Reklama
reklama

Knihovna Jiřího Mahena v Brně se stala Knihovnou roku 2012

Titul Knihovna roku 2012 náleží od 3. října Knihovně Jiřího Mahena v Brně (KJM). Toto prestižní ocenění Ministerstva kultury ČR získala KJM za systematickou práci s uživateli s různými druhy handicapů a inspirativní přínos pro další knihovny, a to v kategorii významný počin v poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb.

„Vítězství brněnské Knihovny Jiřího Mahena v této prestižní soutěži vnímám jako její výborné vysvědčení, udělené odborníky. Je vidět, že tato instituce, fungující v Brně už přes 90 let, jde s dobou a poskytuje služby skutečně na úrovni 21. století,“komentoval ocenění primátor města Brna Roman Onderka.

 

„Získaná cena je pro nás odměnou i závazkem,“uvedla ředitelka KJM Libuše Nivnická.„Těší mě, že naše služby pomáhají dospělým i dětem s různými druhy handicapů překonávat izolovanost, umožňují přístup ke kultuře a informacím, rozvíjejí dovednosti a napomáhají jejich integraci do společnosti,“ dodala ředitelka KJM.

 

Cena Knihovna roku se uděluje od roku 2003 k ohodnocení dlouhodobých zásluh o rozvoj knihovnických a informačních služeb. KJM získala už v roce 2004 diplom v této soutěži za projekt Poprvé do školy – poprvé do knihovny, který se stal jednou z jejích tradičních akcí a v celé republice inspiroval mnoho dalších knihoven.

KJM věnuje kromě služeb pro širokou veřejnost soustavnou pozornost práci s klienty s různými druhy handicapů a bezbariérovosti v poskytování svých služeb. Nejdelší tradici má v KJM Knihovna pro nevidomé a slabozraké, jejíž fond slouží téměř třem stovkám registrovaných uživatelů. Nadstandardní služby poskytuje KJM i sluchově postiženým čtenářům, a to i díky zaměstnanci speciálně školenému ve znakovém jazyce.

 

Úspěšná spolupráce KJM s partnery se odehrává též na pobočkách knihovny. Pobočka v Líšni spolupracuje s denním stacionářem EFFETA pro lidi s mentálním postižením a autismem. S MŠ a ZŠ pro tělesně postižené Brno, Kociánka 6, spolupracuje pobočka v Králově Poli. Na aktivitách a projektech MŠ speciální, ZŠ speciální a Praktické školy ELPIS se již čtyři roky podílí pobočka v Židenicích. Pomocnou ruku dětem s různými typy postižení a dětem ze sociálně znevýhodněných rodin podává knihovna prostřednictvím projektu „Ruku v ruce“, a to formou vzdělávacích besed a společných integračních programů, s cílem snižování informačních bariér.

 

Stěžejním výstupem projektu je unikátní metodický materiál pro práci s dětmi s různými druhy handicapů, který je široké veřejnosti k dispozici na webových stránkách knihovny. Metodický materiál si do této chvíle stáhlo více než 140 uživatelů z řad jednotlivců i institucí. KJM rovněž realizuje odborné semináře k dalšímu vzdělávání pracovníků knihoven v oblasti komunikace s handicapovanými uživateli.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře