Reklama
reklama

Léčebna zní tvrdě. Bude to nemocnice

Českou republiku čeká reforma psychiatrické péče. Její součástí bude také přejmenování zdravotnických zařízení, které mají v názvu slovo „léčebna“. To bude nahrazeno obecnějším slovem „nemocnice“. Na Moravě se to týká i léčeben v brněnských Černovicích či v Kroměříži.

„Ta iniciativa vzešla ze strany těchto zařízení,“ vysvětluje novinku mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová. Vyvrací tak fámu, že si změnu vymyslelo ministerstvo. „Smyslem této změny je potlačit stigmatizaci pacientů a negativní vnímání léčby v těchto zařízeních,“ dodává mluvčí. Výjimkou jsou dvě pražská zařízení a podle informací CENTRUM news také léčebna ve Šternberku na Olomoucku.

Několik oslovených psychiatrů se ke změně stavělo vesměs neutrálně. „Nemyslím si, že by to mělo jakýkoliv vliv,“ říká mladý lékař z černovické  léčebny. Jeho kolegyně to vidí podobně. „Naprostá většina hospitalizovaných to absolutně neřeší. Buď jsou rádi, že tu jsou, nebo to ani nevědí. A když už jde o slovíčka, tak termín psychiatrická se nemění,“ argumentuje lékařka.

 

To by ale nemuselo platit univerzálně: některá zařízení totiž uvažují o úplné změně názvu, tedy včetně přívlastku „psychiatrická“.

Autor: 
redakce
Aktuálně
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Komentáře