Reklama
reklama

Jedovatý alkohol může být v horkém grogu, punči i cukroví

Před další vlnou otrav metanolem nyní varují lékaři i policie. V oběhu je podle posledních odhadů stále ještě nejméně pět tisíc litrů lihovin se smrtelně nebezpečným množství metylalkoholu. Odborníci radí, aby si lidé na vánočních trzích nebo na jiných oslavách spojených s Vánoci, nad šálkem grogu, punče nebo jiného teplého nápoje, dobře rozmysleli, jakého alkoholu se chtějí napít. 

Rum přitom neodmyslitelně patří do horkých vánočních nápojů. Do punče nebo grogu. Metylalkohol však neodpaří ani vařící voda. „Velmi doporučuji, aby si lidé dávali pozor na to, co pijí. Ani horká voda nemá vliv na to, aby se v nápoji snížil obsah metanolu. Neodpaří se,“ varoval ředitel hygieniků Jan Mareček. Pokud už ale chuti na grog ve stánku na náměstí neodoláte, radí hygienici vyžádat si od prodejce doklad, že lihovina, kterou nalévá, je legální.

 

Podobné riziko otravy metanolem platí i u vánočního cukroví, co kterého se lihovina přidává. „V pečeném cukroví se metanol odpaří, v tom nepečeném chci znovu zdůraznit, že i malá dávka metanolu může ohrozit na životě,“ dodal Mareček.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře