Reklama
reklama

Královna vesla po olympiádě odpočívá

Královna vesla, olympijská vítězka Miroslava Knapková dorazila na začátku září do rodného Brna. Zlatou medaili ukázala nejen primátorovi města Brna Romanu Onderkovi, na radnici v městské části Bystrc, kde od dvou let žila, ale i malým školákům. „Každé ocenění mě těší. O to víc, když ho dostanu tam, kde jsem vyrůstala. Jsem pyšná na to, že jsem z Bystrce,“ řekla po předání dárku a kytice Mirka Knapková. Právě na Brněnské přehradě také sympatická sportovkyně odstartovala svoji veslařskou kariéru. 

Kdy naposledy jste se projela na lodi po Brněnské přehradě?

 

To už je hodně dávno. Myslím tak deset let. Byla jsem tehdy s reprezentací v Brně na soustředění. Veslování v Brně mám ale spojené s dětstvím a s příjemně strávenými chvílemi u vody.

 

Po olympiádě a vítězství je okolo vás asi rušněji, než dřív. Vadí vám to?

 

Ne. Je pravda, že normálně bych asi měla dovolenou, ale teď mám plný diář. Ale život se mi nezměnil. To, že mám míň volného času beru jako dočasnou věc. Mám už ale za sebou spoustu akcí, z nichž nejzajímavější bylo přijetí u prezidenta. To byla velká událost a líbila se mi.

 

Ve Velké Bíteši jste dostala i svoji hvězdu na chodníku slávy. I to vás potěšilo?

 

Beru to jako ocenění mé snahy od lidí, kteří mi fandili, takže jsem moc ráda. Užívám si slávu. Dřina na vodě je totiž mnohem těžší než kolotoč, který se okolo mě strhl po vítězství v Londýně.

 

Seděla jste od olympijského závodu v lodi?

 

Bohužel kvůli poraněnému mezižebernímu svalu nemůžu veslovat. Musím s tréninkem počkat do půlky září. Mám od lékařů jasný pokyn: absolutní odpočinek. Proto nebudu v Itálii obhajovat titul mistryně Evropy, ale vyrazím až koncem září do Curychu, kde se pojedou sprinterské závody. A potom startuju v Americe na závodě osmiveslic, kde má startovat na tři stovky lodí.

Jakou máte životosprávu?

 

Není přísná. Beru ji spíš jako můj životní styl. Nechci cítit, že jsem omezována. Většinou sama vycítím, co je pro jeho tělo dobré a co špatné. 

 

Pijete pivo?

 

No ano. Ale velice s rozumem. Nejraději mám Plzeň. A když není, dám si v hospodě to, co tam točí.

 

Váš otec je veslař, dvakrát se zúčastnil olympiády. Co vám po vítězství v olympijském závodě řekl?

 

Že jsem šikovná. Je na mě stejně pyšný jako maminka.

 

Už jedenáct let jste v Praze. Fandí vám víc Brňáci nebo Pražáci?

 

To se tak nedá říct. Fandí mi všichni, kteří mají veslování rádi a zajímají se o tento sport. Všichni od vody.

 

Jste mistryní Evropy, světa i olympijskou vítězkou. Budete ještě vyhrávat?

 

Mě závodění baví, takže s motivací problém nebude. Zatím mám v plánu další olympijský cyklus, takže další čtyři roky a pak se uvidí. Olympijské zlato je pro mě nyní to nejvíc.

 

Miroslava Knapková

 

Česká veslařka-skifařka se narodila 19. září 1980 v Brně. V dětství se věnovala běhu na lyžích. S veslováním začala až v devatenácti letech ve veslařském oddílu TJ Lodní sporty Brno, do té doby závodila v lehké atletice. Po přestěhování do Prahy závodí za VK Slavia Praha. V roce 2011 se na slovinském jezeře Bledu stala mistryní světa ve veslování na skifu.

 

Knapková pochází z veslařské rodiny, oba její rodiče reprezentovali Československo ve veslování. Její otec Miroslav Knapek startoval na olympiádě v roce 1976 i na moskevské olympiádě v roce 1980, kde na dvojce bez kormidelníka společně s Miroslavem Vraštilem skončil na 5. místě.

 

Největším dosavadním úspěchem Knapkové je zlatá medaile ze skifu na letních olympijských hrách v Londýně 2012. V celé historii československého a českého veslování šlo teprve o třetí zlatou olympijskou medaili, a vůbec první olympijskou medaili, kterou pro Česko ve veslování získala žena.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Už to bude téměř měsíc, kdy se silnice v brněnském středu zahalily do modré barvy. Jak se vede modrým zónám a jak funguje rezidentní parkování v reálu?
23.09.2018 - 18:18
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Komentáře