Reklama
reklama

Jitka Zelenková: Zpívá jen naživo a sametový hlas je dnes její logo

Zpěvačka Jitka Zelenková patří se svým krásným, lehce nakřáplým altem na výsluní české hudební scény. V současné době zpívá na svých koncertech bez playbacku – naživo - skladby baladického a šansonového charakteru, ale i swing. V rozhovoru pro noviny CENTRUM news zpěvačka prozradila, že nyní bojuje se známou písní „Když se narodíme“. „Rádia si ji vybrala pro moji prezentaci. Ta píseň patří do mé popové kariéry, ale já jsem dnes už úplně někde jinde. Takže mě to štve. Ale pokud lidé chtějí, ráda jim „Když se narodíme“ zazpívám,“ vysvětluje Jitka Zelenková.

Do Brna jste přijela zazpívat na koncertu pro Nadační fond Krtek, který pomáhá na dětské onkologii. Proč a jak si vybíráte charitativní projekty, které podpoříte?

Už celou řadu let podporuji hned několik projektů ročně. Samozřejmě neříkám ano na každý projekt. Už poznám, který projekt je dobře zorganizovaný a má smysl a peníze jdou opravdu tam, kam mají. To je totiž na charitativních projektech nejdůležitější. Na mail mně chodí spousta žádostí a tímto se omlouvám těm, kterým nevyhovím. Nikdy totiž nemůžu vědět, že to není jen zástěrka pro vylákání peněz. Podporuju nadace Krtek, Srdce pro děti, nadaci Mathildi Nosticové. U Krtka a s Robertem Jíchou v Brně jsem ale spolupracovala poprvé.

 

Narodila jste se v Brně. Dá říct, že jste Brňák?

Moji rodiče se seznámili právě tady v Brně v Janáčkově opeře, maminka byla zpěvačka a tatínek houslista. Já jsem se v Brně žila do svých pěti let a pak na dalších místech v republice – Rakovník, Praha, Poděbrady. Jako Brňák se proto necítím. Byla jsem putovní dítě a proto mě dnes nevadí cestovat a být v hotelích. Jsem na to zvyklá.

 

Rodiče byli muzikanti. Měli radost, že jste se rozhodla pro hudbu a kariéru zpěvačky?

Jenže já měla doma „vážňáky“! Táta byl dirigent symfonického orchestru, maminka první operetní diva Na Fidlovačce, pak ve filharmonickém sboru. Dělila zpěváky na „vy“ a „my“. Brala mě s rezervou, prý „ten tvůj ševelivý hlas...“ Tak jsem jí to pak napsala jako věnování na svou desku: „Maminko, tady máš ten ševelivý hlas!“ Táta mě ale podporoval, už v šestnácti jsem díky němu zpívala s orchestrem světové standardy.

 

Máte v Brně ještě po těch letech někoho, ke komu chodíte?

V Brně mám hodně známých, ale také část svého příbuzenstva. Žije tu teta, sestra mé maminky, která už má svůj věk a bydlí v pečovatelském ústavu. Kdykoliv jedu do Brna, nebo mám cestu přes Brno, vždy se za ní zastavím. Když je čas, sejdu se i s bratrancem. Je škoda, že s touto mojí brněnskou částí rodiny se moc nevídám. Vztah k Brnu ale mám hezký. Nejvíc mám toto město ráda na jaře, tady vše kvete o několik týdnů dřív, než jinde v republice. Ráda také vzpomínám na Riviéru, tam jsem jako dítě chodila plavat.

 

 

Poprvé jste nyní přijala muzikálovou roli. Královnu Viktorii v muzikálu Fantom Londýna, který má premiéru 18. května. Proč zpíváte muzikál až nyní? Dřív jste neměla nabídky?

Ano, neměla jsem nikdy nabídky, ale především mě muzikál nikdy nelákal. Já jsem solitérní typ a mám určitou barvu hlasu, na kterou se muzikálové role moc nepíšou. Jednou jsem už ale v muzikálu zpívala. Jednu krásnou píseň – Anděla - v Pomádě. To samé si zazpívám ve Fantomu Londýna. Mám tam jen jednu sólovou píseň Královny Viktorie. Požádal mě o to výborný textař Michal Prostějovský, se kterým se znám už řadu let, a já mu ráda vyhověla. Přijala jsem roli v muzikálu také proto, abych změnila prostředí a poznala něco nového. Muzikál se totiž hraje v Ostravě, což je pryč z Prahy a to mě zajímá.

 

Mluvíte o své barvě hlasu. Označuje se jako sametový. Kdo vám to označení přisoudil?

Jitka Zelenková a sametový hlas, to je takové moje logo. Přiřadili mi ho kdysi dávno moderátoři v rádiu, kteří, když mě uváděli, říkali: „Přijde sametový hlas“. Supraphon pak tak nazval jedno moje CD a už mi to zůstalo. Já jsem si to nevymyslela, ani to nepoužívám, to bych si netroufla. Prostě používají to pořadatelé a lidé vědí, kdo pod značkou „sametový hlas“ zpívá.

 

Co nyní zpíváte?

Hlavně známé popové písničky z mých CD. Když je ale zpívám na samostatných koncertech, mají tyto písničky jinou podobu. Doprovází mě totiž klavír a kontrabas, takže jsou to písně s nádechem šansonu a baladického vyprávění. No a pak ráda zabrousím i do swingu, spolupracuji s mnoha orchestry, což je moje druhá láska. Nemyslím si, že jsem čistokrevně popová zpěvačka, nejsem ani šansonová. Pohybuju se někde mezi. Baví mě různé žánry střídat.

 

 

Patříte mezi české královnou popu, přesto mám trochu pocit, že se o vás moc nepíše. Nejste vidět v médiích. Proč?

Co se týká médií, musím říct, že dnešní doba je strašným způsobem bulvarizovaná. O zpěvácích se píše jen v bulvárních novinách, za bulvár já považuju i MFDnes, která jednou za čas napíše o nějakém koncertu nebo vydaném CD. Bulváru se vyhýbám a naštěstí nejsem žebříčková osobnost, aby mě sledovali fotografové. A jsem za to nesmírně ráda.

 

Jak si vás ale najdou lidé v sálech?

Mám svoje publikum, které o všem podstatném informuji na svých internetových stránkách www.jitkazelenkova.cz. Kamarádi a spolupracovníci Karla Gotta mi loni na podzim založili k narozeninám facebookovou stránku. Tam jsou také všechny informace o tom, co dělám a na čem pracuji. Fotky z koncertů, z nahrávání.

 

Facebook je fenomén. Nemáte ale strach z určité ztráty soukromí?

Toto mám ohlídané. Je to forma komunikace, která, když není příliš soukromá a je elegantní, je mi blízká. Sama píšu na svoje stránky vzkazy, poděkování. Zatím se mi nestalo, že by mi na facebooku přistála nějaká vulgární nebo negativní zpráva. Pomalu mi tam přibývají fanoušci, ale pro mě nejsou důležité masy. Jsem ráda, že mám stálé publikum.

 

Na jakou dobu ve vaší kariéře ráda vzpomínáte a kterou písničku, skladbu máte nejraději?

Já jsem nejraději v současnosti. A spíš vám řeknu, kterou písničku ne tak ráda zpívám. Nemůžu o ní přitom říct, že ji nemám ráda, to by bylo k publiku neuctivé. Je to „Když se narodíme“. Má to souvislost s rádii, která si tuto písničku po dlouhé době vybrala jako prezentování mně, jako zpěvačky a hrají ji pořád dokola. Ale moje založení je dnes už někde jinde, takže mě to trochu štve. Samozřejmě ale kvůli lidem a když si to přejí, tuto písničku ráda zazpívám.

 

 

Vaše poslední deska má v závorce (proč ráda zpívám) – tak proč?

Čím dál tím víc si zpěv užívám. Mám ráda živé koncerty, kontakt s publikem, na playback mě nedostanete. Cítím se dobře při recitálech, v divadlech.  Neuvěřitelně moc jsem se těšila do brněnského Městského divadla, což je nejlepší muzikálové divadlo v Česku a na Slovensku. Přála bych si, aby toto divadlo, když přijede do Prahy, mělo stejný úspěch, jako pražská divadla a muzikály. V Brně máte nejlepší muzikály a nejlepší muzikálové herce a zpěváky. Navíc toto divadlo je nejlépe vybavené, byla jsem tu při koncertě jako ryba ve vodě.

 

Jste úspěšná sólová zpěvačka a v co v osobním životě jste také „singl“. Vidíte to jako výhodu?

Je to někdy výhoda a někdy nevýhoda. Jsem tak šťastná. Existuje na to manželský vtip: Víte, jaká je výhoda manželství? Že nejste sám. A víte, jaká je nevýhoda manželství? Že nejste sám! JJsem ráda, že jsem sama. Mám svoje zvyky a navíc v mém věku už není jednoduché, se s někým seznámit. To by mi musel někdo propadnout stropem. Já stále spěchám z bodu A do bodu B. Z auta, domů, do divadla, na nákup, na schůzku. Málo, téměř vůbec nechodím na večírky, nebaví mě. Tak nemám ani kde potkat muže. Když mám volno, radši odpočívám a relaxuji.

 

Jak relaxujete a získáváte energii? Co nebo kdo vám v tom nejvíce pomáhá?

V zimě na běžkách a v létě na kole. Na běžky jezdím do Harrachova a na Jizerku. Tam se ubytuju, a když je sluníčko, vyjedu. Jsem běžkař samotář, užívám si přírodu a stopu sama. Uvolním se, srovnám myšlenky. Všichni už sice letos nadávají na sníh, ale já si Velikonoce ještě užiju na sněhu na běžkách. Na kole pak jezdím okolo Třeboně. A na Křivoklátsku mám  chatu, tak sedím a jezdím po lesích. To ale neznamená, že nemám ráda lidi, přátele. Ráda se pobavím, ale pak se stáhnu do sebe. Je mi tak dobře, můžu se koncentrovat a o to lepší jsem pak na jevišti.

 

Vrátím se ještě k nevýhodě singlu, opravdu vám nikdy není smutno?

Jedinou nevýhodu v tom, že jsem sama, vidím, když něco potřebuji spravit a vyměnit. I na kapající kohoutek si musím zavolat nějakého hodinového manžela s těsněním. Jenže ten si v případě Jitka Zelenková za to řekne tři tisíce. Smutno mi není. Muži nemají rádi vůdčí typy a já jsem taková „paní vedoucí“. Jsem zvyklá komandovat – muzikanty, zvukaře - a vše si vyřizovat sama.

 

Téměř každý rok vydáváte desku, kdy můžeme čekat další?

K nové desce potřebuju kvalitní materiál. Něco krásného mám v hlavě, takže těšit se můžete.

 

Jak vznikají vaše CD?

Vždy se desce naplno věnuji. Vše musím mít na sto procent. Písničky, obal. Každé desce ale musím sehnat sponzory, což je nákladné a není to lehké. Musím najít někoho, kdo má rád můj hlas a je ochoten na to přispět. Pak až je hotová a mám za sebou křest, tak ji odložím, založím, neposlouchám ji a soustředím se v hlavě na další projekt. Jsem typ, který musí mít CD, vzít ho do ruky jako knížku, otevřít a začíst se. Což je sice dražší, ale já nechci znít jen na internetu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře