Reklama
reklama

Moravskou galerii zaplnil světový grafický design

Grafikové, výtvarníci i zájemci o grafický design se dočkali. Od 21. června do 28. října pořádá Moravská galerie v Brně jubilejní 25. ročník mezinárodního bienále grafického designu.Výstavy doplní koncerty, filmové projekce, komentované prohlídky expozic či výtvarné dílny.

„Bienále Brno je od svého založení v roce 1963 na světové mapě grafického designu osvědčenou destinací a uznávanou značkou. Základy jejího renomé vytvořili Jan Rajlich starší s Jiřím Hlušičkou,“ uvedla kurátorka sbírky grafického designu MG Marta Sylvestrová. Ač je tedy akce již tradiční, změnám se nevyhýbá. Letos se např. ruší dělení soutěže na knižní a plakátové téma.

 

Bienále Brno tvoří především mezinárodní soutěž, odborné sympozium a výstava hostujícího kurátora. Do soutěže letos výběrová porota zvolila 300 prací od 141 autorů z České republiky, Nizozemska, Švýcarska, Japonska, Číny a dalších zemí.

Z těchto prací následně mezinárodní porota sestavená z teoretiků a praktiků grafického designu vybrala laureáty několika ocenění. Velkou cenu ziskali Armand Mevis a Linda van Deursenová z Nizozemska.

 

Dalšími pilíři bienále je tradičně odborné sympozium (konalo se 22.–24. června) a výstava hostujícího kurátora. Letos se jí zhostilo studio Experimental Jetset, které v Pražákově paláci v Husově 18 představuje malý osobní archiv amsterdamského anarchistického hnutí Provo (1965–1967).

 

Mezi doprovodné výstavy patří přehlídka knižních prací i uměleckých plakátů Květy Pacovské a český hudební plakát od 70. let do současnosti mapuje výstava DAR (Husák trávu nekouřil) – obě v Místodržitelském paláci na Moravském náměstí. Laureátka Bienále Brno 2008 Kasia Koczaková představuje v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Husově 14 projekt Khhhhhhhh a výstava Práce z Kalifornie v atriu Pražákova paláce návštěvníkům zprostředkovává díla současných grafických designérů ze západního pobřeží Spojených států.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře