Reklama
reklama

Lékaři se do srdce dívají přes jícen. Srdce vidí ve 3D

V brněnském Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie používají lékaři ke stanovení diagnózy u pacientů s onemocněním srdce unikátní metodu zobrazení srdce. K srdci se dostanou sondou přes jícen a k dispozici dostanou obraz ve 3D rozlišení.

Nejčastěji používají metodu echokardiografie, což je ultrazvukové vyšetření srdce. Od obvyklého dvojrozměrného zobrazení nyní v centru přešli k zobrazení  3D. „Má to řadu výhod. Diagnózu známe v řádu desítek sekund, zobrazení srdce probíhá v reálném čase, zdravotní rizika jsou nulová, vyšetření lze opakovat,“ vysvětlil lékař kardiocentra Josef Nečas.

 

V centru nyní lékaři používají čtyři ECHO přístroje vybavené 3D softwarem a čtyři jícnové sondy. „Jícen je uložen v těle hned za levou síní a nemá okolo sebe žádné bariéry, které by zobrazení bránily. Přestavuje výborný přístup k získání kvalitního obrazu,“ dodává Němec s tím, že jícnová 3D echokardiografie se stala součástí každodenní práce brněnských lékařů. Používají ji nejen přímo na sálech v rámci operace, při plastikách chlopní a i při záchovných výkonech na chlopních.

 

V rozlišení 3D se lékaři do těla pacientů dívají i při operacích, při nichž do srdce umisťují  různé systémy uzavírající nežádoucí otvory v srdci. „Výhodou metody je rychlé získání informace naživo, takže kardiochirurg má potřebné informace okamžitě a může naplánovat operační postup.

Do brněnského centra se na echokardiografy přijíždí školit lékaři z celé Evropy. „Nevyhýbá se nám ani Praha. Přijíždí za námi i lékaři z kliniky IKEM nebo nemocnice Motol. Naše klinika má vybavení, které patří k nejbohatšímu 3D arzenálu v republice,“ dodává Nečas.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře