Reklama
reklama

Na krokodýlí farmě začnou zabíjet. Už nebude jen atrakcí pro turisty

Krokodýlí farma ve Velkém Karlově, která je v českých podmínkách unikátní a chová přes dvě stě kusů krokodýlů, už nebude jen turistickou atrakcí. Od března tam totiž mohou chované krokodýly i zabíjet a maso prodávat.

Dosud platné zákony pro usmrcování hospodářských zvířat nedovolovaly počet krokodýlů chovaných na farmě ve Velkém Karlově jakkoliv regulovat. To však od března mění novela vyhlášky ministerstva zemědělství. Díky ní se krokodýl nilský stává běžným jatečním zvířetem. Majitelé farmy tak už mají o osudu těchto velkých exotických zvířat jasno. „Novelu vyhlášky vítáme a postupně půjde na porážku až sto třicet krokodýlů z celkových dvou set čtyř, kteří v Karlově jsou,“ přiblížil mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Agro Jevišovice se tak stává jedinou farmou v České republice s jatečním chovem krokodýlů.

 

Původní majitel, přitom zamýšlel před lety krokodýly nilské chovat i jako turistickou atrakci, to se však po převzetí firmy změnilo. „Nechceme chovat exotická zvířata. Jde spíš o dědictví po předchozím majiteli, který krokodýly choval,“ naznačil plány nového majitele Hanzelka. Podle Hanzelky ale nepůjde o výdělečný podnik. Výdaje na chov krokodýlů jsou podle něj značně vysoké a prodej jejich masa by mohl vzniklou ztrátu jen vyrovnat. Kilogram krokodýlího masa se na maloobchodním trhu prodává za tisíc korun. Krokodýli, kteří půjdou na porážku, váží přibližně pětadvacet až třicet kilo.

 

  

 

Kdy se s porážkou krokodýlů začne, ještě není jasné. Podle Hanzelky se termíny teprve budou plánovat. Nepůjde však o jednorázovou akci. „Budeme je porážet v průběhu celého roku, v závislosti na poptávce trhu,“ dodal mluvčí. Podle vyhlášky totiž musí být usmrcení plazů časově oddělené.

Krokodýli se chovají v obci Velký Karlov na farmě. V samotných Jevišovicích jsou pak někteří vystavováni v takzvaném krokoteráriu. Přímo v Jevišovicích se pak krokodýli určení k porážce vykrmí, vykuchají a zpracované kusy krokodýlího masa poputují do restaurací. Regulace počtu  krokodýlů ale nebude znamenat úplný konec pro krokodýlí farmu. V prohlídkovém teráriu zůstane asi třicet zvířat. Krokodýl nilský se v uzavřeném chovu dožívá úctyhodných 99 let a za týden spořádá dvě až tři kuřata.

Krokodýlí farma měla podle představ tehdejšího majitele přilákat na jih Moravy až milion návštěvníků ročně. Dříve plánovaný velkolepý projekt narážel však od samého počátku na nesouhlas úředníků, kteří farmě nevydali stavební povolení. Proti krokodýlí farmě se pak postavili i ekologové.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Komentáře