Reklama
reklama

Inspektoři zkontrolovali na tržnici v Hatích stánky se zábavní pyrotechnikou

Silvestr a s ním spojené oslavy se blíží a proto se na prodejce petard a rachejtlí zaměřili kontroloři z České obchodní inspekce. Ke stánkům na tržnici v Hatích tentokrát vyrazili společně s pracovníky Úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva. Nejčastější prohřešky, které objevili, bylo nedostatečné označení zboží nebo chybějící certifikace pro prodej v České republice.

Na tržnici tentokrát inspektoři nestačili udělat ani kontrolní nákup. Jakmile je obchodníci spatřili, nechali veškeré zboží ladem a utekli se schovat. „Velké množství výrobků nebylo řádně označeno. Na některých chyběly evropské certifikáty k prodeji nebo zkušební značky. Na takové zboží jsme vydali zákaz prodeje,“ shrnula kontrolu ředitelka jihomoravské pobočky ČOI Tatiana Neuhybelová.

 

Zboží, u kterého chyběly informace o složení, bylo odesláno do laboratoře, aby se zjistilo, o jakou třídu výbušnin se jedná či zda jej vůbec lze prodávat lidem bez odborné způsobilosti.

 

Situace v prodeji pyrotechniky se ale podle inspektorů rok od roku zlepšuje. V Hatích, kde před Silvestrem v roce 2006 došlo k velkému požáru se škodou okolo 40 milionů korun, už nejsou stánky s pyrotechnikou rozmístěny mezi oblečení a dalším zbožím. Zhruba 80 procent kontrolovaného zboží bylo také řádně označeno a opatřeno českým návodem. Přesto však skladování zboží tam není stále není ideální, především kvůli umístění ve vlhkém prostředí.

 

Pyrotechnika je řazena do čtyř kategorií.  Pyrotechniku první třídy si mohou zakoupit zákazníci už od patnácti let, druhou třídu od osmnácti let a třetí od jednadvaceti let. Výrobky čtvrté kategorie už nepatří mezi zábavní pyrotechniku, nýbrž k nebezpečným výbušninám, proto se nesmí prodávat.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře