Reklama
reklama

Muži zatajili poklad, džbán s mincemi prodali. Trestnímu stíhání se ale vyhnou

Devětatřicetiletý muž a o pět let starší sběratel, kteří v roce 2010 zatajili poklad nalezený na Blanensku, vyvázli bez trestu. Jejich případ byl vyřešen takzvaným odklonem. Tisícovky historických stříbrných mincí ve džbánu byly zakopány na vrchu Zlatník u Boskovic. Šlo o největší poklad nalezený v uplynulých letech na Moravě. 

"K činu se přiznali, zaplatili škody a přispěli na pomoc obětem trestných činů," vysvětlila blanenská okresní státní zástupkyně Ivana Šmídová.

 

Neobvyklý případ, který se začal odvíjet už v polovině roku 2010. Tehdy koncem července objevil devětatřicetiletý muž z Boskovicka v listnatém lese mezi Boskovicemi a Újezdem hliněný džbán s torzem tkaniny, který byl plný stříbrných mincí. Nádoba naditá mincemi, kterou v poměrně malé hloubce pod kameny v blíže nezjištěné době ukryl neznámý majitel, vážila přes sedm kilo. Šťastný nálezce, který se hledání pokladů věnuje ve svém volném čase, si nález z lesa odnesl, ale svou povinnost jej odevzdat nesplnil.

 

  

 

Džbán z pálené hlíny ukrýval různé druhy stříbrných mincí z období 2. poloviny 15. až 1. poloviny 17. století - byly mezi nimi například tolary, krejcary, pražské groše, uherské denáry, polské mince či několik malých penízů z období vlády Vladislava Jagellonského. Podle vyjádření znalců přesahuje celková hodnota pokladu milion korun sběratelské hodnoty, jeho historická hodnota je však mnohonásobně vyšší. "Jednalo se o zcela unikátní nález, který se za posledních několik desítek let na našem území podařilo objevit," řekla po objevení pokladu Dagmar Grossmannová z Moravského zemského muzea. Poklad patrně někdo zakopal v lese v době třicetileté války.

 

Značné hodnoty pokladu si přitom byl dobře vědom i jeho nálezce, protože část mincí včetně hliněného džbánu prodal sběrateli z Brněnska za 850 tisíc korun. Policii se podařilo zajistit přes dva tisíce stříbrných mincí i džbán z pálené hlíny v hodnotě asi 300 tisíc korun, zbylé mince se překupníkovi z Brněnska už podařilo rozprodat.

 

  

 

Mužům hrozilo až pět let vězení. Pokud by muži poklad přiznali, dostali by odměnu ve výši deseti procent jeho historické ceny, která je v řádu desítek milionů korun. Místo toho museli uhradit způsobenou škodu ve výši několika set tisíc korun. Na případ upozornil policii anonym, který dodal i fotografie mincí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Komentáře