Reklama
reklama

Hasiči budou cvičit v torzu továrny, po demolici tam vznikne obytná čtvrt

Jihomoravští hasiči získali přímo v Brně unikátní prostor pro výcvik svých jednotek. Jedná se o nikdy nedokončenou továrnu Ergon pod bývalým lomem pod Hády. V reálném prostředí nebezpečného torza staré továrny budou simulovat situace, které jinak nemají možnost v reálném prostředí přímo ve městě nikdy vyzkoušet.

Učit se tu budou i nastupující hasiči z celé republiky. Továrnu koupila před dvěma lety společnost Trikaya, připravuje její demolici a na jejím místě chystá stavbu nové obytné čtvrti. Jihomoravští hasiči budou v továrně cvičit a trénovat celý rok. „Ergon využijeme hlavně k výcvikům, které si jinde nemáme možnost v reálných podmínkách vyzkoušet. Je vždycky lepší, když chlapi trénují v prostředí, které je pro ně nové a neznámé,“ vysvětluje  Václav Kovář z Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje. „Zatím jsme ve složitých sklepích staré továrny trénovali vyhledávání termokamerou, připravujeme se na tréninky požáru ve sklepích, budeme cvičit zásahy u požárů garáží, situace s nebezpečnými látkami, speciální záchranné akce tu bude cvičit jednotka lezců a na části továrny se potrénuje i střelmistr, který cvičí řízené odstřely budov pro záchranné práce. Sutiny pak využijí k tréninku kynologové. To je jen stručný výčet toho, k čemu stará továrna ještě poslouží," dodal Kovář. Ergon ke svému tréninku využijí i začínající hasiči z celé republiky, kteří se školí ve výcvikovém středisku v Brně-Líšni.

 

Trikaya mezitím připravuje demolici továrny, na jejím místě vyroste v šesti a půl hektarovém areálu nová obytná čtvrť. „Místo továrny proměníme ve spolupráci s městskou částí na novou klidnou, zelenou městskou zónu, jednání s městskou částí Brno-Maloměřice a Obřany a s paní starostkou Liptákovou už několik měsíců běží. Je to místo, odkud jste za patnáct minut pěšky v Moravském krasu a stejně rychle autem nebo autobusem v centru města. Nové domy a byty bychom mohli otevřít už na jaře 2015, bourat továrnu budeme těsně před zahájením stavby. V lokalitě vznikne bydlení pro dvě až tři stovky rodin,“ říká Alexej Veselý ze společnosti Trikaya. Jak by mohla čtvrť vypadat, už vymýšleli studenti architektury, jejich návrhy byly v roce 2011 vystaveny i na brněnském nádraží. Ještě letos bude na finální podobu nové čtvrti vypsána mezinárodní architektonická soutěž.

 

  

 

Aktuálně mají hasiči v areálu továrny připraven cvičný výkop, ve kterém trénují vyprošťování dělníků zavalených špatně zajištěným výkopem. „Je to extrémně náročná práce, výkop se musí napřed speciálně a dokonale zajistit a potom teprve můžeme jít lidem dole pomoct,“ doplňuje Václav Kovář.  „Případy dělníků, které zasype špatně zajištěný výkop, nejsou výjimečné a hraje se v ten okamžik o minuty. I proto tvoříme v rámci jihomoravských jednotek specializovaný tým, který bude umět zasahovat v těchto situacích na území celého kraje," dodal hasič.

 

Továrna Ergon se začala stavět v roce 1988, nikdy nebyla dokončena, a nikdy se v ní tedy ani nevyrábělo. „Podle informací, které se nám podařilo dohledat, stavěl továrnu národní podnik Ergos, který vyráběl zdravotní a rehabilitační pomůcky,“ popisuje Alexej Veselý. „Šlo o obří projekt továrny, která měla dodávat výrobky Ergosu do celého RVHP. Tyto plány zhatil rok 1989, trhy RVHP byly pro výrobce ztraceny, a byť byla továrna v podstatě hotová, a do jejího spuštění zbývalo sotva pět měsíců práce, nikdy nebyla dokončena.“ Dvacet let tak její zbytky hyzdí panorama Brna. Nová kapitola této lokality se začne psát až teď.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře