Reklama
reklama

Hrad Špilberk potřebuje další opravy

Vyřešit havarijní stav izolace teras jižního a východního křídla hradu Špilberk a statiky spojovacího schodiště hradu Špilberk by mělo 10 milionů korun. Ty město získá tak, že převede potřebné finanční prostředky do rozpočtu na rok 2012 z – mimo jiné - již schválené dotace na plánovanou úpravu přístupové cesty do Wilsonova lesa.

Brno - Přestože ve druhé etapě oprav hradu počítalo město Brno s částkou přesahující 317 milionů korun, musela rada města rozhodnout o navýšení dotace. Důvodem byl havarijní stav izolace teras jižního a východního křídla hradu a statiky spojovacího schodiště. Hrozilo tak poškození nově opravované hradní restaurace a prostor pod jižním křídlem.

 

Izolace teras jsou v současné době ve velice špatném technickém stavu, a to zejména v důsledku nekvalitního a neodborného provedení prací při posledních opravách v roce 1991. Nejde tedy pouze o lokální závady. Z těchto důvodů také na mnoha místech dochází k přímému pronikání dešťových vod do obvodového zdiva pod terasami, následně pak k degradaci tohoto zdiva a k opadávání omítek. Zvláště nebezpečné je pronikání vody k hlavním stropním trámům a k dalším dřevěným prvkům stropu.

 

„Z toho vyplývá, že jediným správným řešením zjištěné havárie je celková rekonstrukce obou teras v rámci probíhajících oprav hradu. Pokud by totiž došlo k zatečení vody do již rekonstruovaných částí hradu, prostředky vynaložené na obnovu by byly promrhány a nutnost oprav by si vyžádala přerušení provozu v dotčených prostorách hradu,“ upozornil primátor Brna Roman Onderka.

 

Nutnost oprav se týká také spojovacího schodiště u východní bašty, kde se na jaře 2011 objevily v jeho cihelné konstrukci podélné trhliny. Případné odložení řešení problému by mohlo znamenat takové poškození zdiva schodiště, které povede k jeho uzavření pro veřejnost a následné rekonstrukci s vyššími náklady.

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře