Reklama
reklama

Listonoška vypátrala podvodníka, který bral dávky za mrtvou družku

Na více než 130 tisíc korun si přišel pětačtyřicetiletý muž, který za svoji o sedm let starší družku přebíral sociální dávky. Úřadům však „zapomněl“ nahlásit, že žena na začátku roku 2012 zemřela. Na jeho podvod přišla listonoška, která si všimla, že jméno ženy, které náleží sociální dávky je stejné, jako jméno ženy na vyvěšeném parte.

Podvodníka a známého recidivistu, který už byl několikrát soudně trestán, se policii podařilo dopadnout v okamžiku, kdy čekal na vyplacení dávek a chtěl zmizet do zahraničí. 

 

„Muž žil několik let se svou o sedm let starší družkou, která v roce 2010 vážně onemocněla. Muž o ni pečoval a vyřídil si veškeré formality, aby za ni mohl i přebírat sociální dávky,“ popsal případ nluvčí policie Pavel Šváb. V roce 2012 žena zemřela. Muž však hned po její smrti změnil doručovací adresu a po 14 dnech měl opět vyřízeny všechny doklady pro pobírání dávek. „Na novém místě se poštovní doručovatelka nad rámec svých povinností chtěla přesvědčit o existenci nemocné ženy. Muž s něčím takovým zřejmě počítal. Roli v tu dobu už mrtvé družky sehrála jeho známá z ciziny,“ dodal Šváb.

 

Přesto si pracovníci pošty všimli nejen vyvěšeného parte, ale také skutečnosti, že pro mrtvou ženu stále chodí sociální dávky. Další kontakt pošťačky s povedeným ošetřovatelem už proto proběhl už za asistence kriminalistů. A byl nejvyšší čas. Pronajatý byt byl vyklizen, v předsíni stálo připravené zavazadlo.

 

 Při výslechu obviněný uvedl, že měl sjednánu práci i bydlení u přítelkyně v Nizozemí. Rezervován měl i lístek na odpolední autobus, pouze čekal na peníze na jeho zaplacení. Za podvod mu hrozí až pětiletý pobyt ve vězení, kromě toho by měl státním institucím nahradit stotřicetitisícovou škodu.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře