Reklama
reklama

Letní sezóna v pátek: Nádraží kolabuje

Nachází se v centru města, je pohodlně dostupné většinou tramvajových linek i soukromým autem. Autobusové nádraží naproti hotelu Grand slouží hlavně jednomu soukromému dopravci. Jenže začíná letní sezóna a s ní pravidelné kolapsy. Nevejdou se autobusy ani jejich pasažéři.

Brno – Jak se jezdí do Chorvatska? Hlavně autobusem s cestovní kanceláří, s odjezdem v pátek večer. Jenže malé nádraží v centru Brna už dávno přestalo stačit. Řidiči často až na místě zjistí, že pro jejich autobus není místo. Neorganizovaní klienti cestovních kanceláří zase brzdí provoz.

Přestože podle barvy většiny autobusů by si laik mohl myslet něco jiného, nádraží provozuje brněnský dopravní podnik. „Mohou tam zajíždět a stát jen naši smluvní partneři, mezi nimi cestovní kanceláře. Každý partner má přidělené stanoviště a všechny odjezdy jsou zpoplatněné,“ vysvětluje mluvčí dopravního podniku Linda Škrancová.

 

Řidiči ale jsou rádi, že zaparkují aspoň někde. „Odjezd máme pravidelně kolem šesté hodiny. Nejsme sami a navíc v tu dobu odjíždí i více pravidelných mezinárodních linek. Už několikrát jsem musel objíždět nádraží,“ říká řidič Marian Bernát, který v létě pracuje pro jednu ostravskou cestovní kancelář. Podle něj dispečeři dělají, co mohou.

 

Jak dodává mluvčí Škrancová, maximální doba stání je třicet minut. To je ale podle Bernáta spíše výjimka než pravidlo. „Nakládání zavazadel je složité. Mnozí klienti jsou neorganizovaní. Pokaždé čekáme na opozdilce nebo děti, které těsně před odjezdem musí na záchod, který na nádraží není,“ vypráví řidič.

 

Podle delegátky cestovní kanceláře, která si nepřála uvést jméno, je staré nádraží pro účely odjezdů na dovolenou naprosto nevhodné, zejména kvůli službám pro klienty. „Hloučky překáží v silnici, jak si každý hlídá při nakládání slunečník nebo tašku, aby zrovna na ní neskončil těžký kufr cizího člověka. Děti se nudí a pobíhají kolem dokola. Je to tam nepřehledné,“ vysvětluje. Zatímco některé jiné cestovní kanceláře přesunuly místo odjezdu například k ústřednímu hřbitovu, ta její stále jezdí z centra.

 

„Je to sice ve stínu a jsou tu stánky s občerstvením, ale čekat tu na odjezd s dětmi, které nesmím pustit na dva metry, je utrpení,“ zlobí se Brňanka Zuzana Kubíčková. Přetíženost nádraží v pátky a neděle pociťuje i hlavní uživatel, společnost Student Agency. „Stání v centru je pro nás stěžejní, proto se přizpůsobujeme. Proto používáme záložní parkoviště pro odstavené autobusy,“ říká obchodní ředitelka společnosti Ivana Kašická. Žádnou smluvně danou přednost před jinými dopravci firma podle ní nemá.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Komentáře