Reklama
reklama

Lidé v Brně se dělí o auta. Ušetří několik tisíc a jezdí každý den v jiném vozu

Ministerstvo dopravy bude kvůli přeplněným silnicím a parkovištím podporovat takzvaný carsharing, neboli společné využívání automobilů. Záměr už zahrnulo do svých strategických materiálů. První český carsharing - Autonapůl  - přitom už několik  let funguje v Brně a využívá ho při jízdě po městě a v okolí Brna asi sedmdesát řidičů.

Sdílení auta více lidmi neboli carsharing je v zahraničních městech běžnou záležitostí.  Například v Německu sdílení aut využívá na 500 tisíc lidí, v Švýcarsku pak přes 100 tisíc. Sdílené automobily jsou k dispozici nonstop 24 hodin denně. Řidiči, kteří nepotřebují auto každý den, mohou díky zapojení se do systému sdílení aut ušetřit až několik tisíc ročně. A navíc: každý den můžete jezdit v jiném autě.

 

Základní myšlenkou sdílení automobilů je ukázat, kolik je každá cesta autem opravdu stojí. V ceně za jízdu se totiž nepromítá jen cena benzinu, ale také nákupní cena auta, pojištění, opotřebení, servis a údržba. „To všechno je v carsharingu rozpočítáno do poplatku za ujetý kilometr, jehož zdánlivě vysoká cena pak úspěšně motivuje k tomu, abyste si rozmysleli každou zbytečnou jízdu navíc. Pomocí různých výpočtů totiž přišli odborníci ve světě na to, že pokud ročně najezdíte přibližně do 10 tisíc kilometrů, tak se vám vlastní auto opravdu nevyplatí,“ popisuje systém sdílení aut Jan Káč z Centra dopravního výzkumu.

 

Průzkumy navíc ukazují, že průměrné auto jezdí jen hodinu denně – a dalších 23 hodin tedy někde stojí a zabírá místo. „Ulice plné aut, ve špičce zacpané silnice a nedostatek parkovacích míst zná každé české město. Sdílení aut je jednou z možností, jak dopravě a parkování ve městě ulevit a zároveň ušetřit nemalé peníze,“ říká Michal Šimoník z brněnského družstva Autonapůl.

 

Společnost funguje v Brně přes deset let. „Stále se utěšeně rozrůstáme. Začínali jsme přitom jako první český oficiální systém carsharingu se starou jugoslávskou Zastavou. Od těch dob jsme se ale opravdu posunuli, nyní našim klientům nabízíme a spolehlivý vozový park. V poslední době už kupujeme pouze úplně nová auta,“ upozorňuje předseda družstva Autonapůl Stanislav Kutáček. V současné době se v Brně sedmdesát členů dělí o dvanáct aut a družstvo na konci dubna rozjelo i novou pobočku v Liberci.

 

Podobně se rozrůstá i počet klientů, nejčastěji rodin. „Na jedno auto předpokládáme pět až osm členů.Jsou to rodiny, jednotlivci, živnostníci a několik neziskových organizací z Brna a blízkého okolí. A další zájemce o sdílení z řad fyzických i právnických osob uvítáme s otevřenou náručí,“ dodává Kutáček.

 

Systém funguje velmi jednoduše. Po složení vratné kauce pět tisíc korun získá řidič přístup k flotile vozů. Dále platí měsíčně sto korun poplatek a potom už jen řidič platí za ujeté kilometry a hodiny rezervace. Ceny se pohybují zhruba mezi pěti až sedmi korunami za ujetý kilometr. Záleží na typu auta, které si řidič vybere. Auta si řidiči mohou zamluvit přes rezervační systém na určitou hodinu a minutu.

 

O sdílení aut už řadu let diskutují i na brněnské radnici. „Brno tento systém podporuje. Návrh zpracujeme i v připravovaném projektu Strategie parkování,“ uvedl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

 

Nahrazení několika soukromých vozidel jedním carsharingovým má za následek nižší potřebu parkovacích míst. Ideální je podle odborníků propojení carsharingu se systémem veřejné dopravy a zavedením kombinované jízdenky.

 

Autonapůl chystá během druhé poloviny letošního roku spustit unikátní systém bezkontaktního předávání aut. V současné době se klienti kvůli předání auta musí osobně potkat, v budoucnu už to nebude nutné. Po předchozí rezervaci si vůz jednoduše otevřou čipovou kartou nebo mobilem a mohou jet.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Už to bude téměř měsíc, kdy se silnice v brněnském středu zahalily do modré barvy. Jak se vede modrým zónám a jak funguje rezidentní parkování v reálu?
23.09.2018 - 18:18
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Komentáře