Reklama
reklama

Moravskou galerii zaplnil světový grafický design

Grafikové, výtvarníci i zájemci o grafický design se dočkali. Od 21. června do 28. října pořádá Moravská galerie v Brně jubilejní 25. ročník mezinárodního bienále grafického designu.Výstavy doplní koncerty, filmové projekce, komentované prohlídky expozic či výtvarné dílny.

„Bienále Brno je od svého založení v roce 1963 na světové mapě grafického designu osvědčenou destinací a uznávanou značkou. Základy jejího renomé vytvořili Jan Rajlich starší s Jiřím Hlušičkou,“ uvedla kurátorka sbírky grafického designu MG Marta Sylvestrová. Ač je tedy akce již tradiční, změnám se nevyhýbá. Letos se např. ruší dělení soutěže na knižní a plakátové téma.

 

Bienále Brno tvoří především mezinárodní soutěž, odborné sympozium a výstava hostujícího kurátora. Do soutěže letos výběrová porota zvolila 300 prací od 141 autorů z České republiky, Nizozemska, Švýcarska, Japonska, Číny a dalších zemí.

Z těchto prací následně mezinárodní porota sestavená z teoretiků a praktiků grafického designu vybrala laureáty několika ocenění. Velkou cenu ziskali Armand Mevis a Linda van Deursenová z Nizozemska.

 

Dalšími pilíři bienále je tradičně odborné sympozium (konalo se 22.–24. června) a výstava hostujícího kurátora. Letos se jí zhostilo studio Experimental Jetset, které v Pražákově paláci v Husově 18 představuje malý osobní archiv amsterdamského anarchistického hnutí Provo (1965–1967).

 

Mezi doprovodné výstavy patří přehlídka knižních prací i uměleckých plakátů Květy Pacovské a český hudební plakát od 70. let do současnosti mapuje výstava DAR (Husák trávu nekouřil) – obě v Místodržitelském paláci na Moravském náměstí. Laureátka Bienále Brno 2008 Kasia Koczaková představuje v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Husově 14 projekt Khhhhhhhh a výstava Práce z Kalifornie v atriu Pražákova paláce návštěvníkům zprostředkovává díla současných grafických designérů ze západního pobřeží Spojených států.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře