Reklama
reklama

Lékaři si vyzkoušeli operaci v mimotělním oběhu. Na sále uspali prase!

Lékaři Mezinárodního centra klinického výzkumu provedli v pátek ve spolupráci s odborníky z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno ojedinělou operaci prasete v mimotělním oběhu. Cílem bylo zvládnout techniku takového zákroku. Ten se zdařil, prase už pátý den žije a daří se mu dobře.

Každoročně probíhá na světě velké množství operací za účelem výměny poškozených srdečních chlopní. Ty se doposud nahrazují dvěma způsoby. Buď se nemocným implantují bioprotézy z biologických tkání - prasečích chlopní či hovězího osrdečníku, nebo mechanické chlopně.

 

Biologické srdeční chlopně mají tu výhodu, že pacienti nemusejí užívat protisrážlivé léky,  proto nejsou ohroženi vznikem krevní sraženiny nebo krvácením z žaludečního vředu či do mozku.  Nevýhodou však je, že tyto chlopně degenerují, což znamená, že pacienti musí po nějakém čase podstoupit další náročnou operaci. Druhá metoda využívá chlopní mechanických, které jsou sice trvalé, ale po jejich implantaci jsou pacienti doživotně odkázáni na léky proti srážlivosti, což je omezuje v řadě činností a snižuje kvalitu jejich života. Pokud by se podařilo prokázat, že srdeční chlopně z geneticky modifikovaných prasat  degeneraci nepodléhají, mohly by v budoucnu nahradit nejen ty klasické, ale také mechanické chlopně, což by znamenalo značný benefit pro pacienta. Aby toto bylo možné prokázat je třeba tyto geneticky modifikované tkáně implantovat jiným živočichům a potom zkoumat jejich imunologickou odpověď. Taková implantace vyžaduje provézt zákrok v mimotělním oběhu se zastaveným srdcem," vysvětluje význam operace vedoucí výzkumného týmu Cardio 7 Pavel Piler.

 

Nezbytnou součástí výzkumu jsou operace využívající právě metodu mimotělního oběhu. Prasata, která se z živočichů nejvíce podobají lidem, však na mimotělní oběh reagují hůře než lidé, neboť mají složitější termoregulaci, křehčí tkáně, jinou srážlivost krve a také fyziognomii těla a zákrok s mimotělním oběhem velmi špatně snáší. „Prase, které jsme v pátek operovali je již pátý den v dobrém zdravotním stavu. Máme velkou radost, že se nám podařil takto náročný výkon. Je to pro nás důležitý krok v našem výzkumu,“ doplňuje Piler.

 

Speciální biologický kmen prasat, jejichž chlopně mají velmi podobnou antigenní strukturu jako chlopně lidské, vyvinul tým Christophera McGregora z Mayo Clinic. "Vývoj této špičkové biotechnologie stál k dnešnímu dni 80 milionů dolarů. Česká republika je po USA a Velké Británii třetí zemí, které bude poskytnut k této technologii přístup," přislíbil vedoucí lékař ICRC Tomáš Kára.

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře