Reklama
reklama

Lidé mohou navrhnout na ocenění opravené památky jižní Moravy

Lidé mohou až do konce března navrhnout Jihomoravskému kraji na ocenění nejlépe opravenou památku regionu v loňském roce. Odborná komise z návrhů vybere finalisty a vítěze si v květnu zvolí hlasováním na internetových stránkách kraje veřejnost. Mezi vítěze jednotlivých kategorií se rozdělí tři sta tisíc korun. V soutěži obvykle hlasuje deset tisíc lidí.

Hlavním vítězem loňského ročníku se stal kostel v Těšeticích na Znojemsku, který vyhrál i část věnovanou velkým stavbám. V kategorii uměleckých předmětů vyhrál zrestaurovaný hlavní oltář z kostela ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku a v kategorii malé stavby boží muka u Archlebova na Hodonínsku.

Na ocenění bylo navrženo 26 památek. "Často jsou mezi nimi kostely, boží muka a kostelní oltáře, v minulosti bylo nominováno i několik zámků, historický most nebo těžební věž. V kategorii uměleckých děl jsou hojně navrhovány obrazy, varhany nebo sochy," uvedl mluvčí kraje Jiří Klement.

Návrhy na ocenění bude možné zasílat podle instrukcí, které kraj zveřejní v nejbližších dnech na svém webu. Cílem soutěže je zlepšit stav památek v regionu a zvýšit zájem veřejnosti o ně.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře