Reklama
reklama

ICRC je otevřeno. Špičkový výzkum srdce a mozku začíná

Mezinárodní centrum klinického výzkumu ICRC, jehož 1. budova byla postavena v areálu Fakultní nemocnice u sv. Anny, se 12. října otevřelo světu. Do nových prostor pro léčbu kardiovaskulárních a neurologických onemocnění se postupně do konce roku přestěhují první pacienti. Do té doby začne i stavba druhé budovy.

„Centrum je tvořeno dvěma klinikami – kardiovaskulární a neurologickou, dále rozsáhlým komplexem tzv. integrovaných vědeckých laboratoří. Obě klinická pracoviště stejně jako jednotlivé vědecké laboratoře představují současnou absolutní světovou špičku,“ uvedl Tomáš Kára, vedoucí lékař Mezinárodního centra klinického výzkumu.

 

Aktivity centra budou inovativním způsobem směřovat k nalézání a ověřování nových metod v prevenci, časné diagnostice a léčbě onemocnění srdce a mozku. Tato skupina chorob je totiž v rozvinutých zemích příčinou až dvou třetin úmrtí.

 

Ojedinělá koncepce těsného propojení lékařského výzkumu s klinickou péčí umožní velmi rychle přenášet výsledky nejnovějších výzkumů do klinické praxe. Například cílem preventivního programu Kardiovize 2030 je dosáhnout takové změny životního stylu občanů a prostředí města Brna, které umožní, aby se město Brno stalo do roku 2030 městem s nejnižší kardiovaskulární nemocností a úmrtností v ČR.

 

Již dnes mezinárodní vědecké týmy ICRC spolupracují také s téměř čtyřmi desítkami předních našich i zahraničních firem na vývoji nových technologií, biotechnologií, léků, softwaru a pokročilých materiálů, jež by již v brzké budoucnosti měly začít ovlivňovat vývoj medicíny. Jedná se například o nové technologie pro léčbu pokročilých forem srdečního selhání, infarktu myokardu, život ohrožujících poruch srdečního rytmu, hypertenze či cévních mozkových příhod.

 

Stavba budovy mezinárodního centra začala v červnu 2010. Významnou úlohu v něm má dlouhodobá spolupráce FN u sv. Anny v Brně s renomovanou americkou Mayo Clinic, která je zároveň špičkovou nemocnicí, zdravotnickou univerzitou a jedním z nejvýznamnějších center lékařského výzkumu na světě. ICRC má sedm nadzemních a tři podzemní podlaží. Náklady na vznik centra se blíží pěti miliardám korun. V současné době pracuje v ICRC 17 mezinárodních vědeckých týmů, které tvoří celkem 307 odborníků.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře