Reklama
reklama

Lidé v Jundrově se bojí o zahrádky v kolonii Juranka. Má se tam stavět

Na rozhodnutí, které padne na zítřejším jednání Zastupitelstva Brna, už nyní netrpělivě čekají lidé z Jundrova. Rozhodování o změně územního plánu bude důležité hlavně pro zahrádkáře místní kolonie Juranka. Ta leží mezi Kohoutovicemi a Jundrovem a změna územního plánu by na místě zahrádek mohla spustit výstavbu rodinných a bytových domů.

Ochránci přírody a lidé z Občanského sdružení Pro Kohoutovice tvrdí, že město Brno a městská část Brno-Kohoutovice chtějí nenápadně po částech zrušit jednu z důležitých zahrádkářských oblastí Brna. Podle místních je oblast u čtyřproudé silnice Brněnského okruhu navíc „plícemi města“.

 

„Politici ODS a ČSSD hodlají jednu z největších rekreačních ploch v Brně přestavět na obrovskou plochu rodinných domů. Jde přitom o místo s vysokou druhovou rozmanitostí rostlin, je to hnízdiště pro řadu ptáků a útočiště pro plazy a další drobné živočichy. Pro současné uživatele a návštěvníky má velký rekreační význam,“ říká Petr Ledvina z Českého svazu ochránců přírody Veronica. Veronica se problematikou zahrádkářských kolonií, jejich proměnami a snahou o rušení řadu let zabývá a jednotlivé případy sleduje. „Takto obrovská plocha, jakou Juranka je, si zaslouží komplexní pohled, a ne řešení „salámovou metodou“, kdy dílčí, špatně udělané zásahy, už nebudou umožňovat komplexní přístup. Intenzivní výstavba, ruch a snížení plochy zeleně, vyžene přírodu z města,“ doplnil Ledvina.

 

Juranka je tvořena svažitými pozemky bez vybudovaných základních technických sítí, bez chodníků, silnic, kanalizace, elektřiny nebo vody. Celým územím vede jedna úzká cesta zpevněná cesta. Území lze dopravně napojit na stávající silnice buď úzkou uličkou do zástavby rodinných domků v Jundrově nebo do slepé uličky v Kohoutovicích. V Jundrově už k podobné výstavbě částečně došlo. Úzkými uličkami původní jundrovské zástavby se dnes prohání desítky aut nových obyvatel. Vedení jundrovské radnice si uvědomuje, jakou pohromou pro místní by byla zástavba Juranky, a staví se proti ní.

 

Proto se Juranka otevírá výstavbě od Kohoutovic, jejichž zastupitelé jsou k zástavbě území nakloněni a podporují ji.

„Do oblasti, která by se měla zastavět jako první, vede pouze prašná cesta přes les z Kohoutovic. Místní radnice přitom neustále naříká, že má málo peněz na opravu stávajících silnic a chodníků. Návrh změny územního plánu přesto prošel zastupitelstvem Kohoutovic bez jakékoli diskuze. Zajímalo by mě, zda si zastupitelé uvědomili, že někdo bude muset silnici a chodníky postavit a jednotliví majitelé stavebních pozemků to nejspíše nebudou. Kolik to bude stát a kdo to zaplatí? To dnes nikdo neřeší,“ říká Dana Kalčíková z občanského sdružení Pro Kohoutovice, které se věnuje udržení a zlepšení kvality života v Kohoutovicích.

 

„Několik lidí na tom přes noc pohádkově zbohatne – z jejich zahrad se stanou stavební pozemky. Město od nich navíc část těchto stavebních pozemků odkoupí, aby jim tam zdarma postavilo potřebné sítě. Zbývající pozemek buď výhodně prodají, nebo si tam postaví svůj dům. My ostatní v sídlišti dál budeme po každém dešti skákat kolem louží v propadlých silnicích a chodnících a zírat, co všechno je v tomto městě ještě možné,“ dodala Kalčíková.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře