Reklama
reklama

Moravský Krumlov bez Muchovy epopeje skomírá

Hrstka turistů, poloviční tržby drobných podnikatelů bojujících za záchranu své živnosti a opuštěný zámek. Takhle by se dal popsat život v Moravském Krumlově, kde už více jak rok žijí lidé bez obrazů Muchovy slavné Slovanské epopeje.

Výstavní prostory zámku zejí prázdnotou a místní lidé stále vzpomínají na život, kdy ještě plátna byla vystavená. Monumentální díla Alfonse Muchy byla lákadlem tisíce turistů z celého světa a podnikání ve městě jenom kvetlo. Teď se místní radnice snaží přilákat návštěvníky alespoň na zajímavé kulturní akce.

 

Krumlovští se ale nevzdávají. V jejich duších stále žije naděje na návrat pláten na Moravu. „V průměru pětadvacet tisíc lidí ročně se k nám přijíždělo na obrazy podívat. Byl oživený celý region. Turisté spojili návštěvu Slovanské epopeje i s výlety do jiných míst. Například putovali za vínem po Znojemsku, podívali se do podzemí, zajeli i do Lednicko – valtického areálu. Od chvíle, kdy jsou plátna pryč, to má samozřejmě vliv na drobné  podnikatele, jako jsou provozovatelé hotelů či restaurací. Pociťujeme značný útlum,“ vysvětluje starosta města Tomáš Třetina.

O to, aby se do města vrátil život, se snaží alespoň pořádáním kulturních akcí. Nedávno se v krumlovském kinosále konala dvoudenní přehlídka regionálních divadel Bezgestfest, město pořádalo Farmářské trhy a v průběhu května se uskuteční Hudební slavnosti. I přesto byla Epopej tím zásadním lákadlem a o její návrat chce město stále bojovat. „Jsem přesvědčený o tom, že Epopej má místo v Krumlově. Plátna k nám patří. My jsme je v podstatě zachránilia uděláme pro to maximum, aby se vrátily zpět,“ dodal starosta.

Zastupitelé města se totiž rozhodli, že opraví a rozšíří výstavní prostory tak, aby mohli plátnům poskytnout důstojné místo. „Chceme do budoucna jednat s Prahou a nabídnout jí právě prostory pro Epopej. Proto se snažíme sály zrekonstruovat,“ vysvětlil Třetina.

Dvacet děl má nyní své místo ve Veletržním paláci v Praze a čeká je i odvoz na výstavu do Japonska. Majitelem je totiž hlavní město Praha.

 

O téměř polovinu menší turistický ruch vnímají právě místní podnikatelé. Mezi ně patří i provozovatelé penzionů a hotelů. „Slovanská epopej byla jediným velkým lákadlem v regionu. Jsme jednoznačně pro, aby se vrátila zpátky. Pociťujeme úbytek klientely zhruba o čtyřicet až padesát procent,“
prozradila majitelka hotelu nesoucí název velkého díla Hana Tranová. V návrat pláten věří každý ve městě. „Jsem rodačka a během studia jsem jako brigádnice chodila na zámek. Plátna byla dominantou, naší chloubou. Bez epopeje je město smutné,“ vysvětlila Květoslava Kotková, jedna z místních a zároveň zástupkyně ředitele Základní školy Ivančická.

„V našem regionu široko daleko není významnější památka. V Praze jich mají stovky. Tam turisté mohou vyrazit na mnoho míst. Na Znojemsku to však byla hlavně Muchova plátna,“ dodala. I ona věří, že se dílo na Moravu zase vrátí. „Je to víra nás všech. Myslím, že bychom si to zasloužili.  Nicméně bude to běh na dlouhou trať,“ uvedla Kotková.

 

Darina Rubešová

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Komentáře