Reklama
reklama

Karel Janeček: Nemáme moc času

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček před několika týdny představil projekt Pozitivní evoluce. Jeho cílem je vyprovokovat diskuzi o hodnotách ve společnosti, která podle Janečka zažívá právě krizi hodnot. Hlavně ale prosazuje změnu volebního systému, do kterého chce zavést „minusový hlas“, aby voliči mohli vykroužkovat kandidáty, které ve vedení země nechtějí. „Je nejvyšší čas,“ tvrdí Janeček, který zavedl nový termín pro provařené zkorumpované politiky: zlojed.

Jak jste přišel na Pozitivní evoluci?

Uvědomil jsem si, že samotný boj proti korupci nestačí a že hlavně potřebujeme probudit v široké veřejnosti občanskou zodpovědnost za společnost. Mocenská struktura je totiž tak prohnilá, že ji nevyléčíme jen bojem proti korupci. Korupce je následek. Jediná šance, jak to změnit, je změna volebního systému. A Pozitivní evoluci jsme založili na podporu pozitivního myšlení a hodnot. Pokud se nepodaří odbourat tu současnou apatii, nedopadne to dobře. Po opakovaných setkáních s veřejností jsem stále více přesvědčen, že se to podaří.

 

Co bude tím signálem pro politiky?

Propojíme velký počet pozitivně smýšlejících lidí, milion nebo ještě lépe dva miliony, kteří budou souhlasit s tím, že je potřeba změnit volební systém, aby byl spravedlivý. A politické strany to budou muset udělat ještě před volbami.

V případě, že by tak nechtěli učinit, tak přijdou o voliče, které by převzala nová politická strana s podobným politickým programem a která by prosazovala změnu volebního systému.

Jakmile ve společnosti bude dostatečná energie pro tu změnu, zavedené politické strany v pudu sebezáchovy ten systém změní. Jinak prohrají a voliči jim odejdou.

 

Takže ty zavedené strany jej musí schválit ještě před volbami.

To je ten klíčový aspekt, musí to schválit ještě před volbami, případně předčasnými volbami. Nové volby podle starého systému by byly špatně. Ten nový systém je pro staré strany problém a po volbách by to neudělaly. Například přímou volbu prezidenta se nakonec prosadit podařilo. To je pro strany také průšvih a riziko. Kdyby byl slušný prezident, mohl by těm zlojedům šlapat na krk. Jenže se to stalo velkým tématem a velká část voličů si to přála, takže to politici museli se skřípěním zubů odsouhlasit.

 

Jak chcete přesvědčit lidi, kterým jsou sociální dávky bližší než tyto hodnoty a kterým je občas jedno, koho volí, dokud jim slibuje?

Je nám jasné, že nepřesvědčíme úplně každého. U těch nejvíce apatických asi nic nenaděláme. Pro nás je důležité přesvědčit ty aktivnější, že jejich kvalita života bude odvislá od toho, jestli budeme mít kvalitní demokracii, tedy kvalitní volební systém, nebo ne. A pokud bychom ho měli, populismus by dostal tvrdou ránu. Minusový hlas by populismus vymazal.

 

Jak ale zaručit, aby to strany v tom novém systému nedělaly stejně?

Ten systém by to nedovolil. Bylo by 81 volebních obvodů, v každém by se vybíralo mezi dvěma kandidáty jedné strany, což je výhoda pro ty menší oproti standardnímu většinovému systému. Volič by měl dva plusové hlasy a jeden minusový, tedy celkem jeden hlas, ale s tím rozdílem, že ta síla hlasu by byla výrazně větší. Téměř trojnásobná oproti stávajícím volbám.

 

Odkud se tento systém vzal?

Vymyslel jsem jej, ale ex post jsme zjistili, že např. minusový hlas existoval i šest set let před naším letopočtem. Na druhou stranu, minusové voličské hlasy jsou popsány v politické literatuře. A jsou demokratické. Současná mocenská struktura se opevňuje a vymyslela taková pravidla, aby splnila formální demokracii, jenže výsledkem je dnešní prohnilý a nedemokratický volební systém. Strana dostane k moci toho, koho si přeje, tím, že jej dá na kandidátní listinu. A volič má na výběr mezi tím špatným a tím ještě horším. Jenže minusový hlas nikdo nikdy nechtěl, protože ten je pro voliče, je to nástroj veřejnosti, který není výhodný pro ty volené kandidáty, kteří si chtějí uzurpovat moc. 

 

Mnozí lidé budou pořád volit podle stranického klíče na základě toho, co jim strana slíbí, že jim dá.

Ano, dejme tomu, že politická strana bude slibovat, a lidé budou volit podle stranického klíče. Jenže ten jazýček na vahách budou ti zodpovědní voliči, nikoliv ta masa. Ti zodpovědní rozhodnou i tím, že budou volit osobnosti a dávat minusové hlasy těm, o kterých dobře vědí, co jsou zač, tedy zlojedům. A strany už si nedovolí dávat takové lidi na kandidátky.

 

Takže co když tam nebude nikdo, kdo by si minusový hlas zasloužil?

Pak by bylo možné zvážit úpravu toho systému tak, že by volič nebyl povinen dávat minusový hlas, tedy aby nikdo nebyl nucen k negativní volbě. Ale to by přišlo až časem.

 

Nenapadlo vás do tohoto systému zapracovat povinnou volební účast.

Nemyslím si, že by to bylo dobré. V tomto novém systému není volební účast problém, protože minusový hlas je obrovským magnetem. I kdybychom to měli inzerovat jako „přijďte si škrtnout svého zlojeda“, tak to zafunguje. Navíc si myslím, že z filozofického pohledu není povinná účast dobrá. Naším cílem je maximální svoboda a cokoliv, co by svobodu potlačovalo, musí být obhajitelné. Povinná volební účast by obhajitelná byla jedině v nějaké extrémní krizi v rámci záchrany systému, ale v tomto případě pro ni není důvod. V současné době je ta nízká volební účast daná tím, že je to tak prohnilé, že ani ten aktivnější volič nechce jít volit.

 

Jak se tedy mohou zapojit ti obyčejní aktivní voliči?

V první fázi je pro pozitivní změnu potřebná aktivizace. To znamená sledovat veřejné dění, a v případě potřeby se připojit formou petice, neformálních referend a podobně. Postupem času bude cílem Pozitivní evoluce hledání a spojování lidí a organizací, kteří mají co nabídnout, jsou ochotni si uvědomit svoji zodpovědnost a něco udělat, ale spousta z nich si myslí, že sami s tím ni nenadělají. 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře