Reklama
reklama

Grand Prix Brno: Motorky jsou 40 milionů v minusu

Se schodkem 40,6 milionu skončilo hospodaření letošní Grand Prix České republiky silničních motocyklů. Pořadatelé z brněnského Automotodromu tvrdí, že musí platit vysoký zalistovací poplatek promotérovi seriálu mistrovství světa. Pořadatelé jiných sportovních závodů zařazených do seriálů světových mistrovství nebo pohárů ovšem tvrdí, že pořadatelé Grand Prix výroky vykazujícími ztrátu, poškozují sport v České republice.

„Vydali se cestou kritiky všech, kteří jsou schopni sehnat peníze a sportu tím škodí.“ To svorně o pořadatelích brněnské Grand Prix tvrdí čtyři pořadatelé světových sportovních podniků v České republice, které redaktoři novin Centrumnews oslovili. Světové podniky basketbalistů, biatlonistů, lyžařů nebo kanoistů skončily v plusu nebo s vyrovnaným rozpočtem. „Když někdo vyprodukuje ztrátu 40 milionů, tak ať to nedělá. Působí nedůvěryhodně, otázkou je, z čeho ty ztráty kryje,“ nešetří brněnský Automotodrom pořadatel jednoho ze světových podniků. Nepřál si uvést jméno, redakce jej však zná.

 

Pořadatelé Grand Prix tvrdí, že za ekonomickým neúspěchem je zalistovací poplatek. Výše tohoto poplatku ale není oficiálně známá. „Snažíme se šetřit, šetřit a šetřit. Promotérský poplatek nám ale láme vaz,“ řekla na tiskové konferenci v Praze předsedkyně představenstva Automotodromu Brno Ivana Ulmanová. Dalším problémem, kvůli kterému se zvýšila ztráta akce, byla malá návštěvnost. Na Masarykův okruh přišlo jen 212 tisíc diváků, což byla nejslabší návštěva za poslední roky. „Na Grand Prix jezdí stále méně lidí, kteří se zdrží všechny tři dny. I pro motocyklové fanoušky z Rakouska nebo Německa je v Brně draho. Jsou drahé vstupenky, u okruhu drahé jídlo, drahé ubytování,“ potvrdil úbytek návštěvníků provozovatel jednoho z kempů u okruhu.

 

Výsledek hospodaření závodu nevylepšila ani dotace od ministerstva školství ve výši 31,5 milionu korun,ani desetimilionová dotace od kraje a města.

 

Právě město Brno ale pět milionů na Grand Prix uvolní i v příštím roce. „Nemohu se ztotožnit s označením, že Grand Prix je prodělečný podnik. Je významným podnikem a díky jeho konání výrazně profitují návazná odvětví cestovního ruchu, ubytovací a gastronomická zařízení, poskytovatelé služeb, volnočasových aktivit, prodejci pohonných hmot a další,“ uvedl primátor Brna Roman Onderka. Využitelnost akce dokládá čísly, ze kterých vyplývá, že v roce 2010 bylo z každé stokoruny utracené v rámci Grand Prix ČR do veřejných rozpočtů - formou daní, sociálního a zdravotního pojištění, pobytových a kulturních poplatků - odvedeno 42,51 koruny. Rozpočet města Brna z akce v roce 2010 inkasoval asi 5,7 milionu korun.

 

Podle ekonoma Miroslava Ševčíka z Vysoké školy ekonomické v Praze je fakt, že po sportovní stránce úspěšný podnik skončil ve ztrátě, z ekonomického hlediska neúspěch. „Ovšem tento neúspěch mohou snížit subjekty, jako podnikatelé, kraj nebo město, kteří z pořádání této akce mají vedlejší ekonomický prospěch. Tím, že pořádání takového podniku finančně dorovnají,“ dodal ekonom.

 

Rozpočet Grand Prix byl 136,9 milionu korun, schodek 40,6 milionu. V porovnání s ostatními světovými podniky působí tento schodek neuvěřitelně. Například světové poháry v běžeckém lyžování a biatlonu v Novém městě na Moravě skončily vyrovnaným hospodařením. První s rozpočtem 11 milionů a druhý s rozpočtem 26 milionů. Basketbalové mistrovství světa žen, které hostila Česká republika v roce 2010 mělo rozpočet 153 milionů korun. Také neskončilo finanční ztrátou, naopak vydělalo dva miliony korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře