Reklama
reklama

Mladý vědec z Brna přišel na to, jak odhadnout úspěch při léčbě rakoviny

Objev devětadvacetiletého českého vědce Michala Zimmermanna může pomoci milionům žen po celém světě, které trpí rakovinou prsu a vaječníků. Doktorand Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity v Brně a stážista Rockefellerovy univerzity ve Spojených státech přišel na to, jak pro pacientky vybrat tu správnou metodu léčby.

Zatímco dosud lékaři tápají nad tím, proč se u některé ženy podaří odstranit nádor chemoterapií, a u jiné ne, Michal Zimmermann se svými kolegy z Rockefellerovy univerzity našel způsob, jak úspěšnost chemoterapie dopředu odhadnout. Objevil totiž gen, který umí zabránit tomu, aby se rakovinné buňky v DNA po chemoterapii opět rozbujely. Zimmermann zjistil, že pokud je tento gen poškozený, pak svoji klíčovou schopnost ztratí a lékař dopředu ví, že chemoterapie pacientce nepomůže.

 

Náš objev může v současné době nejvíce ovlivnit stanovení přesnějšího odhadu vývoje jednotlivých nádorových onemocnění a může napomoci lékařům při volbě terapie, která bude pro konkrétní nádor účinná,“ vysvětluje přínos své práce mladý vědec.

 

Výsledky výzkumu se mu podařilo publikovat v mezinárodně respektovaném vědeckém časopise Science. Tím se brněnský student dostal do komunity uznávaných vědců a právě začíná vyjednávat s klinickými pracovišti, aby svůj výzkum mohl ověřit také na nádorem trpících pacientkách. V praxi pak jeho objev může urychlit léčbu například zhoubného nádoru prsu, který jen v Česku každoročně postihne více než šest tisíc žen.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře