Reklama
reklama

Kdo porušuje zákon?

Před několika dny se na sociální síti Facebook objevila stránka zaměřená na řádění kapsářů kolem brněnského hlavního nádraží. Na fotografiích jsou zachyceny osoby, které se prokazatelně hrabou v cizích batozích a jiných zavazadlech. Ovšem podle některých médií porušuje zákon i autor těchto fotografií, který je takto uveřejňuje.

Je to absurdní hned v několika rovinách. Předně je to sama policie, která v kampaních, které sama organizuje, nabádá občany k větší obezřetnosti a žádá je, aby nebyli lhostejní ke svému okolí. V tomto případě někdo v dobré víře zřídil stránku s fotografiemi, na kterých evidentně nejsou nevinné osoby, které by se mohly cítit oprávněně dotčeny.

 

V kontrastu s tím je těžko pochopitelné vyjádření policejní mluvčí Andrey Strakové pro Brněnský deník, kde uvedla, že fotografie kapsářů mohou těžko sloužit jako důkazní materiál a že je nutné je chytit při činu. Když ale skupinka dospělých a dětí vykrádá večerku před očima bezmocné prodavačky, což se v poslední době několikrát stalo, poskytuje policie záběry televizím a žádá o pomoc s pátráním. Totéž logicky a analogicky platí pro bankovní lupiče nebo například důchodce, kteří najdou v bankomatu zapomenuté peníze, vezmou je a neodevzdají. Taktéž příklad z nedávné doby.

 

A není to až tak dávno, kdy si televize zvaly do ranního pořadu svérázného brněnského tramvajáka Rendu. Ten proslul svojí informační kampaní proti kapsářům. Znal je už podle obličeje, protože je pravidelně vídával v akci a policie na ně byla zjevně krátká. Je jasné, že policie nemůže být všude a že v mnohých případech se lidé musejí spolehnout sami na sebe. Právě u hlavního nádraží by stačilo málo – kdyby dopravní podnik jednou za čas pustil do svých reproduktorů hlášení typu „Pozor, kapsář“. Všichni slušní by se lekli, přesvědčili se, zda jim něco nechybí a příště by si toto problematické místo spojili s daným varováním. Je to lepší, než když musí oběť volat policisty, přisednout k nim do auta a hledat kapsáře někde u Cejlu.

 

Ustanovení občanského zákoníku o ochraně osobnosti se uplatňují v omezené míře ve vztahu ke „zpravodajské licenci“, což znamená, že média mají v tomto smyslu určitou výjimku ze zákona. V případě „sporné“ stránky na Facebooku by možná stačilo tuto aktivitu přesunout na web, který by jeho autoři prohlásili za zpravodajství a kde by materiály o činnosti kapsářů před hlavním nádražím pojali jako novinařinu. Museli by ovšem skutečně uveřejňovat jen kapsáře v akci. Těžko si představit policisty, státní zástupce či soudce, kteří trestají novináře za to, že uveřejňuje záběry objektivně páchaného přestupku nebo trestného činu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře