Reklama
reklama

ICRC je otevřeno. Špičkový výzkum srdce a mozku začíná

Mezinárodní centrum klinického výzkumu ICRC, jehož 1. budova byla postavena v areálu Fakultní nemocnice u sv. Anny, se 12. října otevřelo světu. Do nových prostor pro léčbu kardiovaskulárních a neurologických onemocnění se postupně do konce roku přestěhují první pacienti. Do té doby začne i stavba druhé budovy.

„Centrum je tvořeno dvěma klinikami – kardiovaskulární a neurologickou, dále rozsáhlým komplexem tzv. integrovaných vědeckých laboratoří. Obě klinická pracoviště stejně jako jednotlivé vědecké laboratoře představují současnou absolutní světovou špičku,“ uvedl Tomáš Kára, vedoucí lékař Mezinárodního centra klinického výzkumu.

 

Aktivity centra budou inovativním způsobem směřovat k nalézání a ověřování nových metod v prevenci, časné diagnostice a léčbě onemocnění srdce a mozku. Tato skupina chorob je totiž v rozvinutých zemích příčinou až dvou třetin úmrtí.

 

Ojedinělá koncepce těsného propojení lékařského výzkumu s klinickou péčí umožní velmi rychle přenášet výsledky nejnovějších výzkumů do klinické praxe. Například cílem preventivního programu Kardiovize 2030 je dosáhnout takové změny životního stylu občanů a prostředí města Brna, které umožní, aby se město Brno stalo do roku 2030 městem s nejnižší kardiovaskulární nemocností a úmrtností v ČR.

 

Již dnes mezinárodní vědecké týmy ICRC spolupracují také s téměř čtyřmi desítkami předních našich i zahraničních firem na vývoji nových technologií, biotechnologií, léků, softwaru a pokročilých materiálů, jež by již v brzké budoucnosti měly začít ovlivňovat vývoj medicíny. Jedná se například o nové technologie pro léčbu pokročilých forem srdečního selhání, infarktu myokardu, život ohrožujících poruch srdečního rytmu, hypertenze či cévních mozkových příhod.

 

Stavba budovy mezinárodního centra začala v červnu 2010. Významnou úlohu v něm má dlouhodobá spolupráce FN u sv. Anny v Brně s renomovanou americkou Mayo Clinic, která je zároveň špičkovou nemocnicí, zdravotnickou univerzitou a jedním z nejvýznamnějších center lékařského výzkumu na světě. ICRC má sedm nadzemních a tři podzemní podlaží. Náklady na vznik centra se blíží pěti miliardám korun. V současné době pracuje v ICRC 17 mezinárodních vědeckých týmů, které tvoří celkem 307 odborníků.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře