Reklama
reklama

Hana Klapalová: Olympiáda pro mě bude odměna

Některé z olympijských metálů budou z Londýna cestovat možná do Brna. Účast na letních olympijských hrách v britské metropoli má totiž téměř jistou brněnská plážová volejbalistka Hana Klapalová. Kvalifikace sice končí až v červnu, ale se svou partnerkou Lenkou Háječkovou už nyní Hana Klapalová okupuje 11. místo v olympijském žebříčku, ze kterého postupuje 16 dvojic. Šance třicetileté sportovkyně z Brna jsou tak veliké. 

Jak se žije a trénuje s pocitem, že jde o účast na olympiádě?

 

I když ta pravděpodobnost je dost velká, někdo už dokonce říká jistá, nechci nic zakřiknout. Jisté to bude až v červnu. Převládá ve mně hlavně pocit zvědavosti. Jestli tam s Lenkou pojedeme, bude to pro mě velká odměna. Olympijské hry jsou jen jednou za čtyři roky a není lehké se tam dostat. 

 

Pokud to vyjde a budete stát v zástupu olympioniků v Londýně, jaké jsou vaše šance?  

 

Chtěly bychom určitě minimálně postoupit ze skupiny, pak už hodně záleží na losu… Největší obavy máme z Číňanek, nerady s nimi hrajeme. Jejich polařka je dokonce vyšší než já jako blokařka. Neumíme na ně zatím nějak najít recept, který by fungoval a vedl by k naší výhře. Ještě nikdy jsme po utkání s nimi neodcházely z kurtu s vítězným pocitem.

 

Jak to máte rozděleno vy? Kdo je kdo ve vaší dvojici?

 

Já jsem blokařka a Lenka je výborná polařka. Jako blokařka stojím u sítě a buď se snažím zablokovat míč ve výskoku, nebo když je špatná náhra, odstupuji od sítě do pole. Lenka stojí jako polařka v poli a vybírá tvrdé smeče nebo pomalejší míče. Abychom věděly, co která má udělat, ukazujeme si za zády signály tak, aby to soupeř neviděl. Na podání se pravidelně střídáme.

 

Společně trávíte hodně času náročnými tréninky. Jistě to není vždy jednoduché…

 

Není. Hodně cestujeme, Lenka je z Prahy, já z Brna. A plážový volejbal je psychicky velice náročný sport. Neschovám se pod skupinu nebo pod tým. Jsem jen já a partnerka. Každý druhý míč je můj a nevyvleču se z ničeho. Když se mi nedaří, musím se s tím vypořádat a hrát dál. A i když nás to obě hodně baví, ani my s Lenkou se občas hádkám nevyhneme, což je asi normální, když spolu trávíme v létě víc času než s vlastní rodinou. Navíc, ne vždy jezdí na turnaje trenér, a tak chybí třetí nezávislá strana. Jsem jen já, partnerka, naše pocity a společná komunikace.

 

To není příliš obvyklé - jezdit na turnaje bez trenéra.
To skutečně není. Je to rarita. Trenér s námi nejezdí zejména kvůli financím. Celou dobu, co objíždíme světovou sérii, jezdíme bez něj. Chybí nám tak pohodlí, kdy nám může pomáhat při rozcvičce s míči nebo se postará o natočení videa soupeřek a následnou taktiku. Naštěstí i bez něj máme velmi dobré výsledky.

Čím to je? V čem jste lepší než soupeřky?

 

Naše hlavní výhoda je, že nejsme ani jedna nervózní. Lenka možná proto, že má doma malou dceru, a tak ví, že jsou důležitější věci. A já jsem taková od přírody. Co se týká fyzické zdatnosti, jsou hráčky, které jsou na tom líp i hůř, ale u plážového volejbalu nejde až tak o svaly, ale spíše o koordinaci, dynamiku a rychlost.

 

Dá se skloubit sport na profesionální úrovni se soukromým životem?

 

Z jednoho pohledu je to vlastně povolání jako každé jiné, prostě věc, která mě živí. A občas to může být i náročné. Nemám totiž jistotu stálého příjmu. Pokud máme špatné výsledky, „výplata“ není třeba žádná. Stejně tak, pokud se zraním. Zodpovědnost mám ale stejně velkou jako v jakémkoli jiném zaměstnání. Vůči partnerce možná ještě větší než kdokoli jiný v jiném zaměstnání vůči svým kolegům. Na druhou stranu je to ale i můj velký koníček a jsem hrozně ráda, že mu můžu věnovat naplno. Dělám to vlastně i ve svém volném čase, v soukromí.

 

A jednou až přijde rodina?

 

Není to nejspíš jednoduché, ale na turnajích je několik maminek, které hrají velice dobře. Jak jsem již zmínila, vzorem mi může být zrovna i partnerka Lenka. Ve svých čtyřiatřiceti letech je skvělou hráčkou i mámou. Malá Laura s námi občas i jezdí na zápasy. Pravda ale je, že s partnerem jde prakticky o vztah na dálku. Během hlavní sezóny jsem třeba týden pryč, o víkendu přijedu do Brna, následuje velké praní a v neděli už zase občas odjíždím. Bez velké dávky tolerance by to nešlo… 

 

Co když už to jednou s plážovým volejbalem nepůjde dál? Co potom?

 

Zatím si to nedokáži představit, ale jednou to asi bude nutné. Profesní život sportovců je často velmi krátký. A člověk nikdy neví, co se přihodí, zvláště po zdravotní stránce. Sama mám plastiku křížových vazů v obou kolenech. Snažím se proto myslet prakticky a studuji v Brně ekonomii a obor regenerace a výživa ve sportu.

 

Co je v současnosti největší přání Hany Klapalové?

 

Kromě účasti a úspěchu na olympiádě bych si přála, aby tady v Brně a vůbec v České republice bylo silnější a lepší zázemí pro beachvolejbal. V posledních letech sice vyrostlo několik areálů s kurty na beach a některé jsou využitelné i v zimě, ale jsou ještě pořád rezervy. Bohužel, plážový volejbal je stále ve stínu šestkového volejbalu. A nemá toho moc, čím by mohl odlákat mladé perspektivní hráče z palubovky, kromě příjemného prostředí a opravdu zajímavé hry, ve které hráč musí umět všechny činnosti a je odkázaný více sám na sebe.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře