Reklama
reklama

Moravský Krumlov bez Muchovy epopeje skomírá

Hrstka turistů, poloviční tržby drobných podnikatelů bojujících za záchranu své živnosti a opuštěný zámek. Takhle by se dal popsat život v Moravském Krumlově, kde už více jak rok žijí lidé bez obrazů Muchovy slavné Slovanské epopeje.

Výstavní prostory zámku zejí prázdnotou a místní lidé stále vzpomínají na život, kdy ještě plátna byla vystavená. Monumentální díla Alfonse Muchy byla lákadlem tisíce turistů z celého světa a podnikání ve městě jenom kvetlo. Teď se místní radnice snaží přilákat návštěvníky alespoň na zajímavé kulturní akce.

 

Krumlovští se ale nevzdávají. V jejich duších stále žije naděje na návrat pláten na Moravu. „V průměru pětadvacet tisíc lidí ročně se k nám přijíždělo na obrazy podívat. Byl oživený celý region. Turisté spojili návštěvu Slovanské epopeje i s výlety do jiných míst. Například putovali za vínem po Znojemsku, podívali se do podzemí, zajeli i do Lednicko – valtického areálu. Od chvíle, kdy jsou plátna pryč, to má samozřejmě vliv na drobné  podnikatele, jako jsou provozovatelé hotelů či restaurací. Pociťujeme značný útlum,“ vysvětluje starosta města Tomáš Třetina.

O to, aby se do města vrátil život, se snaží alespoň pořádáním kulturních akcí. Nedávno se v krumlovském kinosále konala dvoudenní přehlídka regionálních divadel Bezgestfest, město pořádalo Farmářské trhy a v průběhu května se uskuteční Hudební slavnosti. I přesto byla Epopej tím zásadním lákadlem a o její návrat chce město stále bojovat. „Jsem přesvědčený o tom, že Epopej má místo v Krumlově. Plátna k nám patří. My jsme je v podstatě zachránilia uděláme pro to maximum, aby se vrátily zpět,“ dodal starosta.

Zastupitelé města se totiž rozhodli, že opraví a rozšíří výstavní prostory tak, aby mohli plátnům poskytnout důstojné místo. „Chceme do budoucna jednat s Prahou a nabídnout jí právě prostory pro Epopej. Proto se snažíme sály zrekonstruovat,“ vysvětlil Třetina.

Dvacet děl má nyní své místo ve Veletržním paláci v Praze a čeká je i odvoz na výstavu do Japonska. Majitelem je totiž hlavní město Praha.

 

O téměř polovinu menší turistický ruch vnímají právě místní podnikatelé. Mezi ně patří i provozovatelé penzionů a hotelů. „Slovanská epopej byla jediným velkým lákadlem v regionu. Jsme jednoznačně pro, aby se vrátila zpátky. Pociťujeme úbytek klientely zhruba o čtyřicet až padesát procent,“
prozradila majitelka hotelu nesoucí název velkého díla Hana Tranová. V návrat pláten věří každý ve městě. „Jsem rodačka a během studia jsem jako brigádnice chodila na zámek. Plátna byla dominantou, naší chloubou. Bez epopeje je město smutné,“ vysvětlila Květoslava Kotková, jedna z místních a zároveň zástupkyně ředitele Základní školy Ivančická.

„V našem regionu široko daleko není významnější památka. V Praze jich mají stovky. Tam turisté mohou vyrazit na mnoho míst. Na Znojemsku to však byla hlavně Muchova plátna,“ dodala. I ona věří, že se dílo na Moravu zase vrátí. „Je to víra nás všech. Myslím, že bychom si to zasloužili.  Nicméně bude to běh na dlouhou trať,“ uvedla Kotková.

 

Darina Rubešová

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Komentáře