Reklama
reklama

Konec hry agenta Play

Někdejší agent komunistické Státní bezpečnosti Pavel Minařík nakonec přece jenom půjde do vězení. Za pojistný podvod mu soud vyměřil čtyřletý trest.

Brno/Olomouc– Pohled Pavla Minaříka schovaný za silnými brýlemi byl při odchodu z jednací síně olomouckého vrchního soudu zasmušilejší než kdy jindy. A věta, kterou pronesl, hovořila za vše.

 

„Kdybych měl výrok soudu komentovat, řekl bych něco velice nepěkného,“ řekl Minařík na adresu soudců, kteří ho poslali na čtyři roky za mříže. Odpykávat si tam bude trest za pojistný podvod, protože v roce 1996 zfingoval na Ukrajině dopravní nehodu. Při ní mu shořelo optické vlákno za jedenačtyřicet milionů korun, jež chtěl po pojišťovně Kooperativa zaplatit.

 

Bývalý agent komunistické Státní bezpečnosti Pavel Minařík (na archivním snímku z 29. ledna 1976)

 

Šestašedesátiletému muži, který se stal za éry komunistické Státní bezpečnosti díky plánovanému pumovému útoku na rádio Svobodná Evropa zřejmě nejslavnějším agentem jménem Play, přitom hrozilo až desetileté vězení. Soudci ovšem rozhodli o trestu shovívavějším. „Kauzu projednávají soudy více než deset let. Na délku řízení poukázal také Nejvyšší soud. Proto jsme trest zmírnili z původních pěti na čtyři roky. Obžalovaný jej vykoná ve věznici s ostrahou,“ uvedl mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalossy.

 

Justiční story Pavla Minaříka se začala odehrávat v květnu 1996, kdy vyvezl svým společníkům z ukrajinské firmy Invest Commercional Consulting Petru Jakovleviči Menžeresovi a Sergeji Anatoleviči Taraněnkovi optická skleněná vlákna, pojištěná na desítky milionů korun.Stařičký náklaďák Avia řídil Miroslav Valenta. Těsně za hranicemi, u ukrajinské obce Chust, ho nechala Minaříkova skupina, pod vedením bývalých agentů KGB, zastavila. Náklad pak zapálila a nechala ho shořet i s avií, z níž zůstala pouze železná kostra. Skupina rozvědčíků bývalé sovětské tajné služby pak vše nastrojila tak, aby podvod vypadal jako autohavárie.

 

Kooperativa zprvu autohavárii uznala a vyplatila Minaříkovi pojistnou sumu ve výši šesti a půl milionu korun. Minařík ovšem chtěl po pojišťovně dalších 41 milionů. To se vyšetřovatelům pojistných událostí zdálo divné a začali se o kauzu blíže zajímat. Když zjistili, že optické vlákno mělo hodnotu maximálně dva miliony korun, předali případ policii. Obrat ve vyšetřování nastal ve chvíli, kdy řidič Valenta změnil po pěti letech od havárie výpověď a řekl, že nehoda nebyla náhoda. Kriminalisté později prokázali, že měl Minařík vše pečlivě připravené a do posledního detailu promyšlené. Na to poukázal i soud, který zdůraznil Minaříkovy analytické schopnosti.

 

V kauze shořelého nákladu optického vlákna se ovšem točily další miliony. Alespoň podle důkazů v soudním spisu, které vypovídají o uplácení svědků. „Jde například o nadstandardně vysokou odměnu ve výši 1,26 milionu korun pro nejmenovaného muže. Částka byla vázaná na získání potřebné výpovědi Miroslava Valenty,“ poznamenal předseda senátu Nejvyššího soudu Jaroslav Urbánek poté, co v prosinci 2010 nařídil, aby se případ projednal znovu. Dalším důkazem je fax, v němž zmocněnec Kooperativy Jiří Machourek píše, že pokud nebude Valenta vypovídat u soudu v souladu s předanou písemnou výpovědí, nebyl by nárok na výplatu 630 tisíc korun.

 

Dokument, který uplácení svědků potvrzuje, ostatně sepsali i kriminalisté. „Ředitel úseku interního auditu pojišťovny Kooperativa Josef Voda nás informoval, že došlo k dohodě mezi Kooperativou a svědkem nehody Miroslavem Valentou. Předmětem dohody bylo, že za úplatu ve výši více než jeden a čtvrt milionu korun ze strany pojišťovny poskytne Valenta písemný záznam svědecké výpovědi, ve které bude popsaný průběh havárie a podíl Minaříka na ní,“ napsal vedoucí středočeské expozitury Útvaru pro odhalování korupce a hospodářské kriminality Richard Vacek do dokumentu z roku 2002, jež je součástí spisu.

 

I přes tyto nejasnosti rozhodl Vrchní soud v Olomouci o tom, že je Minařík za pojistný podvod vinen. Otázkou zůstává, zda je verdikt definitivní. Minářik totiž plánuje proti rozsudku další dovolání k Nejvyššímu soudu. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře