Reklama
reklama

Fraška nazvaná památková péče v České republice

Majitelce památkově chráněného funkcionalistického Haselmannova domu Janě Černé hrozí vysoká pokuta za to, že dům nezákonně zrekonstruovala. 

Vedle toho v Brně chátrají jiné budovy, na jejichž opravu peníze nejsou, a nikdo potrestán není. Tak vypadá fraška nazvaná památková péče v České republice.

 

Je to jedna absurdita za druhou: existují zákony, na jejichž základě chtějí úřady trestat soukromého vlastníka za to, že opravuje vlastní dům. Soukromý vlastník tak nemůže dům zateplit a vyměnit okna, aby se v něm lidem dobře žilo, protože dům musí zůstat tak, jak byl před desítkami let postaven, aby se jím mohlo město chlubit. Je to o to paradoxnější, že jde o funkcionalistickou památku.

 

V českých katedrálách a kostelích je natažená elektřina, jsou tam nainstalované mikrofony a reproduktory. Faráři nezřídka používají „hands free“ mikrofony během kázání a lavice bývají upraveny pro tělesně postižené. Místo originálů soch se ve veřejném prostoru instalují makety a do fasád historických domů se umisťují skoby na uchycení trolejového vedení pro tramvaje.

 

Rozpadající se Arnoldova vila se dodnes používá jako školka, tedy k účelu, pro který rozhodně nebyla určena. Na peníze na opravu památek česká města škemrají v EU, protože na rekonstrukce nemají vlastní zdroje. Majitelka Haselmannova domu peníze má a rozhodně nechce z domu udělat památník typu Leninova mauzolea.

 

Podle vedoucího památkového odboru magistrátu Martina Zedníčka stavebník úmyslně pokračoval v poškozování památky. Je pravda, že Zedníček se drží ustanovení zákona, jenže toto ustanovení je absurdní. Stavebník úmyslně pokračoval ve zvelebování vlastního majetku, jenž jen určen k bydlení. Dělá tak přesně opak toho, co provádějí někteří obyvatelé okolí Cejlu, kteří trvale a beztrestně ničí to, co jim nepatří, například shromažďováním odpadků na dvoře nebo vybydlováním. Mnozí dluží městu desítky milionů a bydlí zadarmo.

 

Ano, na opravu Hanselmannovy vily chyběly některé byrokratické dokumenty, jenže podobného pochybení se pravidelně dopouští i města (naposledy židenická radnice), což končí tak, že jeden byrokrat pokutuje druhého, peníze se přelévají z jedné pokladny do druhé.

Byrokratická interpretace, že byla zničena památka, je absurdní. Zničen byl Německý dům na Lažanském náměstí. Kdyby bylo možné z veřejných rozpočtů přispívat vysoké částky majitelům soukromých památek, aby je opravili podle představ byrokratů, žádná kauza Hanselmannův dům by nevznikla. Místo toho byrokrati nahánějí chudáka stavebníka, který z vlastních peněz pracuje na vlastním majetku. 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Komentáře