Reklama
reklama

Moravskou galerii zaplnil světový grafický design

Grafikové, výtvarníci i zájemci o grafický design se dočkali. Od 21. června do 28. října pořádá Moravská galerie v Brně jubilejní 25. ročník mezinárodního bienále grafického designu.Výstavy doplní koncerty, filmové projekce, komentované prohlídky expozic či výtvarné dílny.

„Bienále Brno je od svého založení v roce 1963 na světové mapě grafického designu osvědčenou destinací a uznávanou značkou. Základy jejího renomé vytvořili Jan Rajlich starší s Jiřím Hlušičkou,“ uvedla kurátorka sbírky grafického designu MG Marta Sylvestrová. Ač je tedy akce již tradiční, změnám se nevyhýbá. Letos se např. ruší dělení soutěže na knižní a plakátové téma.

 

Bienále Brno tvoří především mezinárodní soutěž, odborné sympozium a výstava hostujícího kurátora. Do soutěže letos výběrová porota zvolila 300 prací od 141 autorů z České republiky, Nizozemska, Švýcarska, Japonska, Číny a dalších zemí.

Z těchto prací následně mezinárodní porota sestavená z teoretiků a praktiků grafického designu vybrala laureáty několika ocenění. Velkou cenu ziskali Armand Mevis a Linda van Deursenová z Nizozemska.

 

Dalšími pilíři bienále je tradičně odborné sympozium (konalo se 22.–24. června) a výstava hostujícího kurátora. Letos se jí zhostilo studio Experimental Jetset, které v Pražákově paláci v Husově 18 představuje malý osobní archiv amsterdamského anarchistického hnutí Provo (1965–1967).

 

Mezi doprovodné výstavy patří přehlídka knižních prací i uměleckých plakátů Květy Pacovské a český hudební plakát od 70. let do současnosti mapuje výstava DAR (Husák trávu nekouřil) – obě v Místodržitelském paláci na Moravském náměstí. Laureátka Bienále Brno 2008 Kasia Koczaková představuje v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Husově 14 projekt Khhhhhhhh a výstava Práce z Kalifornie v atriu Pražákova paláce návštěvníkům zprostředkovává díla současných grafických designérů ze západního pobřeží Spojených států.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře