Reklama
reklama

Fraška nazvaná památková péče v České republice

Majitelce památkově chráněného funkcionalistického Haselmannova domu Janě Černé hrozí vysoká pokuta za to, že dům nezákonně zrekonstruovala. 

Vedle toho v Brně chátrají jiné budovy, na jejichž opravu peníze nejsou, a nikdo potrestán není. Tak vypadá fraška nazvaná památková péče v České republice.

 

Je to jedna absurdita za druhou: existují zákony, na jejichž základě chtějí úřady trestat soukromého vlastníka za to, že opravuje vlastní dům. Soukromý vlastník tak nemůže dům zateplit a vyměnit okna, aby se v něm lidem dobře žilo, protože dům musí zůstat tak, jak byl před desítkami let postaven, aby se jím mohlo město chlubit. Je to o to paradoxnější, že jde o funkcionalistickou památku.

 

V českých katedrálách a kostelích je natažená elektřina, jsou tam nainstalované mikrofony a reproduktory. Faráři nezřídka používají „hands free“ mikrofony během kázání a lavice bývají upraveny pro tělesně postižené. Místo originálů soch se ve veřejném prostoru instalují makety a do fasád historických domů se umisťují skoby na uchycení trolejového vedení pro tramvaje.

 

Rozpadající se Arnoldova vila se dodnes používá jako školka, tedy k účelu, pro který rozhodně nebyla určena. Na peníze na opravu památek česká města škemrají v EU, protože na rekonstrukce nemají vlastní zdroje. Majitelka Haselmannova domu peníze má a rozhodně nechce z domu udělat památník typu Leninova mauzolea.

 

Podle vedoucího památkového odboru magistrátu Martina Zedníčka stavebník úmyslně pokračoval v poškozování památky. Je pravda, že Zedníček se drží ustanovení zákona, jenže toto ustanovení je absurdní. Stavebník úmyslně pokračoval ve zvelebování vlastního majetku, jenž jen určen k bydlení. Dělá tak přesně opak toho, co provádějí někteří obyvatelé okolí Cejlu, kteří trvale a beztrestně ničí to, co jim nepatří, například shromažďováním odpadků na dvoře nebo vybydlováním. Mnozí dluží městu desítky milionů a bydlí zadarmo.

 

Ano, na opravu Hanselmannovy vily chyběly některé byrokratické dokumenty, jenže podobného pochybení se pravidelně dopouští i města (naposledy židenická radnice), což končí tak, že jeden byrokrat pokutuje druhého, peníze se přelévají z jedné pokladny do druhé.

Byrokratická interpretace, že byla zničena památka, je absurdní. Zničen byl Německý dům na Lažanském náměstí. Kdyby bylo možné z veřejných rozpočtů přispívat vysoké částky majitelům soukromých památek, aby je opravili podle představ byrokratů, žádná kauza Hanselmannův dům by nevznikla. Místo toho byrokrati nahánějí chudáka stavebníka, který z vlastních peněz pracuje na vlastním majetku. 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře