Reklama
reklama

Ledovka a mráz trápí nejen řidiče a chodce. Problémy mají i zvířata v zoo

Ledovka posledních dnů potrápila nejen řidiče a chodce, ale také zvířata a chovatele v zoologické zahradě Brno. Přestože zima většině zvířat v zoo  nevadí, pokud nastane takové počasí, které s sebou přinese nebezpečí námrazy a náledí, musí chovatelé přizpůsobit denní režim zvířat.

Běžně používaná sůl na rozmrazování terénu se v zahradách používat nesmí, protože by mohla zvířatům poškodit kopyta a způsobit zdravotní problémy. V případě námrazy tedy zejména žirafy, pakoně, zebry a velbloudi zůstávají i přes den v zázemí, a to kvůli nebezpečí zlomení končetin.

 

Pokud nehrozí námraza,  jsou v zimním období k vidění ve výbězích téměř všechna zvířata jako v letních měsících. Řada zvířat původem z teplejších oblastí se na české klimatické podmínky již adaptovala a zima jim nevadí. Důležitá je možnost se po delším pobytu v zimě ohřát v teplé ubikaci. "Některá zvířata dokonce vítají čerstvý sníh s velkým nadšením. Příkladem jsou sněhové radovánky bizonů a polárních lišek.  Naopak zimu příliš nemilují primáti, kteří zůstávají v pavilonu, ale mají možnost volného pohybu i do venkovního výběhu. Šimpanz a paviáni pobývají v mrazivých dnech ve výběhu v průměru jen jednu hodinu," popsala mluvčí zoo Monika Brindzáková.

 

  

 

Medvědi kamčatští v zoologické zahradě sice neupadají do klasického zimního spánku jako ve volné přírodě, ale mají takzvaný zimní klid, kdy méně přijímají potravu a příliš se jim nechce do vymrzlého venkovního výběhu. Většinu času tráví v zázemí a proto je návštěvníci v mrazivých dnech uvidí jen velmi zřídka.

 

Místem kde je ale v zoo stále teplo, je Tropické království. Teploměr tam vždy ukazuje příjemných 25 stupňů. Nový obyvatel zoo Brno – mládě varana komodského si dopřává dokonce teplotu až 35 stupňů Celsia.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře