Reklama
reklama

Hluk lze odhalit ještě před koupí bytu

Podniky, které fungují hlavně po setmění a v noci, se stále častěji musejí vyrovnávat s přísnými vyhláškami o hlukových limitech. Ani přesto nemají obyvatelé okolních bytů klidné spaní. Lidé by si proto před koupí nemovitosti měli pečlivě projít okolí, a to i pozdě večer. Jinak se může stát, že se budou několik let smiřovat s něčím, co místní už velmi dobře znají.

Brno – Spor o fungování známého brněnského klubu Fléda (v době uzávěrky měla petice za jeho zachování asi deset tisíc podpisů – pozn. red.) se dotýká hlavnělidí žijících v doslechu, kteří chtějí spát, když je program v plném proudu a když o několik hodin později návštěvníci odcházejí. Podobných míst jsou ale ve velkých městech desítky. Provozovatel Flédy se brání, že rozhodně nemůže ovlivnit, co jeho návštěvníci „vyvádějí“ po odchodu na ulici.

 

„Při výběru lokality klienti zohledňují mnoho věcí a je jasné, že mnohé se vzájemně vylučují. Pokud někdo chce žít v cihlovém domě blíže k centru, bude se muset smířit s prašností a oželí čerstvý vzduch,“ uvádí příklad realitní makléř Martin Pirkl a dodává, že zdroje hluku se většinou mohou „prozradit“ samy.

 

Pro lidi, pro které je zásadním kritériem hlučnost, respektive klid, má radu: uvažujte logicky a poznejte okolí. Jedna věc je mít na rohu ulice příjemnou pizzerii, jiná věc je ale hospůdka zaměřená na hlučnější popíjející klientelu, kdy navíc žádaný byt leží na cestě mezi tímto podnikem a zastávkou hromadné dopravy, kam chodí alkoholem podroušení hosté na noční rozjezdy.

 

Spolehlivým indikátorem hlučného nočního života jsou také taxíky. „Bydlela jsem rok na privátě v Králově Poli a od čtvrtka do neděle jsem se nevyspala. Klub za rohem slyšet nebylo, ale návštěvníci a jejich odvoz pořád,“ prozrazuje studentka Masarykovy univerzity, která si nepřála uvést jméno. Jedná se totiž o erotický klub v soukromém domě, který logicky funguje mezi desátou večerní a asi čtvrtou ranní.

Podle Pirkla bývá na rušnějších ulicích problém hlavně orientace ložnice do ulice, ovšem ani okno do vnitrobloku není výhra, pokud se v něm nachází zahrádka restaurace. „V centru Brna, kde mají staré domy třeba jen pět pater, ale vysoké stropy, se i hlasitý hovor skupiny hostů hodně rozléhá,“ zlobí se obyvatel České ulice. Otázka na hluk a na zvukotěsnost oken (což je u starých dřevěných problém) by budoucího prodávajícího neměla překvapit.

 

Vyplatit se může také oslovení lidí z okolních domů či bytů, zda do dané ulice či lokality jezdí často policie – zejména v případě, kdy kupující hodlá byt skutečně trvale užívat po několik dalších (desítek) let a spíše než vlastní hodnota nemovitosti jej zajímá kvalita života.

 

„Je jasné, že nežádoucí zdroj hluku se může objevit kdykoliv, ovšem proti novému či budovanému podniku, který porušuje předpisy, se dá bojovat lépe než proti zavedenému,“ krčí rameny muž z České ulice, který občas spí se špunty v uších. Je to cena za bydlení tři minuty od náměstí Svobody.
Podobně jako kluby může přemýšlivý budoucí kupující odhalit i jiné sousedy – například pekárnu, ze které vyjíždějí dodávky s pečivem ve čtyři hodiny ráno, anebo malou autodílnu, jejíž majitel je zvyklý pracovat na zadním dvorku i v neděli.

Autor: 
admin
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře