Reklama
reklama

Kdo porušuje zákon?

Před několika dny se na sociální síti Facebook objevila stránka zaměřená na řádění kapsářů kolem brněnského hlavního nádraží. Na fotografiích jsou zachyceny osoby, které se prokazatelně hrabou v cizích batozích a jiných zavazadlech. Ovšem podle některých médií porušuje zákon i autor těchto fotografií, který je takto uveřejňuje.

Je to absurdní hned v několika rovinách. Předně je to sama policie, která v kampaních, které sama organizuje, nabádá občany k větší obezřetnosti a žádá je, aby nebyli lhostejní ke svému okolí. V tomto případě někdo v dobré víře zřídil stránku s fotografiemi, na kterých evidentně nejsou nevinné osoby, které by se mohly cítit oprávněně dotčeny.

 

V kontrastu s tím je těžko pochopitelné vyjádření policejní mluvčí Andrey Strakové pro Brněnský deník, kde uvedla, že fotografie kapsářů mohou těžko sloužit jako důkazní materiál a že je nutné je chytit při činu. Když ale skupinka dospělých a dětí vykrádá večerku před očima bezmocné prodavačky, což se v poslední době několikrát stalo, poskytuje policie záběry televizím a žádá o pomoc s pátráním. Totéž logicky a analogicky platí pro bankovní lupiče nebo například důchodce, kteří najdou v bankomatu zapomenuté peníze, vezmou je a neodevzdají. Taktéž příklad z nedávné doby.

 

A není to až tak dávno, kdy si televize zvaly do ranního pořadu svérázného brněnského tramvajáka Rendu. Ten proslul svojí informační kampaní proti kapsářům. Znal je už podle obličeje, protože je pravidelně vídával v akci a policie na ně byla zjevně krátká. Je jasné, že policie nemůže být všude a že v mnohých případech se lidé musejí spolehnout sami na sebe. Právě u hlavního nádraží by stačilo málo – kdyby dopravní podnik jednou za čas pustil do svých reproduktorů hlášení typu „Pozor, kapsář“. Všichni slušní by se lekli, přesvědčili se, zda jim něco nechybí a příště by si toto problematické místo spojili s daným varováním. Je to lepší, než když musí oběť volat policisty, přisednout k nim do auta a hledat kapsáře někde u Cejlu.

 

Ustanovení občanského zákoníku o ochraně osobnosti se uplatňují v omezené míře ve vztahu ke „zpravodajské licenci“, což znamená, že média mají v tomto smyslu určitou výjimku ze zákona. V případě „sporné“ stránky na Facebooku by možná stačilo tuto aktivitu přesunout na web, který by jeho autoři prohlásili za zpravodajství a kde by materiály o činnosti kapsářů před hlavním nádražím pojali jako novinařinu. Museli by ovšem skutečně uveřejňovat jen kapsáře v akci. Těžko si představit policisty, státní zástupce či soudce, kteří trestají novináře za to, že uveřejňuje záběry objektivně páchaného přestupku nebo trestného činu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře