Reklama
reklama

Lékaři z ivančické nemocnice trest za špachtli v těle ženy nedostali

Lékaři z ivančické nemocnice, kteří v roce 2009 nechali v břiše pacientky Zdeňky Kopečkové špachtli dnes od soudu odešli bez trestu. Tři lékaře včetně primáře soud osvobodil. U sterilizační sestry Lenky Šicové soud konstatoval ublížení na zdraví z nedbalosti, trest ale neudělil. Uvedl ale, že následky pochybení lékařů považuje za velmi závažné.

Podle soudu se nepodařilo jasně určit, kdo zhruba 30centimetrový nástroj v těle pacientky nechal. Podle soudu z důvodu tvaru nástroje jej nemusel v těle objevit ani primář Aleš Soukal. Svědci například neuvedli, kdo z lékařů břicho pacientce zašíval.

Šicová chybovala tím, že důsledně nekontrolovala nástroje. Soudkyně Šulcová zdůraznila, že Šicová není odpovědná za bolesti, která pacientka měla. Pokud by ale provedla kontrolu nástrojů správně, mohla se doba utrpení pacientky zkrátit.

Pacientka pochybením lékařů musela pět měsíců v bolestech čekat, než jí zapomenutou špachtli lékaři vyoperovali. Soud  případ dnes řešil podruhé. Původně za viníky označil dvě zdravotní sestry: staniční a sterilizační, které měly zodpovídat za zapomenutý nástroj v těle pacientky. Tento verdikt ale následně zrušil Krajský soud, kam se případ v případě odvolání může ještě vrátit.

Pacientka, která dodnes trpí následky nevydařené operace, požadovala trest pro zdravotníky i odškodné. Znalci jeho výši odhadovali až na 700 tisíc korun. O odškodném soud dnes nerozhodl s tím, že je to záležitost občanskoprávního sporu.

Ivančická nemocnice po uveřejnění celého případu přijala celou řadu preventivních opatření, aby se podobná situace neopakovala. Nově existuje přesný seznam nástrojů, který pomáhá instrumentářkám evidovat případné ztráty. ed operací se také pořizuje kontrolní snímek síta, na němž se lékařské nástroje nachází.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře