Reklama
reklama

Hasiči cvičili záchranu na vodní hladině

Ve dnech 9. až 11. července se uskutečnil praktický výcvik příslušníků HZS JmK zaměřený na záchranné práce na vodní hladině. Pro výcvik, koncipovaný jako jednodenní, hasiči našli podmínky v kempu Merkur v Pasohlávkách na Brněnsku. Program byl zaměřen na zvládnutí teorie a především praxe pro práci na vodní hladině s aplikací pro potřeby HZSČR a daného HZS kraje včetně praktického provedení zásahu.

Frekventanti kurzu si během první části výcvikového dne osvojili základní návyky a postupy při práci na klidné vodní hladině, seznámili se s používáním základní výbavy. Opět se ukázalo, že rozdíly ve výbavě jsou značné, a že pro každý typ zaměstnání na vodní hladině je potřeba specifické výbavy. Za pomoci KŘ HZS Jihomoravského kraje a Vodní záchranné služby Českého červeného kříže MS Brno-střed se podařilo zajistit dostatečné množství materiálu tak, aby průběh výcviku nebyl nikterak narušen. Frekventanti si vyzkoušeli náročnost postupů záchrany bez použití speciální techniky tak, aby zvládli minima pro účelnou pomoc.

 

Druhá část výcviku byla zaměřena především na použití speciální techniky včetně zajišťovacích prostředků.Frekventanti si osvojili pravidla chování posádky na gumovém plavidle i motorovém člunu, postupy záchrany z plavidel a postupy záchrany ve ztížených podmínkách. Vyzkoušeli si i praktické modelové situace, které řešili nejen jako tým, ale i jako jednotlivci.

 

Frekventanti si vyzkoušeli velmi náročnou základní část záchrany na vodní hladině. Účastníci si obsah i aplikovanou náročnost tohoto IMZu se zaměřením na hladinovou záchranu pochvalovali. Z časových důvodů ale musely být některé prvky z připravených osnov kurzu vypuštěny. To se týkalo zejména velké části zdravovědy (zdravotní příprava probíhá v průběhu roku v souvislosti se základním zaměřením odborné přípravy).

 

Jednalo se tedy o více než osmi hodinový výcvik pro jednotlivé ÚO HZS Jihomoravského kraje, ve kterém se vystřídalo během tří dnů celkem 48 příslušníků. Všichni zvládli požadovanou teoretickou a především praktickou část praxe pro práci na vodní hladině s aplikací pro potřeby HZS ČR včetně praktického provedení zásahu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře