Reklama
reklama

Lidé bojují s magistrátem o dvůr

Přestože jsou lidé z Bezručovy 21 právoplatnými majiteli pozemku vedle svého domu, který je v katastru označen jako zastavěná plocha a nádvoří; přestože vlastní od Magistrátu města Brna dokument potvrzující, že pozemek nikdy nebyl dotčen dopravou a tvoří klidové zázemí domu, nakládat s ním volně nemohou. Stačí zájem stavební firmy postavit na sousedních parcelách bytový dům a z jejich pozemku se dle magistrátu náhle stává účelová komunikace.  

Brno - V současnosti slouží pozemek, v katastru zapsaný jako zastavená plocha a nádvoří, jako společný dvůr k domu Bezručova 21. Jeho vlastníci, lidé z domu Bezručova 21, již dlouho usilují o jeho oplocení. To se ovšem nelíbí majiteli dvou sousedních pozemků, firmě Komfort, a.s. Ta hodlá na svých parcelách postavit pětipodlažní obytný dům a brání jí v tom jediné – zajistit k budoucímu bytovému domu přístupovou cestu. Podle obyvatel domu Bezručova 21 nejpohodlněji právě přes jejich dvůr.

 

V letitém boji o osud dvora nyní zasadil obyvatelům Bezručovy 21 ránu pod pás Magistrát města Brna. Odbor územního a stavebního řízení se postavil na stranu společnosti Komfort, když uznal její námitky v odvolání k oplocení dvora a vrátil věc zpět stavebnímu úřadu k projednání. Nad zdůvodněním magistrátu kroutí obyvatelé Bezručovy 21 hlavou. „Přestože sám magistrát nám v roce 2009 přes Odbor územního plánování a rozvoje písemně potvrdil, že pozemek nikdy nebyl dotčen dopravou a tvoří klidové zázemí domu, nyní magistrát překvapivě sděluje, že pozemek splňuje veškeré znaky veřejně přístupné účelové komunikace,“ stěžuje si na podivný přístup města Ivona Mašková, která v domě bydlí a dvůr užívá přes 30 let. Pamatuje ještě dokonce strom, který ve dvoře kdysi rostl, nebo sušáky na prádlo a klepače na koberce. „Nic takového se přece na komunikaci nenachází, dvůr zkrátka nikdy jako žádná komunikace nesloužil,“ je přesvědčena Mašková.

 

Oporu nachází i v Zákoně o pozemních komunikacích a ve Sborníku veřejného ochránce práv. Tam se uvádí, že mezi znaky účelové komunikace patří mimo jiné souhlas vlastníka pozemku s užíváním veřejností projevený například tím, že se vlastník veřejnému užívání pozemku nijak nebránil. „Toto jednoznačně není splněno. Bráníme se doslova zuby nehty. Léta se snažíme dvůr oplotit,“ vzpomíná na marný boj o dvůr Mašková. Není podle ní splněn ani další podstatný znak účelové komunikace, protože neexistuje nutná a ničím nenahraditelná komunikační potřeba. „Na pozemky společnosti Komfort se lze totiž dostat hned několika dalšími způsoby. Přes vjezd z domu Bezručova 19, dále z ulice Nové sady, mimochodem sídla s Komfortem spřízněných firem. A v neposlední řadě existuje šance dohodnout se s majitelem sousední parcely u domu Bezručova 23A,“ dodává.

 

Vedení společnosti Komfort, a.s. se k dané záležitosti odmítlo vyjádřit s tím, že veškeré své námitky vzneslo v oficiálním odvolání. Stejně mlčenlivý postoj zaujímá také vedoucí Odboru územního a stavebního řízení Magistrátu města Brna Eva Řehořková. „K věci jsme se vyjádřili danou veřejnou vyhláškou. Nemám nyní potřebu nad rozhodnutím nijak polemizovat. Kdokoli může případně podat podnět na přezkoumání na krajský úřad,“ reagovala na připomínky obyvatel domu Řehořková. Ti to ale nevzdávají. „O právo na svůj vlastní majetek budeme rozhodně bojovat dál,“ ujišťují. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře