Reklama
reklama

Hluk lze odhalit ještě před koupí bytu

Podniky, které fungují hlavně po setmění a v noci, se stále častěji musejí vyrovnávat s přísnými vyhláškami o hlukových limitech. Ani přesto nemají obyvatelé okolních bytů klidné spaní. Lidé by si proto před koupí nemovitosti měli pečlivě projít okolí, a to i pozdě večer. Jinak se může stát, že se budou několik let smiřovat s něčím, co místní už velmi dobře znají.

Brno – Spor o fungování známého brněnského klubu Fléda (v době uzávěrky měla petice za jeho zachování asi deset tisíc podpisů – pozn. red.) se dotýká hlavnělidí žijících v doslechu, kteří chtějí spát, když je program v plném proudu a když o několik hodin později návštěvníci odcházejí. Podobných míst jsou ale ve velkých městech desítky. Provozovatel Flédy se brání, že rozhodně nemůže ovlivnit, co jeho návštěvníci „vyvádějí“ po odchodu na ulici.

 

„Při výběru lokality klienti zohledňují mnoho věcí a je jasné, že mnohé se vzájemně vylučují. Pokud někdo chce žít v cihlovém domě blíže k centru, bude se muset smířit s prašností a oželí čerstvý vzduch,“ uvádí příklad realitní makléř Martin Pirkl a dodává, že zdroje hluku se většinou mohou „prozradit“ samy.

 

Pro lidi, pro které je zásadním kritériem hlučnost, respektive klid, má radu: uvažujte logicky a poznejte okolí. Jedna věc je mít na rohu ulice příjemnou pizzerii, jiná věc je ale hospůdka zaměřená na hlučnější popíjející klientelu, kdy navíc žádaný byt leží na cestě mezi tímto podnikem a zastávkou hromadné dopravy, kam chodí alkoholem podroušení hosté na noční rozjezdy.

 

Spolehlivým indikátorem hlučného nočního života jsou také taxíky. „Bydlela jsem rok na privátě v Králově Poli a od čtvrtka do neděle jsem se nevyspala. Klub za rohem slyšet nebylo, ale návštěvníci a jejich odvoz pořád,“ prozrazuje studentka Masarykovy univerzity, která si nepřála uvést jméno. Jedná se totiž o erotický klub v soukromém domě, který logicky funguje mezi desátou večerní a asi čtvrtou ranní.

Podle Pirkla bývá na rušnějších ulicích problém hlavně orientace ložnice do ulice, ovšem ani okno do vnitrobloku není výhra, pokud se v něm nachází zahrádka restaurace. „V centru Brna, kde mají staré domy třeba jen pět pater, ale vysoké stropy, se i hlasitý hovor skupiny hostů hodně rozléhá,“ zlobí se obyvatel České ulice. Otázka na hluk a na zvukotěsnost oken (což je u starých dřevěných problém) by budoucího prodávajícího neměla překvapit.

 

Vyplatit se může také oslovení lidí z okolních domů či bytů, zda do dané ulice či lokality jezdí často policie – zejména v případě, kdy kupující hodlá byt skutečně trvale užívat po několik dalších (desítek) let a spíše než vlastní hodnota nemovitosti jej zajímá kvalita života.

 

„Je jasné, že nežádoucí zdroj hluku se může objevit kdykoliv, ovšem proti novému či budovanému podniku, který porušuje předpisy, se dá bojovat lépe než proti zavedenému,“ krčí rameny muž z České ulice, který občas spí se špunty v uších. Je to cena za bydlení tři minuty od náměstí Svobody.
Podobně jako kluby může přemýšlivý budoucí kupující odhalit i jiné sousedy – například pekárnu, ze které vyjíždějí dodávky s pečivem ve čtyři hodiny ráno, anebo malou autodílnu, jejíž majitel je zvyklý pracovat na zadním dvorku i v neděli.

Autor: 
admin
Aktuálně
Hrad Špilberk Foto: Centrum news
Rok 1968 v Brně očima cenzora. Tak se jmenuje nová výstava Muzea města Brna, která připomene letošní 50. výročí okupace Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy.
22.08.2018 - 07:00
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Komentáře