Reklama
reklama

Hrad Špilberk potřebuje další opravy

Vyřešit havarijní stav izolace teras jižního a východního křídla hradu Špilberk a statiky spojovacího schodiště hradu Špilberk by mělo 10 milionů korun. Ty město získá tak, že převede potřebné finanční prostředky do rozpočtu na rok 2012 z – mimo jiné - již schválené dotace na plánovanou úpravu přístupové cesty do Wilsonova lesa.

Brno - Přestože ve druhé etapě oprav hradu počítalo město Brno s částkou přesahující 317 milionů korun, musela rada města rozhodnout o navýšení dotace. Důvodem byl havarijní stav izolace teras jižního a východního křídla hradu a statiky spojovacího schodiště. Hrozilo tak poškození nově opravované hradní restaurace a prostor pod jižním křídlem.

 

Izolace teras jsou v současné době ve velice špatném technickém stavu, a to zejména v důsledku nekvalitního a neodborného provedení prací při posledních opravách v roce 1991. Nejde tedy pouze o lokální závady. Z těchto důvodů také na mnoha místech dochází k přímému pronikání dešťových vod do obvodového zdiva pod terasami, následně pak k degradaci tohoto zdiva a k opadávání omítek. Zvláště nebezpečné je pronikání vody k hlavním stropním trámům a k dalším dřevěným prvkům stropu.

 

„Z toho vyplývá, že jediným správným řešením zjištěné havárie je celková rekonstrukce obou teras v rámci probíhajících oprav hradu. Pokud by totiž došlo k zatečení vody do již rekonstruovaných částí hradu, prostředky vynaložené na obnovu by byly promrhány a nutnost oprav by si vyžádala přerušení provozu v dotčených prostorách hradu,“ upozornil primátor Brna Roman Onderka.

 

Nutnost oprav se týká také spojovacího schodiště u východní bašty, kde se na jaře 2011 objevily v jeho cihelné konstrukci podélné trhliny. Případné odložení řešení problému by mohlo znamenat takové poškození zdiva schodiště, které povede k jeho uzavření pro veřejnost a následné rekonstrukci s vyššími náklady.

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře