zůstane asi třicet zvířat. Krokodýl nilský se v uzavřeném chovu dožívá úctyhodných 99 let a za týden spořádá dvě až tři kuřata.

Krokodýlí farma měla podle představ tehdejšího majitele přilákat na jih Moravy až milion návštěvníků ročně. Dříve plánovaný velkolepý projekt narážel však od samého počátku na nesouhlas úředníků, kteří farmě nevydali stavební povolení. Proti krokodýlí farmě se pak postavili i ekologové.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Komentáře