Reklama
reklama

Kraj hledá nejlépe opravenou památku

Ještě dnes mohou lidé přihlásit kteroukoli kulturní památku, o které si myslí, že byla zdařile opravena, do soutěže Nejlépe opravená kulturní památka Jihomoravského kraje v roce 2011. Vítěznou památku kraj představí v květnu. Čtyři nejlepší si mezi sebou rozdělí tři sta tisíc korun.

Brno – O zajímavý titul nejlépe opravené kulturní památky v kraji a o nemalou finanční výhru mohou velké i menší stavby nebo díla výtvarného umění bojovat už popáté. Soutěž vždy začátkem kalendářního roku vyhlašuje Rada Jihomoravského kraje. „Smyslem celé akce je nejen vhodně motivovat vlastníky kulturních památek k jejich příkladné obnově, ale především propagovat památky na jihu Moravy jako takové. V neposlední řadě chceme prostřednictvím soutěže seznámit širokou veřejnost s problematikou památkové péče,“ informuje o cílech celého klání mluvčí Jihomoravského kraje Martin Erva.

Návrhy může podle něj podávat kterýkoliv občan. „K nominacím ale vyzveme také odbornou veřejnost a starosty obcí, na jejichž území se památky nacházejí. Účastníkem soutěže se stane vždy vlastník navrženého objektu,“ upřesňuje pravidla soutěže Erva.

Písemně bylo možné návrhy zasílat na Odbor kultury a památkové péče Krajského úřadu Jihomoravského kraje, Žerotínovo nám. 3/5, 601 82 Brno nebo elektronickou poštou na adresu: vesely.pavel@kr-jihomoravsky.cz. Dnes, tedy v pondělí 20. února 2012 se pomyslné brány k titulu uzavřou.

Z navržených památek vybere soutěžní komise, složená například ze dvou radních, vedoucího odboru kultury a památkové péče nebo  ředitele Národního památkového ústavu, maximálně 30 nejlepších návrhů. Ty budou zveřejněny na stránkách krajského úřadu a budou soutěžit o ceny ve třech kategoriích:

1. velké stavby (hrady, zámky, kostely, kláštery, fary, tvrze, hospodářské dvory,...) 
2. díla výtvarného umění (obrazy, sochy, nástěnné malby,…), při jejichž obnově se uplatňuje metoda restaurování 
3. drobné stavby (lidové stavitelství, kapličky, zvoničky, boží muka, poklony, …).

 

Hlasování prostřednictvím SMS zpráv proběhne v měsíci březnu a výsledky kraj oznámí v květnu. Čtyři nejlépe opravené památky si mezi sebe rozdělí výhru tři sta tisíc korun.

Titul nejlépe opravené památky jižní Moravy v loňském roce a s tím spojenou odměnu od Jihomoravského kraje ve výši 150 tisíc korun získala římskokatolická farnost ve Slupi na Znojemsku za obnovu kopule tamního kostela Jména Panny Marie.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Komentáře