Reklama
reklama

Mladík se vydával za banku. Na jeho podvod naletělo mnoho lidí

Policie stíhá sedmnáctiletého mladíka za to, že na útěku z diagnostického ústavu připravil přes sto lidí prostřednictvím internetu o půl milionu korun. Zaslal jim mail, který vypadal jako dokument jedné z bank. V něm varoval před podvodníky a ke kontrole si vyžádal informace od lidí k jejich účtům. Tím se dostal na jejich konta. Chlapci hrozí až čtyři roky vězení. Kriminalisté pátrají po dalších podvedených a vyzývají je, aby se ozvali na linku 158.  

Policie pátrala po mladíkovi několik měsíců. Vyšetřování ukázalo, že podvodné maily rozesílal letos od února do konce září. Mnozí z lidí nabyli dojmu, že komunikují s bankou. "Pod záminkou varování před podezřelými platebními transakcemi z jejich bankovních účtů a také pod záminkou aktualizace dat kreditních karet od klientů banky z nich lákal údaje. Poslali mu číslo karty a datum expirace i bezpečnostní CVV kód uvedený na rubové části platební karty," uvedla mluvčí policie Petra Vedrová.

 

Mladík tak měl vše, co potřeboval, aby si mohl v internetových obchodech objednat za peníze poškozených mobilní telefony, dobít si kredit na telefonování nebo si navýšit úspory na svém soukromém účtu. Nyní čelí obvinění z podvodu a provinění neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Soudce souhlasil, aby byl stíhaný vazebně. Přitížila mu i skutečnost, že páchal trestnou činnost na útěku z diagnostického ústavu.

Několikrát se také prodejcům při vyzvedávání zboží objednaného přes internet a nakonec i policejní hlídce prokázal doklady svého staršího bratra. !

 

"Ne všichni oslovení mladíkovi na jeho mailové výzvy naletěli. Někteří požadovali, ať je banka kontaktuje telefonicky, že mailem údaje posílat nebudou.  Na to jim mladík odepsal, že jim banka kartu zablokuje, pokud údaje nesdělí. Jeho výzvy byly natolik graficky dokonalé a sofistikované, že byly téměř k nerozeznání od oficiální komunikace banky," dodala mluvčí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře