Reklama
reklama

Kováři na Šlakhamru zakončí letošní turistickou sezónu

Technické muzeum v Brně připravilo na sobotu 27. 10. na jedné ze svých externích památek speciální ukončení letošní turistické sezóny – akci Kování na Šlakhamru.

Pokud hledáte zajímavý program na sobotu, jste srdečně zváni na Šlakhamr. Tato památka, spravovaná Technickým muzeem v Brně, leží v srdci Českomoravské vrchoviny, nedaleko Žďáru nad Sázavou.  „Od 15. století zdejší hamr zpracovával železnou rudu, těženou v okolí. V pozdější době sice objekt sloužil jako mlýn, muzejní expozice je však věnována především železářství. Je tedy symbolické, že pro ukončení sezóny jsme zvolili právě téma kovářů a kování.“ uvedla Alena Najbertová z Technického muzea v Brně. 

 

 

Na návštěvníky čekají ukázky kování jak na bucharu, tak na ručních kovadlinách. Buchar byl velkým kladivem, poháněným vodní silou. Vodu k vodnímu kolu přiváděl náhon z řeky Sázavy. Druhé vodní kolo pohánělo měchy a brus. Obří kladivo výrazně ulehčilo kovářům jejich práci a umožňovalo zpracovávat i velké kusy železa. Hamerskézařízení bylo přivezeno ze zaniklého hamru v Podhůří u Nepomuku. Při speciálních akcích je zde v provozu. Vidět buchar v chodu je velkým zážitkem pro malé i velké. Kováři se na ukázky sjíždějí z různých míst ČR.

 

 

„Jako již tradičně Technické muzeum v Brně myslí také na děti. Připravilo pro ně speciální program, nazvaný Kovářský pětiboj. Děti a vůbec všichni hraví návštěvníci si mohou vyzkoušet, zda mají vlastnosti a dovednosti, které měl kovář. Síla a zručnost je u kovářů samozřejmostí, ale věděli jste například, že kováři a kovářky také léčili lidi i zvířata a trhali zuby?“ doplňuje Alena Najbertová.

 

Pokud máte rádi zážitky spojené s poučením, vezměte děti a přátele a vyražte na výlet. Šlakhamr i nádherná příroda v okolí stojí za to. A auto můžete nechat doma. Do Hamrů nad Sázavou se pohodlně dostanete i vlakem (trať Brno – Havlíčkův Brod).

 

Bližší informace o památce získáte na www.technicalmuseum.cz

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře