Reklama
reklama

ICRC je otevřeno. Špičkový výzkum srdce a mozku začíná

Mezinárodní centrum klinického výzkumu ICRC, jehož 1. budova byla postavena v areálu Fakultní nemocnice u sv. Anny, se 12. října otevřelo světu. Do nových prostor pro léčbu kardiovaskulárních a neurologických onemocnění se postupně do konce roku přestěhují první pacienti. Do té doby začne i stavba druhé budovy.

„Centrum je tvořeno dvěma klinikami – kardiovaskulární a neurologickou, dále rozsáhlým komplexem tzv. integrovaných vědeckých laboratoří. Obě klinická pracoviště stejně jako jednotlivé vědecké laboratoře představují současnou absolutní světovou špičku,“ uvedl Tomáš Kára, vedoucí lékař Mezinárodního centra klinického výzkumu.

 

Aktivity centra budou inovativním způsobem směřovat k nalézání a ověřování nových metod v prevenci, časné diagnostice a léčbě onemocnění srdce a mozku. Tato skupina chorob je totiž v rozvinutých zemích příčinou až dvou třetin úmrtí.

 

Ojedinělá koncepce těsného propojení lékařského výzkumu s klinickou péčí umožní velmi rychle přenášet výsledky nejnovějších výzkumů do klinické praxe. Například cílem preventivního programu Kardiovize 2030 je dosáhnout takové změny životního stylu občanů a prostředí města Brna, které umožní, aby se město Brno stalo do roku 2030 městem s nejnižší kardiovaskulární nemocností a úmrtností v ČR.

 

Již dnes mezinárodní vědecké týmy ICRC spolupracují také s téměř čtyřmi desítkami předních našich i zahraničních firem na vývoji nových technologií, biotechnologií, léků, softwaru a pokročilých materiálů, jež by již v brzké budoucnosti měly začít ovlivňovat vývoj medicíny. Jedná se například o nové technologie pro léčbu pokročilých forem srdečního selhání, infarktu myokardu, život ohrožujících poruch srdečního rytmu, hypertenze či cévních mozkových příhod.

 

Stavba budovy mezinárodního centra začala v červnu 2010. Významnou úlohu v něm má dlouhodobá spolupráce FN u sv. Anny v Brně s renomovanou americkou Mayo Clinic, která je zároveň špičkovou nemocnicí, zdravotnickou univerzitou a jedním z nejvýznamnějších center lékařského výzkumu na světě. ICRC má sedm nadzemních a tři podzemní podlaží. Náklady na vznik centra se blíží pěti miliardám korun. V současné době pracuje v ICRC 17 mezinárodních vědeckých týmů, které tvoří celkem 307 odborníků.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře