Reklama
reklama

Fraška nazvaná památková péče v České republice

Majitelce památkově chráněného funkcionalistického Haselmannova domu Janě Černé hrozí vysoká pokuta za to, že dům nezákonně zrekonstruovala. 

Vedle toho v Brně chátrají jiné budovy, na jejichž opravu peníze nejsou, a nikdo potrestán není. Tak vypadá fraška nazvaná památková péče v České republice.

 

Je to jedna absurdita za druhou: existují zákony, na jejichž základě chtějí úřady trestat soukromého vlastníka za to, že opravuje vlastní dům. Soukromý vlastník tak nemůže dům zateplit a vyměnit okna, aby se v něm lidem dobře žilo, protože dům musí zůstat tak, jak byl před desítkami let postaven, aby se jím mohlo město chlubit. Je to o to paradoxnější, že jde o funkcionalistickou památku.

 

V českých katedrálách a kostelích je natažená elektřina, jsou tam nainstalované mikrofony a reproduktory. Faráři nezřídka používají „hands free“ mikrofony během kázání a lavice bývají upraveny pro tělesně postižené. Místo originálů soch se ve veřejném prostoru instalují makety a do fasád historických domů se umisťují skoby na uchycení trolejového vedení pro tramvaje.

 

Rozpadající se Arnoldova vila se dodnes používá jako školka, tedy k účelu, pro který rozhodně nebyla určena. Na peníze na opravu památek česká města škemrají v EU, protože na rekonstrukce nemají vlastní zdroje. Majitelka Haselmannova domu peníze má a rozhodně nechce z domu udělat památník typu Leninova mauzolea.

 

Podle vedoucího památkového odboru magistrátu Martina Zedníčka stavebník úmyslně pokračoval v poškozování památky. Je pravda, že Zedníček se drží ustanovení zákona, jenže toto ustanovení je absurdní. Stavebník úmyslně pokračoval ve zvelebování vlastního majetku, jenž jen určen k bydlení. Dělá tak přesně opak toho, co provádějí někteří obyvatelé okolí Cejlu, kteří trvale a beztrestně ničí to, co jim nepatří, například shromažďováním odpadků na dvoře nebo vybydlováním. Mnozí dluží městu desítky milionů a bydlí zadarmo.

 

Ano, na opravu Hanselmannovy vily chyběly některé byrokratické dokumenty, jenže podobného pochybení se pravidelně dopouští i města (naposledy židenická radnice), což končí tak, že jeden byrokrat pokutuje druhého, peníze se přelévají z jedné pokladny do druhé.

Byrokratická interpretace, že byla zničena památka, je absurdní. Zničen byl Německý dům na Lažanském náměstí. Kdyby bylo možné z veřejných rozpočtů přispívat vysoké částky majitelům soukromých památek, aby je opravili podle představ byrokratů, žádná kauza Hanselmannův dům by nevznikla. Místo toho byrokrati nahánějí chudáka stavebníka, který z vlastních peněz pracuje na vlastním majetku. 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře