Reklama
reklama

Karel Gott: Krám ještě nezavírám

Karel Gott je ve formě. Nezískal sice Českého Slavíka, ale má za sebou úspěšné koncertní turné, na kterém se několikrát dočkal potlesku publika ve stoje. Zájem o „mistra“ neutichá ani před Vánoci. Právě vánoční svátky totiž mají mnozí z nás spojené s krásnými písničkami Karla Gotta. Sváteční hudbu poslouchá i on s rodinou. „Od rána se u nás střídá různá hudba. Nemám moc rád jazzové a rockové Vánoce. O svátcích musí znít hudba tradičně, tak jak to člověk zná od malička,“ přiznal slavný zpěvák

Koledy a vánoční písně jste zpíval i při brněnském koncertu. Proč?

Patří k předvánoční atmosféře, ale vrátil jsem se k nim po dlouhých šesti letech. Chtěl jsem, abych si od tohoto repertoáru odpočinul nejen já, ale i moje publikum.

Potrpí si o svátcích rodina Karla Gotta na tradice?

„Usedáme k večeři s první hvězdou. Postíme se celý den. Večer si dáváme oplatky s medem, abychom byli příští rok zdraví a měli štěstí. Máme rádi hubník, ječnou kaši s medem a rozinkami, jahelník. Obilnou kaši sypeme strouhanými sušenými švestkami. Nesmí u nás chybět černý kuba.“

 

Jaké dárky rád dáváte?

Drahé dárky nejsou důležité. Já rád pozoruji, jak se obdarovaný tváří, když dárek otevře. Jeho reakce mi stačí ke spokojenosti. Stejně tak rád pozoruji publikum na koncertech, mám radost, když u nich vidím nadšení z mého zpěvu.

 

Na brněnské publikum prý vzpomínáte rád?

Narvaná hala je vždy nádherný pocit. Tři hodiny na jevišti v Brně byla pro mě opravdu radost, která se nedá popsat. To je takové uspokojení, že neznám větší.

 

Slyšela jsem, že nejdůležitější je pro Vás pozitivní myšlení, že před koncerty nechcete slyšet žádné špatné zprávy. Je to pravda?

Snažím se myslet pozitivně a vše negativní od sebe odhánět. Nemám rád špatné zprávy. Vnímám je, přemýšlím o nich. Věřím na ovlivnění zlou myšlenkou. Kdybych si řekl, že dnes nevylezu na pódium, protože to bude průšvih, tak bude. Proto nemám rád lidi, kteří mohou špatnou myšlenku vnuknout a vyhýbám se jim. Někdo za mnou přijde třeba před koncertem a zeptá se mě, jestli jsem četl ten článek o sobě? To je hrůza, viď? ptají se. Chvíle soustředění před koncertem je strašně důležitá. Když se chystám na jeviště, celý se vnitřně chvěju. Čekají mě dvě a půl hodiny, kdy mám bavit lidi, říkám si. A co texty, umím? A hlas, nezradí mě? Jsou to věčné pochyby. V rámci psychické přípravy si promítnu kompletní průběh celého večera, abych věděl přesně, co bude kdy následovat. Vše musí plynout v úplné lehkosti a volnosti.

 

Vaše poslední album se jmenuje dotek lásky. Jsou v něm vaše oblíbené zahraniční písně, které jste přezpíval. Jak jste je vybíral?

Vybíral jsem z pokladnice velkých světových hitů. Z toho, co mě provázelo celý můj život. Udělal jsem radost sám sobě a doufám také svým příznivcům. Snad v tom i mladí lidé najdou hodnotu a nebudou říkat, že je to staromódní. Na turné byly na písně velmi dobré ohlasy.

 

S fanoušky komunikujete už i na Facebooku. Propadl jste tomuto komunikačnímu kanálu?

Jsem za něj rád. Ale uvědomuji si jeho určitá úskalí, druhou stranu mince. Nechci, aby se tím, že si popovídáme na Facebooku, vytratila ta vzácnost a neuchopitelnost zpěváka. Je to ale důležité pro trh, chápu to, musím být profík.

 

Co je pro vás v životě hnacím motorem?

Rodina a zpívání. Publikum a moje děti mi dodávají neskutečnou energii. I po šnůře koncertů v šestnácti městech se cítím svěží. Dokud mám plné haly, musím být fit, dlužím to lidem, kteří na mě přišli. Rozhodně se nechystám přestat. Proč bych měl po takovém večeru končit, když to za rok, za dva může být lepší. S tím budu myslet na to, co bude dál.

 

Můžete poslat čtenářům přání do Nového roku?

Samozřejmě, že na prvním místě je zdraví. Pro lidi, moje příznivce i pro moji rodinu a mě. Když nebudu zdravý, nebudou turné a koncerty, nové nahrávky a nebudu moci být oporou mým dcerám. To bych pak mohl skutečně zavřít svůj krám.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře