Reklama
reklama

Kostnice se otevírá veřejnosti

Kromě Mincmistrovského sklepa u Nové radnice a Labyrintu pod Zelným trhem budou od 22. června moci návštěvníci sestoupit také do Kostnice pod kostelem svatého Jakuba. Zpřístupněn tak bude třetí komplex opraveného brněnského podzemí.

Starodávné a zapomenuté úložiště ostatků ze 17. a 18. století bylo objeveno při opravách Jakubského náměstí v roce 2001. Rekonstrukce tohoto funerálního unikátu finančně podpořená z fondů Evropské unie začala loni v dubnu. V kostnici bylo ve dvou pohřebních komorách nalezeno přes 50 tisíc lidských koster, což ji řadí na druhé místo v Evropě, hned za pařížské katakomby.

 

Kostnice pečlivým archeologům odhalila nečekaná tajemství v podobě nálezu 24 raně barokních převážně polychromovaných rakví a stěny s unikátním uspořádáním lidských kostí v tzv. třetí komoře, která je součástí zádušní kaple. Z toho důvodu se také protáhly rekonstrukční práce až do letošního dubna a náklady na ně se zvýšily o cca 2 miliony na 33 milionů korun.

 

Stěna z kostí zůstane po dohodě s památkáři nedotčena a skryta za ochranným sklem a třetí pohřební komora umístěná za ní tak nebude zatím probádána. Části čtyř rakví společně s drobnostmi, které v nich byly nalezeny, se stanou součástí expozice stejně jako náhrobní kameny z původního svatojakubského hřbitova.

 

Rekonstrukce také zahrnovala vybudování nového vchodu z Jakubského náměstí se vstupní halou vybavenou i provozním a technickým zařízením včetně WC a místnosti pro prodej vstupenek.

 

Turistické informační centrum města Brna, které podzemí provozuje, chce prohlídky kostnice uzpůsobit tak, aby nenarušovaly pietu. V provozní době, od úterý do neděle od 9.30 do 18 hodin, se sem tedy dostanou vždy jen početně omezené skupiny na maximálně 25 minut. Návštěva Kostnice je zařazena také do nové funerální turistické trasy městem.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Komentáře