Reklama
reklama

Hluk lze odhalit ještě před koupí bytu

Podniky, které fungují hlavně po setmění a v noci, se stále častěji musejí vyrovnávat s přísnými vyhláškami o hlukových limitech. Ani přesto nemají obyvatelé okolních bytů klidné spaní. Lidé by si proto před koupí nemovitosti měli pečlivě projít okolí, a to i pozdě večer. Jinak se může stát, že se budou několik let smiřovat s něčím, co místní už velmi dobře znají.

Brno – Spor o fungování známého brněnského klubu Fléda (v době uzávěrky měla petice za jeho zachování asi deset tisíc podpisů – pozn. red.) se dotýká hlavnělidí žijících v doslechu, kteří chtějí spát, když je program v plném proudu a když o několik hodin později návštěvníci odcházejí. Podobných míst jsou ale ve velkých městech desítky. Provozovatel Flédy se brání, že rozhodně nemůže ovlivnit, co jeho návštěvníci „vyvádějí“ po odchodu na ulici.

 

„Při výběru lokality klienti zohledňují mnoho věcí a je jasné, že mnohé se vzájemně vylučují. Pokud někdo chce žít v cihlovém domě blíže k centru, bude se muset smířit s prašností a oželí čerstvý vzduch,“ uvádí příklad realitní makléř Martin Pirkl a dodává, že zdroje hluku se většinou mohou „prozradit“ samy.

 

Pro lidi, pro které je zásadním kritériem hlučnost, respektive klid, má radu: uvažujte logicky a poznejte okolí. Jedna věc je mít na rohu ulice příjemnou pizzerii, jiná věc je ale hospůdka zaměřená na hlučnější popíjející klientelu, kdy navíc žádaný byt leží na cestě mezi tímto podnikem a zastávkou hromadné dopravy, kam chodí alkoholem podroušení hosté na noční rozjezdy.

 

Spolehlivým indikátorem hlučného nočního života jsou také taxíky. „Bydlela jsem rok na privátě v Králově Poli a od čtvrtka do neděle jsem se nevyspala. Klub za rohem slyšet nebylo, ale návštěvníci a jejich odvoz pořád,“ prozrazuje studentka Masarykovy univerzity, která si nepřála uvést jméno. Jedná se totiž o erotický klub v soukromém domě, který logicky funguje mezi desátou večerní a asi čtvrtou ranní.

Podle Pirkla bývá na rušnějších ulicích problém hlavně orientace ložnice do ulice, ovšem ani okno do vnitrobloku není výhra, pokud se v něm nachází zahrádka restaurace. „V centru Brna, kde mají staré domy třeba jen pět pater, ale vysoké stropy, se i hlasitý hovor skupiny hostů hodně rozléhá,“ zlobí se obyvatel České ulice. Otázka na hluk a na zvukotěsnost oken (což je u starých dřevěných problém) by budoucího prodávajícího neměla překvapit.

 

Vyplatit se může také oslovení lidí z okolních domů či bytů, zda do dané ulice či lokality jezdí často policie – zejména v případě, kdy kupující hodlá byt skutečně trvale užívat po několik dalších (desítek) let a spíše než vlastní hodnota nemovitosti jej zajímá kvalita života.

 

„Je jasné, že nežádoucí zdroj hluku se může objevit kdykoliv, ovšem proti novému či budovanému podniku, který porušuje předpisy, se dá bojovat lépe než proti zavedenému,“ krčí rameny muž z České ulice, který občas spí se špunty v uších. Je to cena za bydlení tři minuty od náměstí Svobody.
Podobně jako kluby může přemýšlivý budoucí kupující odhalit i jiné sousedy – například pekárnu, ze které vyjíždějí dodávky s pečivem ve čtyři hodiny ráno, anebo malou autodílnu, jejíž majitel je zvyklý pracovat na zadním dvorku i v neděli.

Autor: 
admin
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře