Reklama
reklama

Na brigádu jezdí stovky kilometrů. Do Chorvatska

Brno – Od začátku finanční krize výrazně pracovních možností pro studenty, kteří si chtějí v létě přivydělat formou brigády. Mnohé firmy, které tuto možnost nabízejí, dávají přednost bývalým zaměstnancům, které musely propustit, anebo dětem současných zaměstnanců. Mnozí tak vymýšlejí nové, anebo přinejmenším méně časté, způsoby. Dvaadvacetiletá Ivana si vydělává v Chorvatsku. 

„Mám v Chorvatsku mnoho přátel a už se i solidně domluvím, takže tři měsíce bydlím na střídačku na třech místech na Hvaru,“ vysvětluje studentka. Hlavní část její práce spočívá v tom, že funguje jako neoficiální delegátka pro pár menších cestovních kanceláří. „Jednou mě napadlo jich pár obeslat a nabídnout tuto formu spolupráce. Mám paušál za to, že jsem v případě potřeby k dispozici, ale ne tak intenzivně, jako bývají oficiální delegáti,“ popisuje svoji zkušenost Ivana.

 

Kromě toho se v turisticky atraktivní oblasti nezřídka dostane i k dalším činnostem, například výpomoci v tenisovém areálu. „Kdyby něco, jsem turistka z Česka a z nudy pomáhám kamarádům. Ale nikdy nebyl sebemenší problém,“ říká. Jak to má vůbec ošetřeno právně, moc popisovat nechce. „Je jasné, že něco je na hraně, ale když se nad tím zamyslím, je to taková aktivnější dovolená. Kdybych myla nádobí v pizzerii, asi by to byl větší problém,“ myslí si.

 

Pokud se daří, vydělá si přibližně dvacet tisíc. „To, co mi platí české cestovky, je pochopitelně řádně zdaněno. Pojištění mám vlastní. Skoro nic neutratím, protože dlouhovlasou blondýnu kluci z Balkánu rádi zvou i na obědy,“ směje se. Jediný problém tak bývá počasí. Na Hvaru je ale podle ní stabilnější než na Istrii.

 
Představám o těžké práci „delegátů“, kteří musejí českým turistům ukazovat i takové banality, jako je nejbližší obchod s poštovními známkami, se směje. „Takoví se dají odhadnout hned. Říkám jim, ať v tom nehledají vědu a ať se prostě se projdou a velmi brzy najdou vše, co potřebují. Hned ze sebe budou mít lepší pocit,“ uzavírá česká brigádnice v Chorvatsku. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře