Reklama
reklama

Lidé bojují s magistrátem o dvůr

Přestože jsou lidé z Bezručovy 21 právoplatnými majiteli pozemku vedle svého domu, který je v katastru označen jako zastavěná plocha a nádvoří; přestože vlastní od Magistrátu města Brna dokument potvrzující, že pozemek nikdy nebyl dotčen dopravou a tvoří klidové zázemí domu, nakládat s ním volně nemohou. Stačí zájem stavební firmy postavit na sousedních parcelách bytový dům a z jejich pozemku se dle magistrátu náhle stává účelová komunikace.  

Brno - V současnosti slouží pozemek, v katastru zapsaný jako zastavená plocha a nádvoří, jako společný dvůr k domu Bezručova 21. Jeho vlastníci, lidé z domu Bezručova 21, již dlouho usilují o jeho oplocení. To se ovšem nelíbí majiteli dvou sousedních pozemků, firmě Komfort, a.s. Ta hodlá na svých parcelách postavit pětipodlažní obytný dům a brání jí v tom jediné – zajistit k budoucímu bytovému domu přístupovou cestu. Podle obyvatel domu Bezručova 21 nejpohodlněji právě přes jejich dvůr.

 

V letitém boji o osud dvora nyní zasadil obyvatelům Bezručovy 21 ránu pod pás Magistrát města Brna. Odbor územního a stavebního řízení se postavil na stranu společnosti Komfort, když uznal její námitky v odvolání k oplocení dvora a vrátil věc zpět stavebnímu úřadu k projednání. Nad zdůvodněním magistrátu kroutí obyvatelé Bezručovy 21 hlavou. „Přestože sám magistrát nám v roce 2009 přes Odbor územního plánování a rozvoje písemně potvrdil, že pozemek nikdy nebyl dotčen dopravou a tvoří klidové zázemí domu, nyní magistrát překvapivě sděluje, že pozemek splňuje veškeré znaky veřejně přístupné účelové komunikace,“ stěžuje si na podivný přístup města Ivona Mašková, která v domě bydlí a dvůr užívá přes 30 let. Pamatuje ještě dokonce strom, který ve dvoře kdysi rostl, nebo sušáky na prádlo a klepače na koberce. „Nic takového se přece na komunikaci nenachází, dvůr zkrátka nikdy jako žádná komunikace nesloužil,“ je přesvědčena Mašková.

 

Oporu nachází i v Zákoně o pozemních komunikacích a ve Sborníku veřejného ochránce práv. Tam se uvádí, že mezi znaky účelové komunikace patří mimo jiné souhlas vlastníka pozemku s užíváním veřejností projevený například tím, že se vlastník veřejnému užívání pozemku nijak nebránil. „Toto jednoznačně není splněno. Bráníme se doslova zuby nehty. Léta se snažíme dvůr oplotit,“ vzpomíná na marný boj o dvůr Mašková. Není podle ní splněn ani další podstatný znak účelové komunikace, protože neexistuje nutná a ničím nenahraditelná komunikační potřeba. „Na pozemky společnosti Komfort se lze totiž dostat hned několika dalšími způsoby. Přes vjezd z domu Bezručova 19, dále z ulice Nové sady, mimochodem sídla s Komfortem spřízněných firem. A v neposlední řadě existuje šance dohodnout se s majitelem sousední parcely u domu Bezručova 23A,“ dodává.

 

Vedení společnosti Komfort, a.s. se k dané záležitosti odmítlo vyjádřit s tím, že veškeré své námitky vzneslo v oficiálním odvolání. Stejně mlčenlivý postoj zaujímá také vedoucí Odboru územního a stavebního řízení Magistrátu města Brna Eva Řehořková. „K věci jsme se vyjádřili danou veřejnou vyhláškou. Nemám nyní potřebu nad rozhodnutím nijak polemizovat. Kdokoli může případně podat podnět na přezkoumání na krajský úřad,“ reagovala na připomínky obyvatel domu Řehořková. Ti to ale nevzdávají. „O právo na svůj vlastní majetek budeme rozhodně bojovat dál,“ ujišťují. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře