Reklama
reklama

Léčebna zní tvrdě. Bude to nemocnice

Českou republiku čeká reforma psychiatrické péče. Její součástí bude také přejmenování zdravotnických zařízení, které mají v názvu slovo „léčebna“. To bude nahrazeno obecnějším slovem „nemocnice“. Na Moravě se to týká i léčeben v brněnských Černovicích či v Kroměříži.

„Ta iniciativa vzešla ze strany těchto zařízení,“ vysvětluje novinku mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová. Vyvrací tak fámu, že si změnu vymyslelo ministerstvo. „Smyslem této změny je potlačit stigmatizaci pacientů a negativní vnímání léčby v těchto zařízeních,“ dodává mluvčí. Výjimkou jsou dvě pražská zařízení a podle informací CENTRUM news také léčebna ve Šternberku na Olomoucku.

Několik oslovených psychiatrů se ke změně stavělo vesměs neutrálně. „Nemyslím si, že by to mělo jakýkoliv vliv,“ říká mladý lékař z černovické  léčebny. Jeho kolegyně to vidí podobně. „Naprostá většina hospitalizovaných to absolutně neřeší. Buď jsou rádi, že tu jsou, nebo to ani nevědí. A když už jde o slovíčka, tak termín psychiatrická se nemění,“ argumentuje lékařka.

 

To by ale nemuselo platit univerzálně: některá zařízení totiž uvažují o úplné změně názvu, tedy včetně přívlastku „psychiatrická“.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře