Reklama
reklama

Muži zatajili poklad, džbán s mincemi prodali. Trestnímu stíhání se ale vyhnou

Devětatřicetiletý muž a o pět let starší sběratel, kteří v roce 2010 zatajili poklad nalezený na Blanensku, vyvázli bez trestu. Jejich případ byl vyřešen takzvaným odklonem. Tisícovky historických stříbrných mincí ve džbánu byly zakopány na vrchu Zlatník u Boskovic. Šlo o největší poklad nalezený v uplynulých letech na Moravě. 

"K činu se přiznali, zaplatili škody a přispěli na pomoc obětem trestných činů," vysvětlila blanenská okresní státní zástupkyně Ivana Šmídová.

 

Neobvyklý případ, který se začal odvíjet už v polovině roku 2010. Tehdy koncem července objevil devětatřicetiletý muž z Boskovicka v listnatém lese mezi Boskovicemi a Újezdem hliněný džbán s torzem tkaniny, který byl plný stříbrných mincí. Nádoba naditá mincemi, kterou v poměrně malé hloubce pod kameny v blíže nezjištěné době ukryl neznámý majitel, vážila přes sedm kilo. Šťastný nálezce, který se hledání pokladů věnuje ve svém volném čase, si nález z lesa odnesl, ale svou povinnost jej odevzdat nesplnil.

 

  

 

Džbán z pálené hlíny ukrýval různé druhy stříbrných mincí z období 2. poloviny 15. až 1. poloviny 17. století - byly mezi nimi například tolary, krejcary, pražské groše, uherské denáry, polské mince či několik malých penízů z období vlády Vladislava Jagellonského. Podle vyjádření znalců přesahuje celková hodnota pokladu milion korun sběratelské hodnoty, jeho historická hodnota je však mnohonásobně vyšší. "Jednalo se o zcela unikátní nález, který se za posledních několik desítek let na našem území podařilo objevit," řekla po objevení pokladu Dagmar Grossmannová z Moravského zemského muzea. Poklad patrně někdo zakopal v lese v době třicetileté války.

 

Značné hodnoty pokladu si přitom byl dobře vědom i jeho nálezce, protože část mincí včetně hliněného džbánu prodal sběrateli z Brněnska za 850 tisíc korun. Policii se podařilo zajistit přes dva tisíce stříbrných mincí i džbán z pálené hlíny v hodnotě asi 300 tisíc korun, zbylé mince se překupníkovi z Brněnska už podařilo rozprodat.

 

  

 

Mužům hrozilo až pět let vězení. Pokud by muži poklad přiznali, dostali by odměnu ve výši deseti procent jeho historické ceny, která je v řádu desítek milionů korun. Místo toho museli uhradit způsobenou škodu ve výši několika set tisíc korun. Na případ upozornil policii anonym, který dodal i fotografie mincí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Křik a rány ozývající se z královopolských ulic probudily v pátek kolem třetí hodiny ráno tamní obyvatele a obrátili se na linku 156.
12.08.2018 - 07:34
Komentáře