Reklama
reklama

Hrad Špilberk potřebuje další opravy

Vyřešit havarijní stav izolace teras jižního a východního křídla hradu Špilberk a statiky spojovacího schodiště hradu Špilberk by mělo 10 milionů korun. Ty město získá tak, že převede potřebné finanční prostředky do rozpočtu na rok 2012 z – mimo jiné - již schválené dotace na plánovanou úpravu přístupové cesty do Wilsonova lesa.

Brno - Přestože ve druhé etapě oprav hradu počítalo město Brno s částkou přesahující 317 milionů korun, musela rada města rozhodnout o navýšení dotace. Důvodem byl havarijní stav izolace teras jižního a východního křídla hradu a statiky spojovacího schodiště. Hrozilo tak poškození nově opravované hradní restaurace a prostor pod jižním křídlem.

 

Izolace teras jsou v současné době ve velice špatném technickém stavu, a to zejména v důsledku nekvalitního a neodborného provedení prací při posledních opravách v roce 1991. Nejde tedy pouze o lokální závady. Z těchto důvodů také na mnoha místech dochází k přímému pronikání dešťových vod do obvodového zdiva pod terasami, následně pak k degradaci tohoto zdiva a k opadávání omítek. Zvláště nebezpečné je pronikání vody k hlavním stropním trámům a k dalším dřevěným prvkům stropu.

 

„Z toho vyplývá, že jediným správným řešením zjištěné havárie je celková rekonstrukce obou teras v rámci probíhajících oprav hradu. Pokud by totiž došlo k zatečení vody do již rekonstruovaných částí hradu, prostředky vynaložené na obnovu by byly promrhány a nutnost oprav by si vyžádala přerušení provozu v dotčených prostorách hradu,“ upozornil primátor Brna Roman Onderka.

 

Nutnost oprav se týká také spojovacího schodiště u východní bašty, kde se na jaře 2011 objevily v jeho cihelné konstrukci podélné trhliny. Případné odložení řešení problému by mohlo znamenat takové poškození zdiva schodiště, které povede k jeho uzavření pro veřejnost a následné rekonstrukci s vyššími náklady.

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Komentáře