Reklama
reklama

Grand Prix Brno: Motorky jsou 40 milionů v minusu

Se schodkem 40,6 milionu skončilo hospodaření letošní Grand Prix České republiky silničních motocyklů. Pořadatelé z brněnského Automotodromu tvrdí, že musí platit vysoký zalistovací poplatek promotérovi seriálu mistrovství světa. Pořadatelé jiných sportovních závodů zařazených do seriálů světových mistrovství nebo pohárů ovšem tvrdí, že pořadatelé Grand Prix výroky vykazujícími ztrátu, poškozují sport v České republice.

„Vydali se cestou kritiky všech, kteří jsou schopni sehnat peníze a sportu tím škodí.“ To svorně o pořadatelích brněnské Grand Prix tvrdí čtyři pořadatelé světových sportovních podniků v České republice, které redaktoři novin Centrumnews oslovili. Světové podniky basketbalistů, biatlonistů, lyžařů nebo kanoistů skončily v plusu nebo s vyrovnaným rozpočtem. „Když někdo vyprodukuje ztrátu 40 milionů, tak ať to nedělá. Působí nedůvěryhodně, otázkou je, z čeho ty ztráty kryje,“ nešetří brněnský Automotodrom pořadatel jednoho ze světových podniků. Nepřál si uvést jméno, redakce jej však zná.

 

Pořadatelé Grand Prix tvrdí, že za ekonomickým neúspěchem je zalistovací poplatek. Výše tohoto poplatku ale není oficiálně známá. „Snažíme se šetřit, šetřit a šetřit. Promotérský poplatek nám ale láme vaz,“ řekla na tiskové konferenci v Praze předsedkyně představenstva Automotodromu Brno Ivana Ulmanová. Dalším problémem, kvůli kterému se zvýšila ztráta akce, byla malá návštěvnost. Na Masarykův okruh přišlo jen 212 tisíc diváků, což byla nejslabší návštěva za poslední roky. „Na Grand Prix jezdí stále méně lidí, kteří se zdrží všechny tři dny. I pro motocyklové fanoušky z Rakouska nebo Německa je v Brně draho. Jsou drahé vstupenky, u okruhu drahé jídlo, drahé ubytování,“ potvrdil úbytek návštěvníků provozovatel jednoho z kempů u okruhu.

 

Výsledek hospodaření závodu nevylepšila ani dotace od ministerstva školství ve výši 31,5 milionu korun,ani desetimilionová dotace od kraje a města.

 

Právě město Brno ale pět milionů na Grand Prix uvolní i v příštím roce. „Nemohu se ztotožnit s označením, že Grand Prix je prodělečný podnik. Je významným podnikem a díky jeho konání výrazně profitují návazná odvětví cestovního ruchu, ubytovací a gastronomická zařízení, poskytovatelé služeb, volnočasových aktivit, prodejci pohonných hmot a další,“ uvedl primátor Brna Roman Onderka. Využitelnost akce dokládá čísly, ze kterých vyplývá, že v roce 2010 bylo z každé stokoruny utracené v rámci Grand Prix ČR do veřejných rozpočtů - formou daní, sociálního a zdravotního pojištění, pobytových a kulturních poplatků - odvedeno 42,51 koruny. Rozpočet města Brna z akce v roce 2010 inkasoval asi 5,7 milionu korun.

 

Podle ekonoma Miroslava Ševčíka z Vysoké školy ekonomické v Praze je fakt, že po sportovní stránce úspěšný podnik skončil ve ztrátě, z ekonomického hlediska neúspěch. „Ovšem tento neúspěch mohou snížit subjekty, jako podnikatelé, kraj nebo město, kteří z pořádání této akce mají vedlejší ekonomický prospěch. Tím, že pořádání takového podniku finančně dorovnají,“ dodal ekonom.

 

Rozpočet Grand Prix byl 136,9 milionu korun, schodek 40,6 milionu. V porovnání s ostatními světovými podniky působí tento schodek neuvěřitelně. Například světové poháry v běžeckém lyžování a biatlonu v Novém městě na Moravě skončily vyrovnaným hospodařením. První s rozpočtem 11 milionů a druhý s rozpočtem 26 milionů. Basketbalové mistrovství světa žen, které hostila Česká republika v roce 2010 mělo rozpočet 153 milionů korun. Také neskončilo finanční ztrátou, naopak vydělalo dva miliony korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře