Reklama
reklama

Na brigádu jezdí stovky kilometrů. Do Chorvatska

Brno – Od začátku finanční krize výrazně pracovních možností pro studenty, kteří si chtějí v létě přivydělat formou brigády. Mnohé firmy, které tuto možnost nabízejí, dávají přednost bývalým zaměstnancům, které musely propustit, anebo dětem současných zaměstnanců. Mnozí tak vymýšlejí nové, anebo přinejmenším méně časté, způsoby. Dvaadvacetiletá Ivana si vydělává v Chorvatsku. 

„Mám v Chorvatsku mnoho přátel a už se i solidně domluvím, takže tři měsíce bydlím na střídačku na třech místech na Hvaru,“ vysvětluje studentka. Hlavní část její práce spočívá v tom, že funguje jako neoficiální delegátka pro pár menších cestovních kanceláří. „Jednou mě napadlo jich pár obeslat a nabídnout tuto formu spolupráce. Mám paušál za to, že jsem v případě potřeby k dispozici, ale ne tak intenzivně, jako bývají oficiální delegáti,“ popisuje svoji zkušenost Ivana.

 

Kromě toho se v turisticky atraktivní oblasti nezřídka dostane i k dalším činnostem, například výpomoci v tenisovém areálu. „Kdyby něco, jsem turistka z Česka a z nudy pomáhám kamarádům. Ale nikdy nebyl sebemenší problém,“ říká. Jak to má vůbec ošetřeno právně, moc popisovat nechce. „Je jasné, že něco je na hraně, ale když se nad tím zamyslím, je to taková aktivnější dovolená. Kdybych myla nádobí v pizzerii, asi by to byl větší problém,“ myslí si.

 

Pokud se daří, vydělá si přibližně dvacet tisíc. „To, co mi platí české cestovky, je pochopitelně řádně zdaněno. Pojištění mám vlastní. Skoro nic neutratím, protože dlouhovlasou blondýnu kluci z Balkánu rádi zvou i na obědy,“ směje se. Jediný problém tak bývá počasí. Na Hvaru je ale podle ní stabilnější než na Istrii.

 
Představám o těžké práci „delegátů“, kteří musejí českým turistům ukazovat i takové banality, jako je nejbližší obchod s poštovními známkami, se směje. „Takoví se dají odhadnout hned. Říkám jim, ať v tom nehledají vědu a ať se prostě se projdou a velmi brzy najdou vše, co potřebují. Hned ze sebe budou mít lepší pocit,“ uzavírá česká brigádnice v Chorvatsku. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře