Reklama
reklama

Mladík se vydával za banku. Na jeho podvod naletělo mnoho lidí

Policie stíhá sedmnáctiletého mladíka za to, že na útěku z diagnostického ústavu připravil přes sto lidí prostřednictvím internetu o půl milionu korun. Zaslal jim mail, který vypadal jako dokument jedné z bank. V něm varoval před podvodníky a ke kontrole si vyžádal informace od lidí k jejich účtům. Tím se dostal na jejich konta. Chlapci hrozí až čtyři roky vězení. Kriminalisté pátrají po dalších podvedených a vyzývají je, aby se ozvali na linku 158.  

Policie pátrala po mladíkovi několik měsíců. Vyšetřování ukázalo, že podvodné maily rozesílal letos od února do konce září. Mnozí z lidí nabyli dojmu, že komunikují s bankou. "Pod záminkou varování před podezřelými platebními transakcemi z jejich bankovních účtů a také pod záminkou aktualizace dat kreditních karet od klientů banky z nich lákal údaje. Poslali mu číslo karty a datum expirace i bezpečnostní CVV kód uvedený na rubové části platební karty," uvedla mluvčí policie Petra Vedrová.

 

Mladík tak měl vše, co potřeboval, aby si mohl v internetových obchodech objednat za peníze poškozených mobilní telefony, dobít si kredit na telefonování nebo si navýšit úspory na svém soukromém účtu. Nyní čelí obvinění z podvodu a provinění neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Soudce souhlasil, aby byl stíhaný vazebně. Přitížila mu i skutečnost, že páchal trestnou činnost na útěku z diagnostického ústavu.

Několikrát se také prodejcům při vyzvedávání zboží objednaného přes internet a nakonec i policejní hlídce prokázal doklady svého staršího bratra. !

 

"Ne všichni oslovení mladíkovi na jeho mailové výzvy naletěli. Někteří požadovali, ať je banka kontaktuje telefonicky, že mailem údaje posílat nebudou.  Na to jim mladík odepsal, že jim banka kartu zablokuje, pokud údaje nesdělí. Jeho výzvy byly natolik graficky dokonalé a sofistikované, že byly téměř k nerozeznání od oficiální komunikace banky," dodala mluvčí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře