Reklama
reklama

Jižní křídlo hradu Špilberku prochází rekonstrukcí. Rehabilitace se dočkají dosud neopravené a veřejnosti nepřístupné části hradu

V průběhu ledna a února 2011 došlo po převzetí staveniště k postupnému rozvinutí rekonstrukčních prací v jižním křídle hradu Špilberku. Probíhající práce zkontrolovali zástupci města Brna ve čtvrtek 16.8. při Kontrolním dni na stavbě.

Cílem II. etapy rekonstrukce jižního křídla hradu Špilberku je především rehabilitace dosud neopravené a veřejnosti nepřístupné části hradu.

 

Jižní křídlo hradu Špilberku se promění nejvíce
V současné době již byly dokončeny veškeré práce na opravě střechy a krovu. Pro zachování co největšího množství původních konstrukcí se odstraňují pouze poškozené části jednotlivých trámů a nahrazují se tzv. protézami. Po dokončení probíhajících prací vzniknou v 1. a 2. patře nové výstavní prostory, které budou vybaveny pro instalaci stálé výstavy Výtvarné umění 2. poloviny 20. století a pro příležitostné výstavy. V přízemí vzniknou nová pokladna, šatny a zázemí pro herce letní scény a nová pokladna pro návštěvníky. V suterénu vzniká z terasy nový nástupní prostor pro návštěvníky hradu, prodejny publikací a suvenýrů, kavárna a zázemí restaurace.

V prostoru bývalé hradní vinárny je již vyzděna výtahová šachta a úprava kamenného točitého schodiště mezi vinárnou a hláskou. Pokračuje postupná demontáž hodnotného zabudovaného interiéru bývalé vinárny (dřevěné lavice, obklady stěn aj.) a v restaurátorském ateliéru probíhá jejich obnova, včetně výroby nových interiérových prvků. Dále je prováděna odborná řemeslná repase oken a montáže rozvodů všech sítí. Po dokončení všech prací bude obnovena restaurace, jejíž interiér včetně několika cenných kachlových kamen se vrátí podle dochovaných dobových fotografií do podoby svého vzniku za 2. světové války.

 

Rekonstrukce jižního křídla přinese například novou restauraci s denním i nočním provozem, otevření nových výstavních sálů včetně nové expozice moderního a současného výtvarného umění. Vznikne zde také turistické informační centrum, edukační centrum pro práci s dětským návštěvníkem nebo studovna.

Ve středním křídle byly dokončeny stavební práce na šatnách a zázemí pro sólisty letních kulturních akcí na nádvoří hradu, probíhají dokončovací práce na dětském edukačním centru a navazujícím přednáškovém sálu.
 

Záchranný archeologický výzkum jižního křídla hradu Špilberku

Jižní křídlo Špilberku nebylo doposud dotčeno významnějším archeologickým výzkumem. Až při jeho rekonstrukci v letech 2011–2012 se naskytla možnost nahlédnout v rámci stavebních prací pod podlahy historických budov. Očekávání bylo o to větší, že právě do prostoru jižního křídla je historickými prameny situován objekt hradního paláce, tedy vlastního rezidenčního sídla moravských markrabat. Rozsáhlé stavební úpravy spojené s přestavbou gotického hradu na renesanční a barokní pevnost značně poškodily původní terénní situace, přesto archeologický a stavebně-historický průzkum pracovníků Muzea města Brna přinesl řadu nových poznatků.

 

Díky novým výzkumům se podařilo doplnit půdorys hradu na jeho jižní frontě. Odhalením dochovaných základů byly zjištěny rozměry a dispozice všech místností přízemí palácového traktu. Komplexní představu si lze nyní udělat také o pevnostních prvcích hradu, a to zejména o doposud jen tušené parkánové zdi. Tato předsunutá hradba z přelomu 13. a 14. se původně nacházela mezi hradním příkopem a hlavní hradební zdí. Po vybudování kasemat uvnitř jižního hradního příkopu a při následném rozšíření kasárenských objektů v polovině 18. století byla jako nepotřebná zasypána a nově odhalena teprve nyní.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Chodíme po městě každý den, ale málokdy se zastavíme a rozhlédneme se kolem sebe. Brněnské budovy přitom nabízí úžasnou architekturu, která je často opěvována pouze turisty, kteří se na rozdíl od nás...
18.03.2018 - 08:40
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Komentáře