Reklama
reklama

Inspektoři zkontrolovali na tržnici v Hatích stánky se zábavní pyrotechnikou

Silvestr a s ním spojené oslavy se blíží a proto se na prodejce petard a rachejtlí zaměřili kontroloři z České obchodní inspekce. Ke stánkům na tržnici v Hatích tentokrát vyrazili společně s pracovníky Úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva. Nejčastější prohřešky, které objevili, bylo nedostatečné označení zboží nebo chybějící certifikace pro prodej v České republice.

Na tržnici tentokrát inspektoři nestačili udělat ani kontrolní nákup. Jakmile je obchodníci spatřili, nechali veškeré zboží ladem a utekli se schovat. „Velké množství výrobků nebylo řádně označeno. Na některých chyběly evropské certifikáty k prodeji nebo zkušební značky. Na takové zboží jsme vydali zákaz prodeje,“ shrnula kontrolu ředitelka jihomoravské pobočky ČOI Tatiana Neuhybelová.

 

Zboží, u kterého chyběly informace o složení, bylo odesláno do laboratoře, aby se zjistilo, o jakou třídu výbušnin se jedná či zda jej vůbec lze prodávat lidem bez odborné způsobilosti.

 

Situace v prodeji pyrotechniky se ale podle inspektorů rok od roku zlepšuje. V Hatích, kde před Silvestrem v roce 2006 došlo k velkému požáru se škodou okolo 40 milionů korun, už nejsou stánky s pyrotechnikou rozmístěny mezi oblečení a dalším zbožím. Zhruba 80 procent kontrolovaného zboží bylo také řádně označeno a opatřeno českým návodem. Přesto však skladování zboží tam není stále není ideální, především kvůli umístění ve vlhkém prostředí.

 

Pyrotechnika je řazena do čtyř kategorií.  Pyrotechniku první třídy si mohou zakoupit zákazníci už od patnácti let, druhou třídu od osmnácti let a třetí od jednadvaceti let. Výrobky čtvrté kategorie už nepatří mezi zábavní pyrotechniku, nýbrž k nebezpečným výbušninám, proto se nesmí prodávat.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Hrad Špilberk Foto: Centrum news
Rok 1968 v Brně očima cenzora. Tak se jmenuje nová výstava Muzea města Brna, která připomene letošní 50. výročí okupace Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy.
22.08.2018 - 07:00
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Komentáře