Reklama
reklama

Korupce ve Znojmě: Úplatky pro tajemníka byly podle svědků příspěvky pro město

U Krajského soudu v Brně pokračuje projednávání případu největší jihomoravské korupční kauzy. V ní je obviněn extajemník Znojma Vladimír Krejčíř a sedm podnikatelů z přijetí a nabízení úplatků. Před soudem, který začal v prosinci, už vypovídala i hlavní svědkyně, bývalá úřednice znojemské radnice Renata Horáková, která na korupci upozornila.

Renata Horáková pracovala v době, kdy Krejčíř vedl znojemskou radnici, jako vedoucí majetkového odboru. Spolu s dalším svědkem Jiřím Ludvíkem vyšetřování tajemníka spustili kvůli řadě údajně podivných zakázek a úplatkům, které tajemník požadoval.

 

„Už dlouho se povídalo, že tajemník bere peníze. Já ale žádné uplácení nikdy neviděla, potvrdili mi to ale dva z obžalovaných," uvedla žena. Kamil Ludvík za to dostal zakázku na práce v  lese. Firma Zdeňka Novotného zase mohla dostavět prodejní stánek pro radnici na Horním náměstí.

 

Krejčíř tvrdí, že obvinění Horákové je smyšlené. Měl prý s ní velmi osobní vztah a ona neunesla, že skončil, kvůli čemuž se mu mstí. Horáková to však zásadně odmítla. "Pan tajemník už o mě řekl tolik lží, že se k tomuto vůbec nebudu vyjadřovat. Dělala jsem mu problémy při sjednávání pronájmu pozemků bývalého znojemského vojenského areálu v lokalitě Malá Louka. On navrhoval, aby město pronajalo pozemky pod cenou. Zachránila jsem městu desítky milionů korun," uvedla Horáková. 

 

Úřednice Renata Horáková před znojemskou radnicí. Foto Centrumnews

 

Krejčíř čelí obžalobě, podle níž si od počátku roku 2009 až do září 2010 přišel na úplatcích asi na 1,9 milionu korun. Hrozí mu až 12 let vězení za to, že údajně přijímal finanční dary a nechal si od firem zvelebovat svoji chalupu v Litostrově na Brněnsku. Za to jim podle obžaloby pomáhal při přidělování lukrativních městských zakázek, což odmítá. Firmy mu údajně postavily koupací rybníček, tenisový kurt, parkování a dodaly nejrůznější stavební materiál.

 

Horáková už na radnici nepracuje. Za to, že upozornila na korupci na radnici, dostala před rokem od Nadačního fondu proti korupci cenu a 300 tisíc korun. Nyní je jihomoravskou manažerkou politického hnutí ANO 2011, které založil Andrej Babiš.
 

Všichni obvinění podnikatelé to, že by dávali úplatky, odmítají. Tvrdí, že jejich příspěvky byly sponzorské dary a příspěvky městu Znojmu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře