Reklama
reklama

Lékaři si vyzkoušeli operaci v mimotělním oběhu. Na sále uspali prase!

Lékaři Mezinárodního centra klinického výzkumu provedli v pátek ve spolupráci s odborníky z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno ojedinělou operaci prasete v mimotělním oběhu. Cílem bylo zvládnout techniku takového zákroku. Ten se zdařil, prase už pátý den žije a daří se mu dobře.

Každoročně probíhá na světě velké množství operací za účelem výměny poškozených srdečních chlopní. Ty se doposud nahrazují dvěma způsoby. Buď se nemocným implantují bioprotézy z biologických tkání - prasečích chlopní či hovězího osrdečníku, nebo mechanické chlopně.

 

Biologické srdeční chlopně mají tu výhodu, že pacienti nemusejí užívat protisrážlivé léky,  proto nejsou ohroženi vznikem krevní sraženiny nebo krvácením z žaludečního vředu či do mozku.  Nevýhodou však je, že tyto chlopně degenerují, což znamená, že pacienti musí po nějakém čase podstoupit další náročnou operaci. Druhá metoda využívá chlopní mechanických, které jsou sice trvalé, ale po jejich implantaci jsou pacienti doživotně odkázáni na léky proti srážlivosti, což je omezuje v řadě činností a snižuje kvalitu jejich života. Pokud by se podařilo prokázat, že srdeční chlopně z geneticky modifikovaných prasat  degeneraci nepodléhají, mohly by v budoucnu nahradit nejen ty klasické, ale také mechanické chlopně, což by znamenalo značný benefit pro pacienta. Aby toto bylo možné prokázat je třeba tyto geneticky modifikované tkáně implantovat jiným živočichům a potom zkoumat jejich imunologickou odpověď. Taková implantace vyžaduje provézt zákrok v mimotělním oběhu se zastaveným srdcem," vysvětluje význam operace vedoucí výzkumného týmu Cardio 7 Pavel Piler.

 

Nezbytnou součástí výzkumu jsou operace využívající právě metodu mimotělního oběhu. Prasata, která se z živočichů nejvíce podobají lidem, však na mimotělní oběh reagují hůře než lidé, neboť mají složitější termoregulaci, křehčí tkáně, jinou srážlivost krve a také fyziognomii těla a zákrok s mimotělním oběhem velmi špatně snáší. „Prase, které jsme v pátek operovali je již pátý den v dobrém zdravotním stavu. Máme velkou radost, že se nám podařil takto náročný výkon. Je to pro nás důležitý krok v našem výzkumu,“ doplňuje Piler.

 

Speciální biologický kmen prasat, jejichž chlopně mají velmi podobnou antigenní strukturu jako chlopně lidské, vyvinul tým Christophera McGregora z Mayo Clinic. "Vývoj této špičkové biotechnologie stál k dnešnímu dni 80 milionů dolarů. Česká republika je po USA a Velké Británii třetí zemí, které bude poskytnut k této technologii přístup," přislíbil vedoucí lékař ICRC Tomáš Kára.

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře