Reklama
reklama

Kraj hledá nejlépe opravenou památku

Ještě dnes mohou lidé přihlásit kteroukoli kulturní památku, o které si myslí, že byla zdařile opravena, do soutěže Nejlépe opravená kulturní památka Jihomoravského kraje v roce 2011. Vítěznou památku kraj představí v květnu. Čtyři nejlepší si mezi sebou rozdělí tři sta tisíc korun.

Brno – O zajímavý titul nejlépe opravené kulturní památky v kraji a o nemalou finanční výhru mohou velké i menší stavby nebo díla výtvarného umění bojovat už popáté. Soutěž vždy začátkem kalendářního roku vyhlašuje Rada Jihomoravského kraje. „Smyslem celé akce je nejen vhodně motivovat vlastníky kulturních památek k jejich příkladné obnově, ale především propagovat památky na jihu Moravy jako takové. V neposlední řadě chceme prostřednictvím soutěže seznámit širokou veřejnost s problematikou památkové péče,“ informuje o cílech celého klání mluvčí Jihomoravského kraje Martin Erva.

Návrhy může podle něj podávat kterýkoliv občan. „K nominacím ale vyzveme také odbornou veřejnost a starosty obcí, na jejichž území se památky nacházejí. Účastníkem soutěže se stane vždy vlastník navrženého objektu,“ upřesňuje pravidla soutěže Erva.

Písemně bylo možné návrhy zasílat na Odbor kultury a památkové péče Krajského úřadu Jihomoravského kraje, Žerotínovo nám. 3/5, 601 82 Brno nebo elektronickou poštou na adresu: vesely.pavel@kr-jihomoravsky.cz. Dnes, tedy v pondělí 20. února 2012 se pomyslné brány k titulu uzavřou.

Z navržených památek vybere soutěžní komise, složená například ze dvou radních, vedoucího odboru kultury a památkové péče nebo  ředitele Národního památkového ústavu, maximálně 30 nejlepších návrhů. Ty budou zveřejněny na stránkách krajského úřadu a budou soutěžit o ceny ve třech kategoriích:

1. velké stavby (hrady, zámky, kostely, kláštery, fary, tvrze, hospodářské dvory,...) 
2. díla výtvarného umění (obrazy, sochy, nástěnné malby,…), při jejichž obnově se uplatňuje metoda restaurování 
3. drobné stavby (lidové stavitelství, kapličky, zvoničky, boží muka, poklony, …).

 

Hlasování prostřednictvím SMS zpráv proběhne v měsíci březnu a výsledky kraj oznámí v květnu. Čtyři nejlépe opravené památky si mezi sebe rozdělí výhru tři sta tisíc korun.

Titul nejlépe opravené památky jižní Moravy v loňském roce a s tím spojenou odměnu od Jihomoravského kraje ve výši 150 tisíc korun získala římskokatolická farnost ve Slupi na Znojemsku za obnovu kopule tamního kostela Jména Panny Marie.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře