Reklama
reklama

Lidé v Jundrově se bojí o zahrádky v kolonii Juranka. Má se tam stavět

Na rozhodnutí, které padne na zítřejším jednání Zastupitelstva Brna, už nyní netrpělivě čekají lidé z Jundrova. Rozhodování o změně územního plánu bude důležité hlavně pro zahrádkáře místní kolonie Juranka. Ta leží mezi Kohoutovicemi a Jundrovem a změna územního plánu by na místě zahrádek mohla spustit výstavbu rodinných a bytových domů.

Ochránci přírody a lidé z Občanského sdružení Pro Kohoutovice tvrdí, že město Brno a městská část Brno-Kohoutovice chtějí nenápadně po částech zrušit jednu z důležitých zahrádkářských oblastí Brna. Podle místních je oblast u čtyřproudé silnice Brněnského okruhu navíc „plícemi města“.

 

„Politici ODS a ČSSD hodlají jednu z největších rekreačních ploch v Brně přestavět na obrovskou plochu rodinných domů. Jde přitom o místo s vysokou druhovou rozmanitostí rostlin, je to hnízdiště pro řadu ptáků a útočiště pro plazy a další drobné živočichy. Pro současné uživatele a návštěvníky má velký rekreační význam,“ říká Petr Ledvina z Českého svazu ochránců přírody Veronica. Veronica se problematikou zahrádkářských kolonií, jejich proměnami a snahou o rušení řadu let zabývá a jednotlivé případy sleduje. „Takto obrovská plocha, jakou Juranka je, si zaslouží komplexní pohled, a ne řešení „salámovou metodou“, kdy dílčí, špatně udělané zásahy, už nebudou umožňovat komplexní přístup. Intenzivní výstavba, ruch a snížení plochy zeleně, vyžene přírodu z města,“ doplnil Ledvina.

 

Juranka je tvořena svažitými pozemky bez vybudovaných základních technických sítí, bez chodníků, silnic, kanalizace, elektřiny nebo vody. Celým územím vede jedna úzká cesta zpevněná cesta. Území lze dopravně napojit na stávající silnice buď úzkou uličkou do zástavby rodinných domků v Jundrově nebo do slepé uličky v Kohoutovicích. V Jundrově už k podobné výstavbě částečně došlo. Úzkými uličkami původní jundrovské zástavby se dnes prohání desítky aut nových obyvatel. Vedení jundrovské radnice si uvědomuje, jakou pohromou pro místní by byla zástavba Juranky, a staví se proti ní.

 

Proto se Juranka otevírá výstavbě od Kohoutovic, jejichž zastupitelé jsou k zástavbě území nakloněni a podporují ji.

„Do oblasti, která by se měla zastavět jako první, vede pouze prašná cesta přes les z Kohoutovic. Místní radnice přitom neustále naříká, že má málo peněz na opravu stávajících silnic a chodníků. Návrh změny územního plánu přesto prošel zastupitelstvem Kohoutovic bez jakékoli diskuze. Zajímalo by mě, zda si zastupitelé uvědomili, že někdo bude muset silnici a chodníky postavit a jednotliví majitelé stavebních pozemků to nejspíše nebudou. Kolik to bude stát a kdo to zaplatí? To dnes nikdo neřeší,“ říká Dana Kalčíková z občanského sdružení Pro Kohoutovice, které se věnuje udržení a zlepšení kvality života v Kohoutovicích.

 

„Několik lidí na tom přes noc pohádkově zbohatne – z jejich zahrad se stanou stavební pozemky. Město od nich navíc část těchto stavebních pozemků odkoupí, aby jim tam zdarma postavilo potřebné sítě. Zbývající pozemek buď výhodně prodají, nebo si tam postaví svůj dům. My ostatní v sídlišti dál budeme po každém dešti skákat kolem louží v propadlých silnicích a chodnících a zírat, co všechno je v tomto městě ještě možné,“ dodala Kalčíková.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Komentáře