Reklama
reklama

Lidé mohou navrhnout na ocenění opravené památky jižní Moravy

Lidé mohou až do konce března navrhnout Jihomoravskému kraji na ocenění nejlépe opravenou památku regionu v loňském roce. Odborná komise z návrhů vybere finalisty a vítěze si v květnu zvolí hlasováním na internetových stránkách kraje veřejnost. Mezi vítěze jednotlivých kategorií se rozdělí tři sta tisíc korun. V soutěži obvykle hlasuje deset tisíc lidí.

Hlavním vítězem loňského ročníku se stal kostel v Těšeticích na Znojemsku, který vyhrál i část věnovanou velkým stavbám. V kategorii uměleckých předmětů vyhrál zrestaurovaný hlavní oltář z kostela ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku a v kategorii malé stavby boží muka u Archlebova na Hodonínsku.

Na ocenění bylo navrženo 26 památek. "Často jsou mezi nimi kostely, boží muka a kostelní oltáře, v minulosti bylo nominováno i několik zámků, historický most nebo těžební věž. V kategorii uměleckých děl jsou hojně navrhovány obrazy, varhany nebo sochy," uvedl mluvčí kraje Jiří Klement.

Návrhy na ocenění bude možné zasílat podle instrukcí, které kraj zveřejní v nejbližších dnech na svém webu. Cílem soutěže je zlepšit stav památek v regionu a zvýšit zájem veřejnosti o ně.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře