Reklama
reklama

Konec hry agenta Play

Někdejší agent komunistické Státní bezpečnosti Pavel Minařík nakonec přece jenom půjde do vězení. Za pojistný podvod mu soud vyměřil čtyřletý trest.

Brno/Olomouc– Pohled Pavla Minaříka schovaný za silnými brýlemi byl při odchodu z jednací síně olomouckého vrchního soudu zasmušilejší než kdy jindy. A věta, kterou pronesl, hovořila za vše.

 

„Kdybych měl výrok soudu komentovat, řekl bych něco velice nepěkného,“ řekl Minařík na adresu soudců, kteří ho poslali na čtyři roky za mříže. Odpykávat si tam bude trest za pojistný podvod, protože v roce 1996 zfingoval na Ukrajině dopravní nehodu. Při ní mu shořelo optické vlákno za jedenačtyřicet milionů korun, jež chtěl po pojišťovně Kooperativa zaplatit.

 

Bývalý agent komunistické Státní bezpečnosti Pavel Minařík (na archivním snímku z 29. ledna 1976)

 

Šestašedesátiletému muži, který se stal za éry komunistické Státní bezpečnosti díky plánovanému pumovému útoku na rádio Svobodná Evropa zřejmě nejslavnějším agentem jménem Play, přitom hrozilo až desetileté vězení. Soudci ovšem rozhodli o trestu shovívavějším. „Kauzu projednávají soudy více než deset let. Na délku řízení poukázal také Nejvyšší soud. Proto jsme trest zmírnili z původních pěti na čtyři roky. Obžalovaný jej vykoná ve věznici s ostrahou,“ uvedl mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalossy.

 

Justiční story Pavla Minaříka se začala odehrávat v květnu 1996, kdy vyvezl svým společníkům z ukrajinské firmy Invest Commercional Consulting Petru Jakovleviči Menžeresovi a Sergeji Anatoleviči Taraněnkovi optická skleněná vlákna, pojištěná na desítky milionů korun.Stařičký náklaďák Avia řídil Miroslav Valenta. Těsně za hranicemi, u ukrajinské obce Chust, ho nechala Minaříkova skupina, pod vedením bývalých agentů KGB, zastavila. Náklad pak zapálila a nechala ho shořet i s avií, z níž zůstala pouze železná kostra. Skupina rozvědčíků bývalé sovětské tajné služby pak vše nastrojila tak, aby podvod vypadal jako autohavárie.

 

Kooperativa zprvu autohavárii uznala a vyplatila Minaříkovi pojistnou sumu ve výši šesti a půl milionu korun. Minařík ovšem chtěl po pojišťovně dalších 41 milionů. To se vyšetřovatelům pojistných událostí zdálo divné a začali se o kauzu blíže zajímat. Když zjistili, že optické vlákno mělo hodnotu maximálně dva miliony korun, předali případ policii. Obrat ve vyšetřování nastal ve chvíli, kdy řidič Valenta změnil po pěti letech od havárie výpověď a řekl, že nehoda nebyla náhoda. Kriminalisté později prokázali, že měl Minařík vše pečlivě připravené a do posledního detailu promyšlené. Na to poukázal i soud, který zdůraznil Minaříkovy analytické schopnosti.

 

V kauze shořelého nákladu optického vlákna se ovšem točily další miliony. Alespoň podle důkazů v soudním spisu, které vypovídají o uplácení svědků. „Jde například o nadstandardně vysokou odměnu ve výši 1,26 milionu korun pro nejmenovaného muže. Částka byla vázaná na získání potřebné výpovědi Miroslava Valenty,“ poznamenal předseda senátu Nejvyššího soudu Jaroslav Urbánek poté, co v prosinci 2010 nařídil, aby se případ projednal znovu. Dalším důkazem je fax, v němž zmocněnec Kooperativy Jiří Machourek píše, že pokud nebude Valenta vypovídat u soudu v souladu s předanou písemnou výpovědí, nebyl by nárok na výplatu 630 tisíc korun.

 

Dokument, který uplácení svědků potvrzuje, ostatně sepsali i kriminalisté. „Ředitel úseku interního auditu pojišťovny Kooperativa Josef Voda nás informoval, že došlo k dohodě mezi Kooperativou a svědkem nehody Miroslavem Valentou. Předmětem dohody bylo, že za úplatu ve výši více než jeden a čtvrt milionu korun ze strany pojišťovny poskytne Valenta písemný záznam svědecké výpovědi, ve které bude popsaný průběh havárie a podíl Minaříka na ní,“ napsal vedoucí středočeské expozitury Útvaru pro odhalování korupce a hospodářské kriminality Richard Vacek do dokumentu z roku 2002, jež je součástí spisu.

 

I přes tyto nejasnosti rozhodl Vrchní soud v Olomouci o tom, že je Minařík za pojistný podvod vinen. Otázkou zůstává, zda je verdikt definitivní. Minářik totiž plánuje proti rozsudku další dovolání k Nejvyššímu soudu. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Tramvaj Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Každý má občas "den blbec" a dělá chyby. Ať už je to zapříčiněné osobními důvody nebo se jen ráno vzbudil s bolestí hlavy. Co se ale stane, když takový den má zrovna řidič tramvaje a v...
22.02.2018 - 06:51
Pavel Navrátil vynikal vztahem k přírodě, citlivostí a smyslovostí malby a odvahou k technologickým experimentům, díky čemuž je řazen k důležitým osobnostem české malby 2. poloviny 20. století....
21.02.2018 - 20:11
Komentáře