Reklama
reklama

Místo parkoviště lidé používají cizí pozemky

Návštěvníci brněnského ústředního hřbitova nebo krematoria, kteří přijedou autem, mají k dispozici asi čtyřicet parkovacích stání přímo za branou v areálu. Mnozí ale místo toho parkují na nezpevněném pozemku u silnice. Hrozí jim odtah nebo pokuty. A nejen to.

Brno – Zaparkovat u brněnského ústředního hřbitova nemusí být až tak velký problém. Když už nic jiného, nabízí se plocha vedle kancelářské budovy, odkud v letní sezóně odjíždějí autobusy. Jenže mnozí řidiči nechávají auta na Jihlavské ulici. Při odbočování způsobují dopravní komplikace a navíc ono „parkoviště“ jsou soukromé, kdysi zatravněné pozemky, kde cizí auta nemají co dělat.

 

„Nijak zvlášť to neřešíme, protože nám to nepůsobí škody, ale z mého pohledu je to zeleň, kde by se parkovat nemělo,“ říká Roman Fridrich ze společnosti FK Media, která část pozemků vlastní. Jak dodává, když společnost pozemek koupila, nechtěla jej využívat klasickým komerčním způsobem.

 

Mnozí řidiči na druhou stranu na tomto způsobu svévolného parkování nic špatného nevidí. „Všichni tady normálně stojí. Ničemu to nevadí. Jestli tu je, nebo není dopravní značka, to neřeším," řekl řidič auta s břeclavskou registrační značkou, který na plochu také najel, aniž by nejdříve vyzkoušel oficiální parkoviště.

 

Podle oslovených zástupců městských firem, které poskytují pohřební a hřbitovní služby, se parkoviště u krematoria zaplňuje nárazově například v době končících a vzápětí navazujících obřadů. Redaktor novin Centrum však několikrát zjistil na místě, že na soukromém pozemku bylo „plno“ a na oficiálním parkovišti volno. Přitom vybíraný poplatek je skutečně symbolický: deset korun za půl hodiny.

 

Strážníci často pokutují řidiče i za částečné stání na trávnících. V tomto případě však „botička“ nebo odtah z plochy u Jihlavské ulice automaticky nehrozí. „Pokud se na nás majitel neobrátí, aktivně to neřešíme,“ říká mluvčí brněnské městské policie Denisa Kapitančiková. Někteří spoluvlastníci o tom možná ani nevědí, protože podle výpisu z katastru nemovitostí žijí v Spojených státech. Pokud by ale potřebovali pozemek okamžitě „vyklidit“, měli by na to právo.

 

Podle právničky Gabriely Wolffové ale řidiči i tak lehkomyslně riskují. „Neznalost a odvolávání se na jiné řidiče rozhodně neomlouvají. Pokud se ale jedná o soukromý pozemek, mají o problém víc. Případná kolize či jiná škoda by se neposuzovala jako klasická nehoda na pozemní komunikaci,“ varuje Wolffová, podle níž by se velmi pravděpodobně pojišťovna s řidičem vůbec nebavila.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Valašská kapela Mňága a Žďorp loni oslavila 30 let na české hudební scéně. Osobitý hudební styl a texty založené na poezii všedního dne baví posluchače několika generací. A budou bavit i brněnskou...
19.03.2018 - 19:00
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Komentáře