Reklama
reklama

Hledač pokladů našel v díře v lese džbán plný stříbrných mincí. Zatajil je!

Nález džbánu s tisícovkami historických stříbrných mincí zatajil v roce 2010 devětatřicetiletý muž, který poklad objevil v lese na vrchu Zlatník u Boskovic. Nález prodal sběrateli, který jej také nepřiznal. "Oba jsou nyní stíháni," řekla kriminalista Zdeňka Kyliánová, která se případem zabývá. Místo desetiprocentního nálezného nyní mužům hrozí až pět let vězení.

Neobvyklý případ, který se začal odvíjet už v polovině roku 2010. Tehdy koncem července objevil devětatřicetiletý muž z Boskovicka v listnatém lese mezi Boskovicemi a Újezdem hliněný džbán s torzem tkaniny, který byl plný stříbrných mincí. "Nádoba naditá mincemi, kterou v poměrně malé hloubce pod kameny v blíže nezjištěné době ukryl neznámý majitel, vážila přes sedm kilo. Šťastný nálezce, který se hledání pokladů věnuje ve svém volném čase, si nález z lesa odnesl, ale svou povinnost jej odevzdat už nesplnil," popsala kriminalistka.

 

  

 

Džbán z pálené hlíny ukrýval různé druhy stříbrných mincí z období 2. poloviny 15. až 1. poloviny 17. století - byly mezi nimi například tolary, krejcary, pražské groše, uherské denáry, polské mince či několik malých penízů z období vlády Vladislava Jagellonského. Podle vyjádření znalců přesahuje celková hodnota pokladu milion korun sběratelské hodnoty, jeho historická hodnota je však mnohonásobně vyšší. "Jedná se o zcela unikátní nález, který se za posledních několik desítek let na našem území podařilo objevit," řekla Dagmar Grossmannová z Moravského zemského muzea. Poklad patrně někdo zakopal v lese v době třicetileté války.

 

Značné hodnoty pokladu si přitom byl dobře vědom i jeho nálezce, protože část mincí včetně hliněného džbánu prodal sběrateli z Brněnska za 850 tisíc korun. Kriminalisté do případu vstoupili na podzim loňského roku na základě anonymního oznámení. "Podařilo se jim zajistit přes dva tisíce stříbrných mincí i džbán z pálené hlíny v hodnotě asi 300 tisíc korun, zbylé mince se překupníkovi z Brněnska už podařilo rozprodat zatím nezjištěným kupcům," dodala policistka.

 

  

 

Nálezce, kterému poklad nakonec příliš štěstí nepřinesl, si vysloužil obvinění z přečinu zatajení věci. Protože přisvojením cizí věci získal značný prospěch, více než půl milionu korun, hrozí mu trest odnětí svobody až na pět let, stejně jako sběrateli obviněnému z přečinu podílnictví.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře