Reklama
reklama

Inspektoři zkontrolovali na tržnici v Hatích stánky se zábavní pyrotechnikou

Silvestr a s ním spojené oslavy se blíží a proto se na prodejce petard a rachejtlí zaměřili kontroloři z České obchodní inspekce. Ke stánkům na tržnici v Hatích tentokrát vyrazili společně s pracovníky Úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva. Nejčastější prohřešky, které objevili, bylo nedostatečné označení zboží nebo chybějící certifikace pro prodej v České republice.

Na tržnici tentokrát inspektoři nestačili udělat ani kontrolní nákup. Jakmile je obchodníci spatřili, nechali veškeré zboží ladem a utekli se schovat. „Velké množství výrobků nebylo řádně označeno. Na některých chyběly evropské certifikáty k prodeji nebo zkušební značky. Na takové zboží jsme vydali zákaz prodeje,“ shrnula kontrolu ředitelka jihomoravské pobočky ČOI Tatiana Neuhybelová.

 

Zboží, u kterého chyběly informace o složení, bylo odesláno do laboratoře, aby se zjistilo, o jakou třídu výbušnin se jedná či zda jej vůbec lze prodávat lidem bez odborné způsobilosti.

 

Situace v prodeji pyrotechniky se ale podle inspektorů rok od roku zlepšuje. V Hatích, kde před Silvestrem v roce 2006 došlo k velkému požáru se škodou okolo 40 milionů korun, už nejsou stánky s pyrotechnikou rozmístěny mezi oblečení a dalším zbožím. Zhruba 80 procent kontrolovaného zboží bylo také řádně označeno a opatřeno českým návodem. Přesto však skladování zboží tam není stále není ideální, především kvůli umístění ve vlhkém prostředí.

 

Pyrotechnika je řazena do čtyř kategorií.  Pyrotechniku první třídy si mohou zakoupit zákazníci už od patnácti let, druhou třídu od osmnácti let a třetí od jednadvaceti let. Výrobky čtvrté kategorie už nepatří mezi zábavní pyrotechniku, nýbrž k nebezpečným výbušninám, proto se nesmí prodávat.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře