Reklama
reklama

Mezinárodní hudební festival zavítá na Špilberk

Již po třinácté přivítá příznivce hudebního festivalu Špilberk velké nádvoří brněnského hradu, a to po tři festivalové večery v období od 11. do 16.8.  První dva koncerty budou patřit Filharmonii Brno a symfonické hudbě, koncert třetí pak potěší milovníky hudby rockové. 

Program zahajovacího koncertu letošního festivalu v sobotu 11.8. je složen ze skladeb dvou velikánů české romantické hudby. První polovina večera patří Bedřichu Smetanovi, z jehož tvorby jsme pro tuto příležitost vybrali tři symfonické básně z cyklu Má vlast. V druhé půli pak zazní slavná Symfonie č. 9 „Z Nového světa“ Antonína Dvořáka, která patří ke stěžejním repertoárovým kusům, avšak z její krásy se mohou těšit spíše návštěvníci zahraničních koncertů Filharmonie Brno. Tentokrát však tento „vývozní artikl“ provede dirigent Ondrej Olos právě ve slavnostním úvodu letošního festivalu.

 

Druhý festivalový večer 14.8. pak přinese jména světových klasiků. Domácí orchestr s dirigentem Tomášem Netopilem zahraje skladby špilberskému publiku jistě dobře známé – večer otevře skladba poněkud odlišnější povahy – Klavírní koncert F dur George Gershwina, který má sice klasickou formu, nicméně obsah charakteristický pro skladatele ovlivněného jazzem. K sólovému partu usedne český klavírní virtuos Karel Košárek. Klasickou část festivalu uzavře skvělá 5. symfonie Petra Iljiče Čajkovského.

 

Večer třetí spadá do oné žánrově odlišné části festivalu a přinese zajímavé spojení rocku a symfonické hudby. Uslyšíme totiž koncert, který je pokračováním úspěšné série Skladeb rockových legend Metropolitního symfonického orchestru v čele s dirigentem Ariellem Sharonem. Pěveckých partů se ujme oblíbený zpěvák Jiří Zonyga, jehož posluchači festivalu odměňovali bouřlivým potleskem již před dvěma lety. Rockový nášup pod vedením charizmatického dirigenta završí letošní festival 16. srpna. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře