Reklama
reklama

Kraj hledá nejlépe opravenou památku

Ještě dnes mohou lidé přihlásit kteroukoli kulturní památku, o které si myslí, že byla zdařile opravena, do soutěže Nejlépe opravená kulturní památka Jihomoravského kraje v roce 2011. Vítěznou památku kraj představí v květnu. Čtyři nejlepší si mezi sebou rozdělí tři sta tisíc korun.

Brno – O zajímavý titul nejlépe opravené kulturní památky v kraji a o nemalou finanční výhru mohou velké i menší stavby nebo díla výtvarného umění bojovat už popáté. Soutěž vždy začátkem kalendářního roku vyhlašuje Rada Jihomoravského kraje. „Smyslem celé akce je nejen vhodně motivovat vlastníky kulturních památek k jejich příkladné obnově, ale především propagovat památky na jihu Moravy jako takové. V neposlední řadě chceme prostřednictvím soutěže seznámit širokou veřejnost s problematikou památkové péče,“ informuje o cílech celého klání mluvčí Jihomoravského kraje Martin Erva.

Návrhy může podle něj podávat kterýkoliv občan. „K nominacím ale vyzveme také odbornou veřejnost a starosty obcí, na jejichž území se památky nacházejí. Účastníkem soutěže se stane vždy vlastník navrženého objektu,“ upřesňuje pravidla soutěže Erva.

Písemně bylo možné návrhy zasílat na Odbor kultury a památkové péče Krajského úřadu Jihomoravského kraje, Žerotínovo nám. 3/5, 601 82 Brno nebo elektronickou poštou na adresu: vesely.pavel@kr-jihomoravsky.cz. Dnes, tedy v pondělí 20. února 2012 se pomyslné brány k titulu uzavřou.

Z navržených památek vybere soutěžní komise, složená například ze dvou radních, vedoucího odboru kultury a památkové péče nebo  ředitele Národního památkového ústavu, maximálně 30 nejlepších návrhů. Ty budou zveřejněny na stránkách krajského úřadu a budou soutěžit o ceny ve třech kategoriích:

1. velké stavby (hrady, zámky, kostely, kláštery, fary, tvrze, hospodářské dvory,...) 
2. díla výtvarného umění (obrazy, sochy, nástěnné malby,…), při jejichž obnově se uplatňuje metoda restaurování 
3. drobné stavby (lidové stavitelství, kapličky, zvoničky, boží muka, poklony, …).

 

Hlasování prostřednictvím SMS zpráv proběhne v měsíci březnu a výsledky kraj oznámí v květnu. Čtyři nejlépe opravené památky si mezi sebe rozdělí výhru tři sta tisíc korun.

Titul nejlépe opravené památky jižní Moravy v loňském roce a s tím spojenou odměnu od Jihomoravského kraje ve výši 150 tisíc korun získala římskokatolická farnost ve Slupi na Znojemsku za obnovu kopule tamního kostela Jména Panny Marie.

Autor: 
redakce
Aktuálně
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Komentáře