Reklama
reklama

Kostnice se otevírá veřejnosti

Kromě Mincmistrovského sklepa u Nové radnice a Labyrintu pod Zelným trhem budou od 22. června moci návštěvníci sestoupit také do Kostnice pod kostelem svatého Jakuba. Zpřístupněn tak bude třetí komplex opraveného brněnského podzemí.

Starodávné a zapomenuté úložiště ostatků ze 17. a 18. století bylo objeveno při opravách Jakubského náměstí v roce 2001. Rekonstrukce tohoto funerálního unikátu finančně podpořená z fondů Evropské unie začala loni v dubnu. V kostnici bylo ve dvou pohřebních komorách nalezeno přes 50 tisíc lidských koster, což ji řadí na druhé místo v Evropě, hned za pařížské katakomby.

 

Kostnice pečlivým archeologům odhalila nečekaná tajemství v podobě nálezu 24 raně barokních převážně polychromovaných rakví a stěny s unikátním uspořádáním lidských kostí v tzv. třetí komoře, která je součástí zádušní kaple. Z toho důvodu se také protáhly rekonstrukční práce až do letošního dubna a náklady na ně se zvýšily o cca 2 miliony na 33 milionů korun.

 

Stěna z kostí zůstane po dohodě s památkáři nedotčena a skryta za ochranným sklem a třetí pohřební komora umístěná za ní tak nebude zatím probádána. Části čtyř rakví společně s drobnostmi, které v nich byly nalezeny, se stanou součástí expozice stejně jako náhrobní kameny z původního svatojakubského hřbitova.

 

Rekonstrukce také zahrnovala vybudování nového vchodu z Jakubského náměstí se vstupní halou vybavenou i provozním a technickým zařízením včetně WC a místnosti pro prodej vstupenek.

 

Turistické informační centrum města Brna, které podzemí provozuje, chce prohlídky kostnice uzpůsobit tak, aby nenarušovaly pietu. V provozní době, od úterý do neděle od 9.30 do 18 hodin, se sem tedy dostanou vždy jen početně omezené skupiny na maximálně 25 minut. Návštěva Kostnice je zařazena také do nové funerální turistické trasy městem.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Komentáře