Reklama
reklama

Mezinárodní hudební festival zavítá na Špilberk

Již po třinácté přivítá příznivce hudebního festivalu Špilberk velké nádvoří brněnského hradu, a to po tři festivalové večery v období od 11. do 16.8.  První dva koncerty budou patřit Filharmonii Brno a symfonické hudbě, koncert třetí pak potěší milovníky hudby rockové. 

Program zahajovacího koncertu letošního festivalu v sobotu 11.8. je složen ze skladeb dvou velikánů české romantické hudby. První polovina večera patří Bedřichu Smetanovi, z jehož tvorby jsme pro tuto příležitost vybrali tři symfonické básně z cyklu Má vlast. V druhé půli pak zazní slavná Symfonie č. 9 „Z Nového světa“ Antonína Dvořáka, která patří ke stěžejním repertoárovým kusům, avšak z její krásy se mohou těšit spíše návštěvníci zahraničních koncertů Filharmonie Brno. Tentokrát však tento „vývozní artikl“ provede dirigent Ondrej Olos právě ve slavnostním úvodu letošního festivalu.

 

Druhý festivalový večer 14.8. pak přinese jména světových klasiků. Domácí orchestr s dirigentem Tomášem Netopilem zahraje skladby špilberskému publiku jistě dobře známé – večer otevře skladba poněkud odlišnější povahy – Klavírní koncert F dur George Gershwina, který má sice klasickou formu, nicméně obsah charakteristický pro skladatele ovlivněného jazzem. K sólovému partu usedne český klavírní virtuos Karel Košárek. Klasickou část festivalu uzavře skvělá 5. symfonie Petra Iljiče Čajkovského.

 

Večer třetí spadá do oné žánrově odlišné části festivalu a přinese zajímavé spojení rocku a symfonické hudby. Uslyšíme totiž koncert, který je pokračováním úspěšné série Skladeb rockových legend Metropolitního symfonického orchestru v čele s dirigentem Ariellem Sharonem. Pěveckých partů se ujme oblíbený zpěvák Jiří Zonyga, jehož posluchači festivalu odměňovali bouřlivým potleskem již před dvěma lety. Rockový nášup pod vedením charizmatického dirigenta završí letošní festival 16. srpna. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Komentáře