Reklama
reklama

Lékaři si vyzkoušeli operaci v mimotělním oběhu. Na sále uspali prase!

Lékaři Mezinárodního centra klinického výzkumu provedli v pátek ve spolupráci s odborníky z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno ojedinělou operaci prasete v mimotělním oběhu. Cílem bylo zvládnout techniku takového zákroku. Ten se zdařil, prase už pátý den žije a daří se mu dobře.

Každoročně probíhá na světě velké množství operací za účelem výměny poškozených srdečních chlopní. Ty se doposud nahrazují dvěma způsoby. Buď se nemocným implantují bioprotézy z biologických tkání - prasečích chlopní či hovězího osrdečníku, nebo mechanické chlopně.

 

Biologické srdeční chlopně mají tu výhodu, že pacienti nemusejí užívat protisrážlivé léky,  proto nejsou ohroženi vznikem krevní sraženiny nebo krvácením z žaludečního vředu či do mozku.  Nevýhodou však je, že tyto chlopně degenerují, což znamená, že pacienti musí po nějakém čase podstoupit další náročnou operaci. Druhá metoda využívá chlopní mechanických, které jsou sice trvalé, ale po jejich implantaci jsou pacienti doživotně odkázáni na léky proti srážlivosti, což je omezuje v řadě činností a snižuje kvalitu jejich života. Pokud by se podařilo prokázat, že srdeční chlopně z geneticky modifikovaných prasat  degeneraci nepodléhají, mohly by v budoucnu nahradit nejen ty klasické, ale také mechanické chlopně, což by znamenalo značný benefit pro pacienta. Aby toto bylo možné prokázat je třeba tyto geneticky modifikované tkáně implantovat jiným živočichům a potom zkoumat jejich imunologickou odpověď. Taková implantace vyžaduje provézt zákrok v mimotělním oběhu se zastaveným srdcem," vysvětluje význam operace vedoucí výzkumného týmu Cardio 7 Pavel Piler.

 

Nezbytnou součástí výzkumu jsou operace využívající právě metodu mimotělního oběhu. Prasata, která se z živočichů nejvíce podobají lidem, však na mimotělní oběh reagují hůře než lidé, neboť mají složitější termoregulaci, křehčí tkáně, jinou srážlivost krve a také fyziognomii těla a zákrok s mimotělním oběhem velmi špatně snáší. „Prase, které jsme v pátek operovali je již pátý den v dobrém zdravotním stavu. Máme velkou radost, že se nám podařil takto náročný výkon. Je to pro nás důležitý krok v našem výzkumu,“ doplňuje Piler.

 

Speciální biologický kmen prasat, jejichž chlopně mají velmi podobnou antigenní strukturu jako chlopně lidské, vyvinul tým Christophera McGregora z Mayo Clinic. "Vývoj této špičkové biotechnologie stál k dnešnímu dni 80 milionů dolarů. Česká republika je po USA a Velké Británii třetí zemí, které bude poskytnut k této technologii přístup," přislíbil vedoucí lékař ICRC Tomáš Kára.

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře