Reklama
reklama

Kostnice se otevírá veřejnosti

Kromě Mincmistrovského sklepa u Nové radnice a Labyrintu pod Zelným trhem budou od 22. června moci návštěvníci sestoupit také do Kostnice pod kostelem svatého Jakuba. Zpřístupněn tak bude třetí komplex opraveného brněnského podzemí.

Starodávné a zapomenuté úložiště ostatků ze 17. a 18. století bylo objeveno při opravách Jakubského náměstí v roce 2001. Rekonstrukce tohoto funerálního unikátu finančně podpořená z fondů Evropské unie začala loni v dubnu. V kostnici bylo ve dvou pohřebních komorách nalezeno přes 50 tisíc lidských koster, což ji řadí na druhé místo v Evropě, hned za pařížské katakomby.

 

Kostnice pečlivým archeologům odhalila nečekaná tajemství v podobě nálezu 24 raně barokních převážně polychromovaných rakví a stěny s unikátním uspořádáním lidských kostí v tzv. třetí komoře, která je součástí zádušní kaple. Z toho důvodu se také protáhly rekonstrukční práce až do letošního dubna a náklady na ně se zvýšily o cca 2 miliony na 33 milionů korun.

 

Stěna z kostí zůstane po dohodě s památkáři nedotčena a skryta za ochranným sklem a třetí pohřební komora umístěná za ní tak nebude zatím probádána. Části čtyř rakví společně s drobnostmi, které v nich byly nalezeny, se stanou součástí expozice stejně jako náhrobní kameny z původního svatojakubského hřbitova.

 

Rekonstrukce také zahrnovala vybudování nového vchodu z Jakubského náměstí se vstupní halou vybavenou i provozním a technickým zařízením včetně WC a místnosti pro prodej vstupenek.

 

Turistické informační centrum města Brna, které podzemí provozuje, chce prohlídky kostnice uzpůsobit tak, aby nenarušovaly pietu. V provozní době, od úterý do neděle od 9.30 do 18 hodin, se sem tedy dostanou vždy jen početně omezené skupiny na maximálně 25 minut. Návštěva Kostnice je zařazena také do nové funerální turistické trasy městem.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře