Reklama
reklama

Lidé v Jundrově se bojí o zahrádky v kolonii Juranka. Má se tam stavět

Na rozhodnutí, které padne na zítřejším jednání Zastupitelstva Brna, už nyní netrpělivě čekají lidé z Jundrova. Rozhodování o změně územního plánu bude důležité hlavně pro zahrádkáře místní kolonie Juranka. Ta leží mezi Kohoutovicemi a Jundrovem a změna územního plánu by na místě zahrádek mohla spustit výstavbu rodinných a bytových domů.

Ochránci přírody a lidé z Občanského sdružení Pro Kohoutovice tvrdí, že město Brno a městská část Brno-Kohoutovice chtějí nenápadně po částech zrušit jednu z důležitých zahrádkářských oblastí Brna. Podle místních je oblast u čtyřproudé silnice Brněnského okruhu navíc „plícemi města“.

 

„Politici ODS a ČSSD hodlají jednu z největších rekreačních ploch v Brně přestavět na obrovskou plochu rodinných domů. Jde přitom o místo s vysokou druhovou rozmanitostí rostlin, je to hnízdiště pro řadu ptáků a útočiště pro plazy a další drobné živočichy. Pro současné uživatele a návštěvníky má velký rekreační význam,“ říká Petr Ledvina z Českého svazu ochránců přírody Veronica. Veronica se problematikou zahrádkářských kolonií, jejich proměnami a snahou o rušení řadu let zabývá a jednotlivé případy sleduje. „Takto obrovská plocha, jakou Juranka je, si zaslouží komplexní pohled, a ne řešení „salámovou metodou“, kdy dílčí, špatně udělané zásahy, už nebudou umožňovat komplexní přístup. Intenzivní výstavba, ruch a snížení plochy zeleně, vyžene přírodu z města,“ doplnil Ledvina.

 

Juranka je tvořena svažitými pozemky bez vybudovaných základních technických sítí, bez chodníků, silnic, kanalizace, elektřiny nebo vody. Celým územím vede jedna úzká cesta zpevněná cesta. Území lze dopravně napojit na stávající silnice buď úzkou uličkou do zástavby rodinných domků v Jundrově nebo do slepé uličky v Kohoutovicích. V Jundrově už k podobné výstavbě částečně došlo. Úzkými uličkami původní jundrovské zástavby se dnes prohání desítky aut nových obyvatel. Vedení jundrovské radnice si uvědomuje, jakou pohromou pro místní by byla zástavba Juranky, a staví se proti ní.

 

Proto se Juranka otevírá výstavbě od Kohoutovic, jejichž zastupitelé jsou k zástavbě území nakloněni a podporují ji.

„Do oblasti, která by se měla zastavět jako první, vede pouze prašná cesta přes les z Kohoutovic. Místní radnice přitom neustále naříká, že má málo peněz na opravu stávajících silnic a chodníků. Návrh změny územního plánu přesto prošel zastupitelstvem Kohoutovic bez jakékoli diskuze. Zajímalo by mě, zda si zastupitelé uvědomili, že někdo bude muset silnici a chodníky postavit a jednotliví majitelé stavebních pozemků to nejspíše nebudou. Kolik to bude stát a kdo to zaplatí? To dnes nikdo neřeší,“ říká Dana Kalčíková z občanského sdružení Pro Kohoutovice, které se věnuje udržení a zlepšení kvality života v Kohoutovicích.

 

„Několik lidí na tom přes noc pohádkově zbohatne – z jejich zahrad se stanou stavební pozemky. Město od nich navíc část těchto stavebních pozemků odkoupí, aby jim tam zdarma postavilo potřebné sítě. Zbývající pozemek buď výhodně prodají, nebo si tam postaví svůj dům. My ostatní v sídlišti dál budeme po každém dešti skákat kolem louží v propadlých silnicích a chodnících a zírat, co všechno je v tomto městě ještě možné,“ dodala Kalčíková.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře