Reklama
reklama

Muž sjednával pro banku úvěry a přitom podváděl. Jde o miliony korun

Svérázným způsobem si spolupráci s bankou při sjednávání úvěrů na bydlení představoval padesátiletý muž z Brna. Připravil banku o téměř jedenáct milionů. Úvěry sjednával na základě nepravdivých údajů. Nyní je on a spolu s ním ještě sedm lidí obviněno ze spáchání zvlášť závažného zločinu úvěrového podvodu.

Na počátku rozplétání případu byla informace jednoho z velkých bankovních ústavů o podezření z úvěrového podvodu, kterého se mělo dopustit hned několik lidí. Ti uzavřeli úvěrové smlouvy na základě nepravdivých potvrzení o příjmu a úvěry pak nespláceli. Všechny tyto podezřelé nesplácené úvěry měly přitom společnou jednu důležitou věc – zprostředkovatele úvěru. Tím byl padesátiletý muž z Brna, který s bankou spolupracoval jako externí obchodní manažer.

 

"Sepisoval návrhy na uzavření smlouvy o úvěru a následně zprostředkovával uzavření smlouvy za účelem pořízení nebo rekonstrukce bydlení. Jeho dnes spoluobvinění žadatelé o úvěr k žádosti dokládali falešná potvrzení o příjmu a nepravdivá daňová přiznání, a tím si často navýšili až desetinásobně svůj příjem, avšak pouze na papíře," popsala mluvčí policie Petra Vedrová.

 

Banka jim pak úvěr většinou poskytla a žadatelé zakrátko přestali splácet a peníze od banky použili pro svou potřebu. Kriminalisté povedenému zprostředkovateli prokázali a zadokumentovali minimálně dvanáct těchto případů. Škoda způsobená jeho jednáním se vyšplhala na téměř jedenáct milionů korun, o dalších deset milionů pak mohl banku společně se svými kumpány připravit, kdyby všechny skutky dokonali.

 

"Za zvlášť závažný zločin úvěrového podvodu teď povedenému zprostředkovateli hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi. Na rozsudek soudu si počká ve vězení, kde už si za jiné úvěrové podvody odpykává trest," dodala mluvčí. Za spolupráci na zločinu je na svobodě stíháno dalších sedm obviněných.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře